CANLI, RENKLİ VE KÜLTÜREL BİR BAŞKENT: BÜKREŞ

CANLI, RENKLİ VE KÜLTÜREL BİR BAŞKENT: BÜKREŞ

Romanya’nın başkenti Bükreş, Avrupa’da göreceğiniz düzenli ve planlı şehirlerden bir tanesidir. Görkemli binaları ve ağaçlarla çevrili caddeleri ile “Balkanların Paris’i” diye de adlandırılan bu şehir eğlence hayatıyla da oldukça popüler. Gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel olan Bükreş’i listenize mutlaka almalısınız.

Bükreş, günümüzde çok dinamik bir şehir. Festivaller, konserler, sanat galerileri ile kent kültürel olarak sürekli hareketli kalıyor. Şehrin hareketliliği geceleri de sürüyor. Eğlence hayatını lüksten çok ihtiyaç olarak gören Bükreşliler, kulüplere adeta akın ediyor.

Bükreş, tarihe düşkün seyahatseverler için de çok ideal bir şehir. Çünkü 300 yıldan fazla Osmanlı idaresi altında geçirmiş. Bu nedenle şehirdeki yapılar daha çok Osmanlı sonrası Bizans dönemine ait. Kiliseler, çan kuleleri ve malikaneler görsel anlamda çok dikkat çekiyor.

BÜKREŞ GEZİLECEK YERLER

Bükreş gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunar. Bükreş’n kalbinin attığı yer olan Old Town, Büyük Kütüphane, Zafer Takı, Bükreş Üniversitesi Binası, Milli Tiyatro, Çavuşesku döneminde yaptırılan Parlamento Binası, Kraliyet Sarayı, Kretzulescu ve Stavropoleos kiliseleri görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

OLD TOWN

Geniş bulvar ve caddelere sahip olan şehrin en hareketli merkezi Old Town denilen bölgedir. Kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları ve sanat galerilerin yer aldığı bölge trafiğe kapalıdır. Paris’in izlerini taşıyan Barok ve Neo Klasik yapıları da bu bölgede görebilirsiniz. Akşam saatlerinde de meydanda yer alan kulüpler hareketlenir. Turistler de eğlenmek için bu bölgeyi tercih eder.

PARLAMENTO BİNASI

Şehrin en dikkat çeken yapısıdır. Heybetli görünüşünden bir hayli etkileneceğiniz bu yapı, dünyadaki en büyük yapılar arasındadır. Aynı zamanda kentte en fazla turist çeken yerlerin başında gelir. Bükreş’in modern yüzü bir bakıma parlamento binası ile ortaya çıkar.

ZAFER TAKI

Paris’in Şanzelize Caddesi’ndeki Zafer Takı’ndan ilham alınarak yapılmış. Şehrin güzel görünümü nedeniyle oradaki Fransızlar kendilerini evlerinde gibi hissederlermiş. Hatta şehrin Paris’e benzerliği de buradan gelmektedir.

ULUSAL SANAT MÜZESİ (KRALİYET SARAYI)

Günümüzde Ulusal Sanat Müzesi olarak hizmet veren yer, 2.Dünya Savaşı öncesi Kraliyet Sarayı olarak kullanılmış. Romanya ve Avrupa kültürüne ait sanat eserlerini göreceğiniz bu müze oldukça zengin. Dış görünümü kadar iç görünümüyle de etki altına alan müzede 100 binden fazla eser sergilenmektedir.

KRETZULESCU VE STAVROPOLEOS KİLİSELERİ

Kretzulescu Kilisesi, Ulusal Sanat Müzesi’nin hemen yakınında yer almaktadır. Ortadoks Kilisesi olan yapı, Barok tarzının güzel örneklerinden biridir. Stavropoleos Katedrali de şehirdeki en önemli kilisedir. Bizans mimarisi izlerini taşıyan kilisenin kubbesi de bulunmaktadır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account