CATANIA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER: ETNA VE TAORMINA

CATANIA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER: ETNA VE TAORMINA

Akdeniz en büyük adası Sicilya’nın Palermo ile birlikte en çok ziyaretçi çeken şehri Catania (Katanya), şehir merkezinin yanı sıra çevresinde de pek çok gezilecek yere sahip. Bu yerlerin başında Avrupa’nın en aktif Etna Yanardağı ile harika bir tatil kasabası olan Taormina geliyor. Catania’ya gittiğinizde bu iki yeri görmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Peki Etna ve Taormina gezinizde sizi neler bekliyor? Gelin birlikte bakalım…

AVRUPA’NIN EN YÜKSEK AKTİF YANARDAĞI ETNA

Etna, Avrupa’nın en aktif yanardağı olarak Sicilya’da bir turizm merkezi haline gelmiş. Catania’nın tepesinde konumlanan şehrin üzerinde adeta bir gölge oluşturan Etna Yanardağı’nın 3350 metre yüksekliği bulunuyor. Catania’nın birçok noktasından görkemli bir şekilde görünen Etna Yanardağı’nı ziyaret etmeniz mümkün. Hayretler içinde bırakan bir doğaya sahip olan yanardağ, ziyaretçilerine müthiş anlar yaşatıyor.

Çok aktif bir yanardağ olan Etna, çeşitli zamanlarda faaliyete geçmektedir. Ancak 25 Ekim 2013 tarihinde son faaliyetini göstermiş olup, 3 adet yer sarsıntısı sonrasında lav ve kül püskürtmüştür. Ancak günümüzde Etna’nın içindeki gazlar hep kontrol edilmekte olup, herhangi bir patlama öncesinde bilgi verilmektedir. Bu nedenle patlama olacağı dönem bilinir ve tehlike olmadan turistler ve esnaf dışarı çıkartılır.

Etna’da çok ciddi patlamalar meydana geldiği için maddi açıdan çok harcama yapılmıştır. Etna’ya doğru çıktığınızda lavların verdiği tahribatı daha yakından görebilirsiniz. Burası artık tam anlamıyla turizm açısından bir değer… Etna’yı ziyaret ettiğinizde yanınızda bir poşet bulundurmayı ihmal etmeyin. Çünkü patlamayla oluşan taşları toplayıp, hem hatıra olarak saklayabilirsiniz, hem de yetiştirdiğiniz bir çiçeğin toprağına ilave edebilirsiniz. Bunu yapmanızdaki neden ise taşlar, topraktaki bakteriyi alıyor. Çiçekler de doğal olarak canlı oluyor ve yaprakları da daha güzel hale geliyor.

Etna Yanardağı’nda aynı zamanda patlamanın ardından taşların altında kalan evleri de yakından görme şansınız bulunuyor. Taban çevresi ise 140 kilometre olan Etna Yanardağı’ndaki volkanik hareketlilik özellikle fotoğrafçılar için görsel bir şölene dönüşüyor. Aynı zamanda Catania’ya Etna Yanardağı’nın yamacından kuşbakışı bakabilirsiniz. Şehrin muhteşem saray ve kiliselerini buradan seyretmek paha biçilemez bir mutluluk olacaktır.

SİCİLYA’NIN İNCİSİ TAORMINA

Catania yakınlarında cennetten bir köşe var desek pek de yanılmış olmayız. Olağanüstü doğal güzelliğe sahip olan bu yerin adı Taormina… Burası Sicilya’nın incisi olarak adlandırılıyor. Estetiğiyle göz dolduran bu Orta Çağ kasabası biraz yüksekten bakıldığında tam bir butik şehri andırıyor. Burada Sicilya’nın romantik yüzüyle karşılaşacaksınız. Çiçeklerle süslenmiş tipik İtalyan evleri ve restoranlar, daracık sokaklar ve muhteşem bir deniz manzarası sizi bambaşka bir ortama davet ediyor.

Taormina, sessiz ve sakin bir yer olmasına karşın şöhreti bir hayli fazla. Öyle ki, dünyanın gözü üstünde bir yer. Bilmeyen yoktur; İngiliz aktör Richard Burton, Amerikalı sinema yıldızı Elizabeth Taylor’a evlenme teklifini işte bu müthiş kasabada yapmış. Geçtiğimiz yıl G-20 Zirvesi’ne de ev sahipliği yapan bu kasabanın şöhreti her geçen gün artıyor. Öyle ki, Taormina’da gezerken her an bir ünlü isim ile karşılaşmanız mümkün. Taormina kasabasını favori tatil yerleri yapmışlar arasında Sophia Loren, Cary Grant, Robert De Niro, Marlon Brando, Audrey Hepburn, Gregory Peck gibi isimler bulunuyor.

Taormina’nın en büyük caddesi olan Corso Umberto’nun ortasındaki Piazza Aprile meydanı ise muhteşem manzarası ile büyüleyici. Yüzlerce metre dimdik aşağıya inen tepenin altındaki deniz ve ilerideki heybetli Etna Dağı… Burayı seyretmek bile paha biçilemez! Ayrıca bu cadde ve çevresindeki sokaklarda alışveriş, yemek ve eğlence mekanları yer alıyor. El işi hediyelik eşyalar, seramik, mozaik ürünler satan mağazalar, kuyumcular ve son derece kaliteli butiklerin yer aldığı şehir, sanki bir film stüdyosu gibi. Taormina’nın ara sokaklarında gezerken herhangi bir araçla karşılaşmıyorsunuz. Çünkü sokaklar sadece yayalara açık. Bu nedenle özgürce dolaşabiliyorsunuz.

Sicilya’nın 1900’lü yıllardan beri en popüler yaz destinasyonlarından biri olan Taormina’da Roma döneminden kalma eski kalıntılara da rastlayabilirsiniz. Bunlardan biri antik bir tiyatro olan Greco Tiyatrosu… Bir tepede konumlanan tiyatroyu gezebilir, aynı zamanda harika bir Akdeniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account