CEBELİTARIK’IN SULTANLARI SİZİ BEKLİYOR… İŞTE ENDÜLÜS VE FAS…

CEBELİTARIK’IN SULTANLARI SİZİ BEKLİYOR… İŞTE ENDÜLÜS VE FAS…

Yüzyıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve şiirlere konu olmuş Endülüs’ün ruhuna dokunmaya hazır mısınız? İspanya’dan Fas’a uzanan seyahatle birlikte bu eşsiz coğrafyayı keşfetme şansını yakalayabilirsiniz. Cordoba, Granada ve Sevilla’da Arap kültüründen günümüze ulaşmış muhteşem yapıtları görecek, Cebelitarık Boğazı’nı geçerek, Fas’ın renkli şehirleri ile buluşacaksınız. Mavi şehir Chefchaouen, Kraliyet kenti Rabat, büyüleyici Marakeş ve filmlere konu olan Casablanca… ProntoPlus’ın düzenlediği bu turda çok daha fazlası sizi bekliyor.

Asya ile Afrika’nın bağlantı noktası olan Cebelitarık’ın, bir tarafında Endülüs’ün kadim şehirleri Sevilla,Granada ve Cordoba diğer tarafında ise Fas’ın büyüleyici şehirleri  bulunuyor. İşte ProntoPlus ile yapacağınız bir seyahatle bu eşsiz coğrafyayı keşfedebilirsiniz. Peki, Cebelitarık’ın Sultanları Endülüs ve Fas adlı turla neler var? Hep birlikte bakalım…

GRANADA, CORDOBA VE SEVILLA

İspanya’nın Granada kenti turumuzun ilk durağı. Granada, sahip olduğu derin tarihi ve kültürü ile İspanya’daki Endülüs Bölgesi’nin bir aynası durumunda. İslam medeniyetinin uzun bir dönem hakim olduğu şehirde görülmesi gereken en önemli yer şüphesiz Elhamra Sarayı. Granada’da tepede yer alan saray süslemeleri, mimarisi, taşları, bahçelerindeki yeşilliği ile ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. İspanya turizminde önemli yere sahip olan saray,  İslam kültürünün ulaştığı en üst seviyeyi temsil ediyor.

Granada’da akşam saatlerinde harika bir etkinlik sizi bekliyor. Çingene Mahallesi turunda Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Sacramonte’de doğal mağaralarda Çingenelerin dans şovlarını izleyebilirsiniz. Flamenko eşliğinde çingeneler harika bir gösteriye imza atıyorlar. Sonrasında da Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan Müslüman mahallesi Albayzın’da keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Granada’dan sonraki durak ise Cordoba… Burası için İspanya’nın en güzel sokaklarını barındırıyor desek yanlış olmaz. Çiçeklerle süslü daracık sokaklardan yürürken kendinizi film setindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Cordoba, “Halifeler kenti” olarak gösteriliyor. Şehirde görülmesi gereken en önemli yapı, dünyada en çok sütunun olduğu Cordoba Cami… Günümüzde kiliseye dönüştürülen bu yapıyı gezerken İslam sanatının etkilerini fazlasıyla göreceksiniz.

Endülüs Bölgesi’ndeki geziniz Sevilla ile devam edecek. Parklar ve bahçeler şehri olan Sevilla, sahip olduğu önemli yapıların yanı sıra doğasıyla da kendine hayran bırakıyor. Sevilla’daki şehir turunda  göreceğiniz yerlerin başında Sevilla Katedrali geliyor. Vatikan ve Londra’daki Saint Paul Kilisesi’nden sonra dünyanın 3. Büyük katedrali olan Sevilla Katedrali’ni gördükten sonra, ikinci durağınız ise Arap, Gotik ve Rönesans tarzı sarayların yan yana yükseldiği krallık malikanesi Alkazar olacak. Yapımına 1181 yılında başlanan saray Endülüs Emevilerinden kalmış Arap mimarisinin eşsiz örneklerinden biridir.

Sevilla ayrıca İspanya’daki flamenko gösterisini seyredebileceğiniz en iyi noktalardan biri. Akşam saatlerinde yerel bir restoranda müziğin ritmine sanatçıların dansı da eklenince ortaya çıkan ambiyansı başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil.

ORTA ÇAĞ KASABASI RONDA

Turunuzun bir sonraki gününe Endülüs’te özel bir yer olan Ronda’yı ziyaret edeceksiniz. Ronda gezilecek yerler açısından misafirlerini memnun eden bir yer. Yüksek bir kayanın üzerine kurulu olan kasaba, farklı mimarisi, tarihi yapısı, köprüleri ve kendi özgü karakteriyle görülmesi gereken yerlerden biri. El Toja Geçidi etrafında bulunan Ronda, İspanya’nın en tarihi yerlerinden bir tanesidir. Günümüzde tarihi yapıları oldukça ilgi görmektedir. Ronda’yı da gezdikten sonra artık Cebelitarık’ın diğer tarafı görme zamanı geldi.

CEBELİTARIK’IN DİĞER TARAFINI KEŞFETME ZAMANI…

İspanya’nın Endülüs Bölgesi’ni deneyimledikten sonra Cebelitarık Boğazı’nı geçerek Fas’a merhaba diyeceksiniz. Afrika’nın kuzeyinde yer alan Fas’ta göreceğiniz ilk şehir Tanca. Burada yüzyıllardır Akdeniz’e yönelen gemilere yol gösteren Capspartel Deniz Feneri’ni ve birçok efsaneye konu olmuş Herkül Mağarası’nı görebilirsiniz. Sonrasında gezginlerin en popüler rotalarından biri olan Chefchaouen kentini ziyaret edeceksiniz. Fas’ın Mavi Şehri olarak adlandırılan Chefchaouen, masmavi sokaklarıyla sosyal medyada sıkça paylaşılıyor. Fas’ın en turistik kentlerinden biri olan Chefchaouen’da muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

FAS’IN KRALİYET KENTLERİ: FEZ, MEKNES VE RABAT

Fas, son dönemlerin gözde ülkesi. Ancak ülke sadece Marakeş ve Casablanca’dan ibaret değil. Özellikle kraliyet kentlerini ziyaret ederek Fas’ı tam anlamıyla gezmiş sayılırsınız. Fas’taki turunuzda ilk durağınız Fas’ın kraliyet kenti Fez olacak. Orta Çağ görünümüyle misafirlerini etkileyen bir şehir olan Fez camileri, medreseleri ve otantik yaşantısıyla Fas’ın en dikkat çeken şehirleri arasında bulunuyor. İslam dünyasının yaşayan Orta Çağ şehri olan Fez’de yaşam 5. yüzyıldan beri aynı olduğu söyleniyor.

Fez’deki şehir turumuzun ardından Fas’ın 1700’lü yıllara kadar başkenti olan Meknes‘i ziyaret edeceksiniz. Meknes’te şehrin dünyaca ünlü anıtsal Bab Mansur kapısını gördükten sonra Marakeş’teki Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı andıran Hiba Meydanı’nda alışveriş yapabilirsiniz. Buranın bir diğer önemli yeri de Mola İsmail’in türbesi…  Buranın içindeki kemerli yapı özellikle sizi çok etkileyecek.

Meknes’in ardından  göreceğiniz bir diğer kraliyet kenti Fas’ın başkenti Rabat. İçinde tarih, kültür, modern hayat gibi birçok şeyi barındıran şehirde Kraliyet Sarayı’nı, Ehli Fez Camisini, Hassan Kulesi‘ni, geleneksel mimariye tanık olabileceğiniz 5.Muhammed mozelesini göreceksiniz. Günün belki de en güzel anlarını Udaya Kalesi‘nde geçireceksiniz. Kalenin içinde Chefchaouen’ı andıran mavi sokakları gezdikten sonra Rabat‘a veda edeceksinzi.

FAS’IN EN TURİSTİK ŞEHRİ MARAKEŞ

Fas’ın en turistik şehri Marakeş… Turunuzun belki de en unutulmayacak şehirlerinden biri Marakeş olacak. Fas’a gelenlerin görmeden dönmediği şehir, misafirlerine tam bir Orta Çağ havası yaşatıyor. Arap ve Endülüs kültürünü göreceğiniz şehir aynı zamanda muhteşem bir doğaya sahip. Medinaları, dar sokakları, çarşı pazarları ve yeme içme mekanlarıyla etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız.

Marakeş’in Jemaa El Fna adındaki tarihi meydanı ise şehrin en ünlü yerlerinden biri. Bu meydan turistler için büyük bir alışveriş ve eğlence merkezi. Canlı bir yapıya sahip olan bu meydanda hem alışveriş yapın hem de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Bin yıllık geçmişi olan meydanda yılan ve maymunlarla gösteri yapan kişileri gördükten sonra bir düş bahçesi olarak ifade edilen Majorelle Bahçeleri’ni ziyaret edeceksiniz. Yves Saint Laurent ve Pierre Berge’nin gizli bahçesi olan bu özel mekanda Endülüs sanat işlemeciliğin en güzel örneklerine şahit olacaksınız.

Marakeş’in gündüzleri kadar geceleri de çok renkli. Fas’ın geleneksel, etnik ve folklorik müzik kültürüne tanık olabileceğiniz Chez Ali’de eğlenceli bir gece sizi bekliyor.

Marakeş’in çevresinde de çok güzel yerler bulunuyor. Bunlardan biri de Essaoira. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan şehir Fas’ın en çok turist çeken, uçsuz bucaksız bir balıkçı limanı , sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Günümüzde hippilerin yaşadığı yer olan Essaoira’yı çok seveceğinizden şüpheniz olmasın.

SON DURAK KAZABLANKA

Fas’ın beyaz şehri Kazablanka turunuzun son durağı olacak. Mimarisi ve sahip olduğu birbirinden güzel yapılarıyla çok sayıda turist çeken bir yer olan Kazablanka’da, dünyanın en büyük minareli camisi bulunuyor. Ayrıca Kazablanka filmiyle adını dünyaya duyuran şehirde kısa bir gezintinin ardından turunuzu tamamlayacaksınız.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account