ÇEKYA’DA MASAL GİBİ BİR ŞEHİR<br> CESKY KRUMLOV

ÇEKYA’DA MASAL GİBİ BİR ŞEHİR
CESKY KRUMLOV

Çekya’da bulunan Cesky Krumlov çok şirin küçük bir şehir. İçerisinde Orta Çağ’dan günümüze kadar gelmiş yapıları bulunuyor. Bu yapıları, günümüze kadar sapasağlam gelebilmeleri için çok iyi bir şekilde korumuşlar. Yapıların 1600’lü yıllarda yapıldığını size söylersek ne kadar iyi korunmuş olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Şehir içinde küçük bir tura başladığınız zaman dikkatinizi 16. yüzyılın yığma mimarisi çekiyor. Dik çatılar, Barok, Gotik ve Rönesans mimarisi ile tüm ilgiyi üzerilerine topluyorlar. Özellikle kar yağdığı zaman giderseniz ne kadar masalsı durduğunu görebilirsiniz. Yazın gezerken de şehrin ayrı bir güzel olduğunu vurgulamazsak eksik söylemiş oluruz. Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu şehirde yapacağınız küçük bir tur ile zamanda yolculuk yapabilirsiniz. İşte bu küçük şehir Cesky Krumlov’da gezilecek yerler:

CESKY KRUMLOV KALESİ

Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kalesi olan Cesky Krumlov Kalesi, şehirde turistlerin büyük bir ilgi ile gezdiği yerler arasında bulunuyor. Kale 13. yüzyılda inşa edilmiş. Fakat günümüze gelene kadar üzerinde sürekli değişimler yapılmış. İlk gotik tarzda yapılan yapıyı 16. yüzyılda Rönesans anlayışı ile bir takım düzenlemeler yapmışlar. Sonrasında da Barok stili ile kaleyi genişletmişler.

ST. VİTUS KİLİSESİ

Şehirde dik çatılı evlerin arasından yükselen bir kule görebilirsiniz. Bu St. Vitus Kilisesi’nin kulesidir. Kilisenin çatısı da çok dik bir şekilde inşa edilmiş. Şehirde çatıların dik yapılma nedeni 3 ay boyunca sürekli kar yağışı almasından dolayı. Bu sayede kar yağınca çatılarda birikmiyor ve evlere zarar vermiyor.

MARİONETTE MÜZESİ (KUKLA MÜZESİ)

Kim demiş kuklalar sadece çocuklar içindir diye. Eski şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan Marionette Müzesi, büyük küçük herkesi kendisine çekiyor. İçeride çeşit çeşit kuklalar sizleri bekliyor. Cesky Krumlov’a gelen turistlerin ilgi ile ziyaret ettiği bir müze.

CESKY KRUMLOV’DA NE YENİLİR?

Çek mutfağının en güzel lezzetlerini Cesky Krumlov’da tadabilirsiniz. Tatlısu levreği olan Vlove balığının tadına bakmanızı öneririz. Balık yemeğinin üzerine Tridelnik tatlısını yiyebilirsiniz. Bu tatlıyı metal çubuklara sararak pişiriyorlar. Hamurdan yapılıyor ve içerisine krema katılıyor. Çok farklı bir tada sahip. Ayrıca Prag mutfağının lezzetli şinitzelini de tatmanızı öneririz. Yemekten öncesinde çorba içmek isterseniz ise Gulaş çorbasını deneyebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account