Çikolata Görünümlü Evlerin Şehri Prag’ın En Meşhur Tatlıları

Çikolata Görünümlü Evlerin Şehri Prag’ın En Meşhur Tatlıları

Orta Avrupa deyince ilk akla gelen şeylerden biri, görkemli yapılar arasına sıkışmış küçük kafelerde tüketilen soft mu soft tatlılardır nedense. Hatta, bu konuda Viyana’nın bir eksper olduğu dahi düşünülmektedir. Biz Prag seyahatimizde durumun pekte böyle olmadığını gördük. Zira Prag’ın hemen her sokak başında bulunan kafeler, ziyaretçilerine birbirinden lezzetli tatlılar sunarak kahve eşliğinde sohbeti keyiflendirmenin sınırlarını zorluyor. Bu müthiş lezzetli hizmeti de öyle herkesin bildiği tatlılar üzerinden yapmıyor. Kendine özgü lezzetleriyle damak tadınızı kışkırtabilecek Prag tatlılarını teker teker sizin için tattık. İşte sonuçlar;

Trdelnik

Tredelnik Çeklerin kesinlikle en ünlü tatlısı. İlk bakışta klasik bir kek izlenimi uyandırsa da kokusuna hayran, tadına aşık olabileceğiniz türlerden. Yapım süreci bizdeki kokoreç ile aynı. Tarçın, ceviz, badem ve şekere bulanarak kızgın bir şişe sarılan, bu aşamadan sonra da odun ateşi üstünde pişirilerek hazırlanan bu tatlı en çok bal, reçel ve nutella ile birlikte tüketiliyor. Prag’a gittiğinizde çok fazla yerde yapıldığını göreceğiniz bu tatlıyı, kesinlikle seyyar satıcılardan almanızı tavsiye ederiz. Bir efsaneye göre Prag’dan ayrılan herkesin prag sokaklarını hayal ettiklerinde duyumsadıkları ilk koku trdelnik ve sıcak şarap ikilisinin birleşmiş harika kokusu oluyormuş.

Tredelnik


 Medovnik

Bir tatlının en fazla ne kadar lezzetli olabileceği sorusunun cevabı muhtemelen medovniktir. Prag’da gittiğiniz bir kafede bu tatlı varsa muhtemelen diğerlerini düşünmeden medovniki sipariş edeceksiniz. Çikolata ve ceviz ağırlıklı, ballı yarı ıslak kek şeklinde tanımlayabileceğimiz bu tatlıyı bir kez yiyip ikinci kez sipariş etmeyeni dövüyorlar.

Medovnik


Trhanec

Mutlaka tadılması gereken çek tatlılarından bir diğeri de Trhanec. Kek parçacıklarından yapılmış bir havuzun içine taze meyce tatları ya da dondurma eklenerek servis edilen bu tatlı, krema ile tüketildiğinde gerçekten harika bir lezzet bırakıyor damağınızda. Bu tatlıyı en iyi yapan yerin Şair Nazım Hikmet’in de Prag’da kaldığı dönemde en çok ziyaret ettiği kafe olan Cafe Slavia olduğu test edildi, onaylandı.

Trhanec


Apfelstrudel

Aslında ünlü bir Viyana tatlısı olaral bilinen apfelstrudel, pragda’da her kafe ve pastanenin vitrinini süslüyor. Hatta bu tatlının en iyi Prag’da yapıldığını iddia edenler de var. Fazla soru işaretine mahal bırakmadan, elma rendeleri ve ince milföyden yapılan bu tatlıyı Prag’da test ettik. Sonuç gerçekten çok başarılı. Tatlının asıl sırrı milföyün inceliği ve birlikte servis edildiği kremanın kalitesinde. Prag bu önemli kombini yakalayabileceğiniz sayılı şehirlerden.

Apfelstrudel


Palacinky

İlk duyduğunuzda ya da gördüğünüzde muhtemel tepkiniz “abi bizdeki waffle işte” olacaktır. Yedikten sonraki ise “adı neymiş bunun?”. Bu tatlının adı palacinky. Çok ince bir şekilde hazırlanmış krepin içine tercihe göre koyulan nutella, taze meyce reçelleri, bisküvi kırıntıları ve bonibon ile servis edilen Palacinky cüssesinden fazla etkili bir lezzet. Bu tatlı da seyyar satıcılardan tercih edilmesi gerekenlerden. Zira sırrı sıcaklığında.

palacinky

 

FOTO GALERİ  

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account