Çin Seddi Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek

Çin Seddi Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek

Dünyanın 7 harikasından biri olan Çin Seddi’nin uzaydan görünen tek yapı olduğu ve Türk istilalarına karşı bir set görevi görmesi için inşa edildiği söyleniyor.

Peki ama gerçekten öyle mi?

İşte ”dünyanın en uzun suru” ünvanını elinde bulunduran Çin Seddi hakkında az bilinen çok ilginç bilgiler!

Çin Seddi’nin temelleri imparator Qin Shi Huang tarafından M.Ö. 221 yılında daha önceki imparatorlukların inşa ettikleri duvarlar birleştirerek atılmıştır. Yani bilinenin aksine, tek bir duvar değil, farklı duvarların birleşiminden oluşmaktadır.

cin_seddi_3

Duvarın inşa edilme nedenleri hakkında farklı görüşler öne sürülmesine rağmen esas sebebin, imparatorluğu Moğol ve Türk boylarının saldırılarına karşı korumak olduğu bilinmektedir.

Seddin yıkılan kısımları ile birlikte uzunluğu 6.000 km’yi bulmaktadır. Duvarın bugün ayakta duran kısmı Ming Hanedanlığı devrinden kalan 2.500 km’lik settir.

İlk zamanlarında duvarı inşa etmek için kullanılan taşlar, pirinçten hazırlanmış bir harç ile birbirine tutturuluyordu. 14. yüzyıl Ming Hanedanlığı döneminde duvar onarımı ve genişletilmesinde tuğla, tahta ve toprak kullanılarak yapı sağlamlaştırılmıştır.

cin_seddi_1

Duvarın tamamı yüksek ve geniş olacak şekilde tasarlanmamıştır. Bazı bölümler kaçan düşmanları yavaşlatmak için daha kısa ve ince inşa edilmiştir.

Savaş halinde kuleler arası çağrı göndermek için ateş ve duman kullanılıyordu.

Duvar, sadece korumak için tasarlanan gözetleme kuleleri ve fener kulelerinden oluşmamaktadır. Bu yapılara ek olarak tapınaklar ve saraylar da duvar bünyesinde mevcuttur.

Çin Kültür Devrimi döneminde duvarda bulunan tuğlaların bir kısmı ev, çiftlik ve depo yapımı için yağmalanmıştır. Bu yağma nedeni ile duvarın büyük bir kısmı şu anda ziyarete uygun değildir.

Bazı bölgelerinde savunmayı güçlendirmek için kademeli setler oluşturulmuştur.

İş gücü olarak askeri birlikler, köylüler, suçlular, hatta zaman zaman çocuk işçiler kullanılmıştır. Bazı kaynaklara göre 2 milyona yakın kişi inşaatta görev almıştır. Ayrıca el arabası da Çinliler tarafından bu inşaat esnasında icat edilmiştir.

Duvarın en popüler bölümü Pekin’e yakın olan Badaling kısmıdır.

Çin Seddi’nin şahit olduğu son savaş 1938 yılında gerçekleşen Çin-Japon Muharebesidir. Bu savaşın izleri (kurşun izleri) duvarın Gubeikou bölümünde incelenebilmektedir.

Ziyaret için en uygun dönemler İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır.

1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tanınmış ve koruma altına alınmıştır.

Son olarak, bilinenin aksine Çin Seddi uzaydan çıplak gözle görülemez.

cin_seddi

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account