Çipli Pasaportunuzu Aldınız mı?

Çipli Pasaportunuzu Aldınız mı?

Bilindiği üzere uzunca bir dönemdir modern teknolojiye uygun çipli pasaportlar, birçok insan tarafından kullanılıyor. Birkaç yıldır, eski pasaportunun süresi dolanlar ya da herhangi bir nedenle pasaportunu yenilemek isteyenlere, eski tür pasaportlarının yerine yeni çipli pasaport veriliyor. 24 Kasım 2015 tarihi itibariyle artık eski tür pasaportun tamamen tarihe karışması bekleniyor. Peki, yeni tür pasaportlar, eski tür pasaportlara göre ne gibi avantajlar sağlıyor ve bu iki pasaport türü arasında ne gibi farklılıklar var? Sizler için araştırdık;

BÜTÜN BİLGİLER DİJİTAL ORTAMDA

Çipli, elektronik ve biyometrik pasaport gibi isimlerle adlandırılan yeni tür pasaportların diğer eski tür pasaportlardan en büyük ve en önemli farkı, içerdiği elektronik veriler. Pasaportta bulunan biyometrik veriler ve pasaporta yerleştirilen bir adet çip birtakım bilgilerinizin dijital ortamda anlık olarak görüntülenebilmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıllarda pasaport alırken verdiğimiz kişisel bilgilerin ve parmak izi gibi kayıtların, pasaportumuzdaki tek karşılığı, pasaportu bize teslim eden yetkili kurumun soğuk mührü ve imzasıydı. Şimdi ise yeni tür pasaportlarda böyle bir mühür ya da imza bulunmuyor. Pasaportumuzu alırken ilgili kuruma aktardığımız tüm kişisel veriler pasaportun içinde bulunan çipe yüklendiği için, havalimanlarında yapılan kontroller sırasında bu bilgiler bir bütün olarak güvenlik görevlisinin ekranına düşüyor.

KONTROLLER VE GÜVENLİK SORGULAMALARI KISALIYOR

Kişisel bilgileri içeren pasaport çipi, havalimanında bulunan cihazlarla temas ettirildiğinde çipin içinde bulunan tüm bilgiler güvenlik görevlisinin karşına dökülüyor. Bu durumun sağladığı en büyük avantaj ise, deyim yerindeyse her şey ayna gibi ortada olduğundan havalimanı görevlisinin herhangi bir sorgulamaya ya da ekstra bir güvenlik kontrolüne ihtiyaç duymuyor olması. Dolayısıyla yeni sistem çipli pasaporta sahipseniz, havalimanındaki pasaport kontrollerinde neredeyse hiç beklemeden kısacık bir kontrolün ardından geçebiliyorsunuz.

Başlangıçta eski pasaportlar gibi bir defter şekline değil de ehliyet gibi bir kart şeklinde yapılması planlanan çipli pasaportun, bunun yerine eski sistem defter şeklinde kullanılması ise yaşanan vize problemleri nedeniyle tercih edilmiş. Türkiye’den bağımsız bir şekilde uluslararası bir karar doğrultusunda tercih edilen bu durum, gidilecek olan ülkeden alınan vizenin baskılı bir şekilde pasaporta aktarılma ihtiyacından doğmuş. Fakat buna rağmen yeni tür pasaportlarda biçim açısından da bir takım değişikliklere gidilmiş. Yapılan bu biçimsel değişiklik ise pasaport defter boyutunun küçültülmesi ve neredeyse 3 kat daha fazla vize sayfasının eklenmesi olmuş.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account