ÇİZME’NİN TOPUĞUNDA KALAN SAKLI CENNET: PUGLIA

ÇİZME’NİN TOPUĞUNDA KALAN SAKLI CENNET: PUGLIA

İtalya’nın güneyinde Adriyatik Denizi’nin sıcak kıyılarında yer alan Puglia’nın; Bari, Polignano A Mare, Alberobello ve Lecce gibi birbirinden güzel sahil kentleri bulunuyor. Puglia, turkuaz rengi denizi, uzun sıcak sahilleri, şirin kasabaları ve bembeyaz evleriyle ünlüdür. Puglia; İtalya’da lezzetli mutfağı ve doğal samimi insanlarıyla tanınıyor. Son dönemlerde popüler bir tatil yeri olan Puglia, dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapıyor. Justin Timberlake ve Jessica Biel gibi dünyaca ünlü sanatçıların evlenmek için Puglia’yı seçmesi de bölgenin ne denli güzel olduğunu gösteriyor.

Yarım ada şeklinde bölge olan Puglia, ünlü trulli evleri, uzun olan meşhur üzüm bağları, ikliminden dolayı güzel manzaralara sahip zeytin bahçeleri ve İtalya’nın en ünlü mutfağına sahip olmasıyla biliniyor. Burada dünyaca ünlü İtalyan pizzasının farklı lezzetini bulabilirsiniz. İnce ince hamurdan ve daha bol çeşitli malzemelerle yapılan Puglia pizzasının tadı damaklarda kalıyor.

Puglia sakin bir yer olmasıyla birlikte bölgeye ait trulli evleri çok meşhurdur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış etkileyici ve farklı mimariye sahip evleri, Puglia’nın her tarafında görebilirsiniz. Konik şekilli çatıları ve beyaz dış cepheleriyle trulli evleri, günümüze kadar bozulmadan gelerek dünyaca tanınan ve Puglia’nın en çok ilgi gören mimari yapısıdır. Yapımı oldukça kolay olan  trulli evleri, konik yapısı ve beyaz dış cephesiyle bölgeye farklı bir doğal güzellik katıyor.  Bu  güzellikler şehrin diğer mimari yapılarına da yansımış. Adriyatik ve İyonya Denizlerinin ortasında yer alan Puglia, coğrafi konumu nedeniyle tüm tarih boyunca farlı medeniyetler tarafından istila edilmiş. Bu nedenle Puglia’yı gezerken Romalılar, Yunanlılar, Osmanlılar ve Bizanslıların izlerine rastlamanız mümkün. Bölge, Roma ve Yunan dönemlerinden, Orta Çağ ve Barok mimarisine kadar çok sayıda tarihi eseri de barındırıyor. Puglia’nın Gargano ve Alta Murgia Milli parkları da bölgenin turistler tarafın en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor. Bölgenin önemli yerlerine bir göz atalım…

 PUGLIA’NIN İNCİSİ TRANİ

Puglia’nın Adriyatik Sahili’nde yer alan ve bir mücevheri andıran Trani, görülmeye değer güzel bir yer. Görkemli katedrali ve göz kamaştıran bir sahil ile süslenmiş olan Trani, misafirlerine muhteşem manzaralar sunuyor. Puglia’nın incisi olarak adlandırılan bu sahil kenti, özellikle yaz dönemlerinde seyahatseverlerin gözdesi haline geliyor. Trani’de görmeniz gereken yerlerin başında Trani Katedrali geliyor. Şehrin en önemli yapılarından biri olan Ortadoks Katedrali, deniz kıyısında pembe renkli görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Göz kamaştıran şekillerle oyulmuş portallar, kapılar ve pencereler ile Romanesk mimarisinin farklı bir tarzını burada görebiliyorsunuz. Trani’de bulunan kale ve duvarları gezerken Orta Çağ dönemine tanık olabiliyorsunuz. Trani; tarihi yapıları, Orta Çağ kiliseleri, dar ve parlak kireçtaşı sokakları, tarihi Yahudi mahallesi ile keşfedilmesi gereken büyüleyici bir yerdir.

RENKLİ BİR LİMAN ŞEHRİ: BARİ

Bari, Puglia’da küçük, tatlı ve şirin bir liman şehridir. Tarihi geçmişi M.Ö. 3. yüzyıla dayanan Bari, Puglia’nın başkentidir.  Bari, sahilinde uzunca plajları, lezzetli yemekleri, Romanesk ve Gotik mimarili kasabalarıyla turistlerin her daim ilgi odağı olmuştur. Bari, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra öğrenci nüfusunun fazlalığıyla da oldukça canlı bir yer. Bu özelliği ile İtalya’nın Bologna şehrine benzetilmektedir.

Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari, seyahat tutkunlarının çok tercih ettiği Puglia Bölgesi’nde yer alıyor. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan Bari, tarihi yapılarıyla kendine özgü bir güzelliğe sahip. Şehirde gezilecek çok güzel yerler bulunuyor. Bölgenin tam kalbi sayılacak noktada Aziz Nikola Bazilikası, opera binası, sanat galerisi ve San Nicola Stadyumu görülmesi gereken yerlerden bazıları…

ALBEROBELLO

Alberobello, UNECO Dünya Mirası Listesinde alınan ve Puglia’nın en nadide yerlerindendir. Açık hava müzesini andıran Alberobello’nun evleri, dükkanları, kefeleri hatta neredeyse tüm yapıları sarı taşlarla örülmüştür. Bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Alberobello, kendine özgü sarı badanalı Trulli evleri ile ünlüdür. 16. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış evlere rastlayacağınız yer, sizde bambaşka bir etki bırakacak.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account