Çocukla Çocuk Olan 5 Büyük Şehir

Çocukla Çocuk Olan 5 Büyük Şehir

Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilir. Bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar için de gezilmesi çok eğlencelidir. Sadece eğlenceli değil aynı zamanda çocuklar için güvenli, çocukların da kararlarda söz sahibi olduğu şehirler ise ‘’çocuk dostu şehirler’’ olarak adlandırılıyor.

Çocuk dostu şehirler, çocukların sahip olduğu hakların yasalara yansıdığı, çocukların kent yönetimine aktif olarak katıldığı, sahip oldukları fikirlerin yaşanılan çevrede hayat bulduğu, keyifli ve kaliteli vakit geçirdikleri, cadde ve sokakların çocuklar için güvenli olduğu, spor ve oyun gibi etkinliklerin daha fazla gerçekleştirildiği şehirlere verilen bir unvandır.

İşte çocuklarla ziyaret etmek için ideal 5 şehir!

Londra

Londra Sherlock Holmes, Peter Pan, Harry Potter’ın şehri. Bir yıl boyunca Londra’da kalsanız bile her gün çocuğunuzla yapabilecek ilginç şeyler bulabilirsiniz. Londra Hayvanat Bahçesi, Covent Garden, Londra Ulaşım Müzesi, Warner Bros Harry Potter stüdyosu çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Londra ‘da şehrin simgesi olan çift katlı otobüslere binmek, Somerset House’ın çeşmeleriyle oynamak bile çocuklarınızı mutlu etmeye yetecektir.

cocuk_sehri_londra


 

Lızbon

Şehrin dar sokaklarında çocukların karşısına çıkacak tramvay onları oldukça heyecanlandıracaktır. Lizbon Okyanus Akvaryumu ve Portekiz denizcilik geçmişinin anlatıldığı büyüleyici su altı müzesi ise heyecanlarını doruğa çıkaracak yerlerin başında geliyor. Lizbon’a trenle 40 dakika mesafede yer alan Sintra’da bulunan Pena Sarayı ise mutlaka ailece görmeniz gereken bir masal diyarı. Küçük bir tramvaya binerek içeriye gireceğiniz saray, çocuğunuzun kendisini masal diyarında hissetmesine neden olacak. Ayrıca Sintra bölgesinde bulunan oyuncak müzesi ziyaret edilmesi gereken bir yer.

pena_sarayi


 

Kopenhag

Yerlilerinin çocuklara sevgi ve saygılarını sunduğu Kopenhag şehri adeta çocukların bir oyun alanı. 2012 küresel barış endeksine göre yaşamak için dünyanın en güvenli yeri. Aynı zamanda çevre dostu bir şehir. Kopenhag, dalgalara kapalı plajları, Tivoli Eğlence Parkı, çocuk dostu müzeleri ve sunduğu bol yeşil alan ile çocukların yaşamayı en çok hak ettiği bir şehir ve çocuklu ailelere güvenli ve keyifli bir tatil sunuyor.

tivoli_eglence_parki


 

Sıdney

Sidney plajları, yüzme havuzları ve feribot gezileri çocuklarınız için yeterli değilse Sidney Akvaryumu, Tatonga Hayvanat Bahçesi, Koala Park, Sidney Gözlemevi, IMX Tiyatrosu, çocuk odaklı interaktif müzeler, sirk çadırları, okçuluk merkezi ve çok daha fazlasıyla Sidney şehri çocuklar için dev bir park niteliğinde.

sidney_koala


 

Amsterdam

Çocuğunuzla katılacağınız yandan çarklı bir tekne turu oldukça ilgi çekici olacaktır. Teknelerde tuvalet bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Amsterdam aynı zamanda ailece bisiklet kiralayarak zevkli dakikalar geçirebileceğiniz bir bisiklet şehri. Amsterdam’ın en ünlü parkı olan Vondelpark keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Van Gogh Müzesi ve Rembrandt Evi’ndeki çocuklara yönelik  atölye çalışmalarıyla çocuğunuzun içindeki sanatçıyı ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuk dükkânlarının bulunduğu Scheldestraat ise kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Özellikle kız çocukları için rengarenk lale bahçeleri de oldukça ilgi çekici olacaktır.

amsterdam_cocuk

 

Küçük gezginleri, kendilerine çocuk olduklarını hissettirecek bu çocuk dostu şehirlerle tanıştırmaya ne dersiniz?

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account