Çocuklar Seyahatten Ne Öğrenir?

Çocuklar Seyahatten Ne Öğrenir?

Hızla gelişen teknolojinin hayatımıza kattığı bazı kolaylıklar su götürmez bir gerçeklik. Fakat yanlış ve bilinçsiz kullanımı zaman zaman zararlı olabiliyor. Erişkinler bu durumdan kendine koruyabilse de, çocukların biraz daha savunmasız olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımı hızla yaygınlaşan akıllı telefon ve tabletler, çocukların sosyal alışkanlıklarını kolayca etkileyip, onları ekrana kilitleyip sosyallikten uzaklaştırabiliyor.

Peki, seyahat etmek, teknoloji karşısında ciddi bir sınav vermekte olan çocuklara neler öğretir, neler kazandırır? İşte cevapları;

Sosyalleşme ve kendini ifade etme yeteneği

Seyahatiniz boyunca çocuğunuzla yaşayacağınız deneyimler, ona yeni gördüğü ve tanıdığı her şeyi ifade etme ihtiyacı olarak geri döner. Üstelik bu sadece çocuklar için geçerli bir durumda değil. Heyecanla çıktığınız bir yurtdışı turundan döndüğünüzü ve yaşadıklarınızı çevrenizle ne denli heyecan duyarak anlattığınızı anımsayın. Bu duyguyu çocuğunuzun çok erken yaşlarda kazanmasını seyahat yoluyla sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun seyahat boyunca tanıyacağı kişilerle kuracağı iletişim de ona sosyalleşme sürecinde ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Özellikle çocuklu ailelerin sık tercih ettiği turlara katılarak bu süreci daha da verimli hale getirebilirsiniz.

cocukla_seyahat (2)

Tecrübe ve Özgüven kazanma

Yüzmeyi öğrenmek, çadır kurmanın en azından ne olduğuna dair fikir sahibi olmak, kendi yaşadığı çevrenin dışında başka dünyalarında var olduğunu anlamak ve bunun gibi saymakla bitmeyecek birçok deneyim, çocuğunuzun ciddi oranda oranda tecrübe ve özgüven kazanmasını sağlayacaktır. Bunları belki de hemen gözlemlemek çok zor ama zamanla gelişim sürecine ne denli katkı sağladığını gözlerinizle göreceksiniz.

Aile içi İletişimin güçlenmesi

Hayatınız boyunca çocuğunuzla paylaşacağınız her an, onunla olan iletişiminizin bir parçasıdır. Siz onunla erken yaşta sohbet etmeye başlarsanız, öğreneceği ilişki modeli bu olacaktır. Daha derin ve samimi bir frekans yakalamak için onun biraz büyümesini beklemek, biraz geç kalmış olmak anlamına gelebilir. Gündelik hayatın stresinden sıyrılıp kendimize zaman ayırdığımız yegane zaman dilimi olan tatiller, çocuklarla daha samimi sohbetler için uygun atmosferi yaratacaktır. Bunu her gün aynı ofiste çalışan iki yetişkinin hafta sonu birlikte kahve içerek ilişkisini derinleştirmesine benzetebilirsiniz.

cocukla_seyahat (3)

Pratik karar verme becerisi kazanma

Tatillerin en bilindik özelliklerinden biri çoğu zaman planlandığı gibi gitmemesidir. Gitmeden önce adım adım planladığınız şeyler, ani bir kararla değişebilir. Örneğin Görmeyi planladığınız 5 yeni yer varken bunu 6’ya çıkarmak, tüm planı bozabilir. Burada devreye kıvrak zeka girer ve anlık olarak tüm seyahat planınızı tekrar revize edersiniz. Bu durum tabi ki sadece sizinle alakalı değil. Seyahatin gerçek bir parçası olan çocuklarınız bu süreci motor öğrenme yöntemiyle içselleştirir ve pratik karar verme yeteneğini geliştirir.

Zamanı keyifli geçirme isteği

Çocukların tatilden öğreneceği belki de en önemli şey zamanın nasıl keyifli geçirileceğidir. Tatillerin temel amacı eğlenmektir. Bunu genelde yılın bir dönemine sıkıştırmayı tercih ediyor olsak da, henüz küçük yaşlarda bu tür deneyimlere ortak olmak, yaşamdan keyif alma isteğini hayata yayılan bir bakış açısı olarak içselleştirmemizi sağlayabilir. Hani atalarımızın da dediği gibi; Ağaç yaş iken eğilir!

cocukla_seyahat (1)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account