ÇOCUKLARLA LİZBON’A VAR MISIN?

ÇOCUKLARLA LİZBON’A VAR MISIN?

Kışın kasvetli ve soğuk havasından bahar aylarına girdiğimizde aklımıza ilk gelen şey tatil planı olur. Güneşin ilk ışıklarını hissetmeye, kuş cıvıltılarını duymaya başladığımız an itibari ile de bulunduğumuz şehirden gitme planları yapmaya başlarız.

Çocuklu aileler için ise okulların son haftası tatilin başlangıç noktası sayılabilir. Tatil fikrinin hoş gelmeyeceği hiç kimse yok tabi, ancak çocuklar için tatil bambaşkadır. Doğanın her daim çekici kuvveti tablet ve bilgisayarlara bağımlı çocukları bile cezbedebilir.

Eğer çocuk sahibiyseniz tatil planı yaparken onların sevebilecekleri, koşup oynayabilecekleri, araştırıp öğrenebilecekleri, daha önce görmedikleri yerleri bulup seçmeye daha fazla özen gösterebilirsiniz.

Önce çocuklar ne sever onları sıralayalım: Koşup oynayabilecekleri alanlar, su parkları ve akvaryumlar, spor aktiviteleri olan tesisler veya alanlar, lunaparklar, deniz, kum, havuz, animasyonlar, sinema/tiyatro.

Liste aslında uzayıp gidebilir çünkü çocuk olmak beraberinde pek çok isteği getirebilir. Geniş bir hayal dünyasına sahip çocukları memnun edebilmek hem kolay hem de bir o kadar zordur. Bu sebeple tatil planları yaparken çocuğumuzun hoşlanacağı yerleri ve aktiviteleri düşünerek karar verirsek hem o mutlu olur hem de tatiliniz çok daha eğlenceli hale gelir.

Çocukla beraber gidilebilecek pek çok ülke var. Ancak biz sizin için Lizbon’u seçtik. Lizbon, Portekiz’in başkenti olmakla beraber Avrupa’nın en sıcakkanlı insanlarının bulunduğu en renkli şehri diyebiliriz. Çocuklarla tatil için en uygun zaman dilimi tam da okulların kapandığı Haziran ile Eylül arası. Çünkü bu aylarda yağmura yakalanma olasılığınız hemen hemen hiç yok gibi. Yani tam deniz mevsimi…

Hala ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan şehirde pek tarihi eser göze çarpıyor. Müzeler, katedraller, kalelerin yanı sıra meydanları şık mağazaları, lezzetli yemekleri tadabileceğiniz restoranları ile ışıl ışıl bir kent. Ancak bizim için önemli olan kısım eğlence…

LİZBON OKYANUS AKVARYUM’U

Lizbon Oceanarium, Milletler Parkı’nın içinde yer alan bir su altı müzesidir. 4 okyanustan gelen 500 farklı çeşitte tam 8000 adet balığı görebileceğiniz akvaryumda eğer rehberlik istiyorsanız pek çok dile çevrilmiş sesli kılavuzlar var. Ancak içerisinde Türkçe yer almıyor. Bu akvaryuma bir gezi düşünüyorsanız biletlerinizi önceden almanız gerekiyor. İçeride yiyecek ve içecek bulabileceğiniz mekân köpek balıklarından su samurlarına kadar çocukların ilgisini çekebilecek canlıları misafir ediyor.

Lizbon-Okyanus-Akvaryumu

EDUARDO VII PARK’I

Pombal Marquis meydanının arkasında yer alan parkın adeta yeşil bir müzeyi andırdığını söyleyebiliriz. Çünkü çocuklarınızın eğlenebileceği içerisinde yüzme havuzu ve tenis kortu bulunan spor kulübünün yanı sıra heykeller, çeşmeler, küçük göletler ve şekilli kesilmiş bitkiler mevcut. Alabildiğine geniş bir alan üzerine kurulan park Lizbon halkının da çocukları için en çok tercih ettiği yerler arasında…

eduardo-VII-parki

SİNTRE

Masallara ya da fantastik hikâyelere düşkün çocukların oldukça keyif alacağı bir yer olan Sintra, çocuk kitaplarından fırlamış gibi görünen Pena Sarayının bulunduğu bölge. Oldukça şaşırtan renkleri ve mimarisi ile görülmeye değer sarayın bahçesi tam bir tarihi eser müzesi niteliğinde. Sarayın içinde yapacağınız küçük turda neredeyse 3 bin yıllık bir tarih barındıran oyuncak müzesini ziyaret edebilirsiniz. Müzede Mısır taş oyuncakları, Kama Hornby trenleri, Alman oyuncak arabaları, oyuncak askerler ve sömürgelere ait tahta oyuncakları görebilirsiniz.

Bunun dışında Denizcilik müzesi, Keşifler Müzesi , Tropical Garden, içerisinde oyun parkları, bisiklet ve bowling alanları bulunan Parque Das Naçoés, Setubal Doğal Yaşam Parkı ve Kukla Müzesi gitmek isteyebileceğiniz yerler arasında olabilir.

Çocuklarının beslenmesi konusunda titiz davranan aileler Lizbon’da yemek ve lezzet konusunda da zorlanmayacaklar. Tam bir Akdeniz ülkesi sayılan Lizbon, deniz ürünleri açısından oldukça zengin. Çocukların hoşlanabileceği lezzetlerden patates, et ve sosis menüleri olan restoranları da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ailecek yapacağınız tatilde konaklama ve şehir içi ulaşım gibi önemli konularda da zorlanmayacağınız kent, sizin ve çocuklarınız için unutulmaz anılar saklamayı bekliyor.

pena-sarayi

 

 

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account