HAYATI VE ESERLERİYLE SIRA DIŞI BİR RESSAM SALVADOR DALİ

HAYATI VE ESERLERİYLE SIRA DIŞI BİR RESSAM SALVADOR DALİ

İspanya’nın Figueres kenti, çok özel bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Yaptığı eserlerin yanı sıra farklı yaşamıyla dünyaca bilinen Salvador Dali’nin müzeye dönüştürülen evi sanatseverlerin yoğun ilgisini görmektedir. Peki dünyaca ünlü ressamın çocukluğundan başlayarak ilginç hayat hikayesini ve olağanüstü eserlerini biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

dali-m

MUTSUZ BİR ÇOCUK DALİ

Salvador Dali ismini kendisi doğmadan ölen abisinden almış. Mutsuz bir çocukluk hayatı yaşamış. Ailesi ile de ilişkileri kötü. Babası noterde çalışıyormuş. Evde kadın nüfusu fazla. Dedesi paranoyakmış ve bir gün kendini asarak yaşamına son vermiş. Salvador Dali, Okulda da başarısız. Sürekli derslerinden kalıyormuş. Ortaokuldayken biraz derslerini toparlasa da bu çok uzun sürmüyor. Daha sonra annesi ölüyor. Babası da bunun üzerine annesinin kız kardeşiyle evleniyor. Dali, bu durumu aslında daha önceden hissetmiş ancak belli etmemişti. Bunun üzerine Dali evden ayrılır ve yeni bir hayata başlar.

dali-muzesi

YETENEĞİ KÜÇÜKKEN KEŞFEDİLMİŞ

Dali, Madrid’de bir akademiye gider. Ona bir resim verirler ve bunu 7 günde yapmasını isterler. Dali 6 gün boyunca sadece ölçüm yapar. Son gün ise resmin sadece ayağını yapar. Ancak Dali’nin yeteneğini keşfeden eğitimciler onu akademiye kabul ederler. Dali’nin yolu daha sonra İspanyol ressam Pablo Picasso ile kesişir. Onun eserlerini inceler. Bu arada akademiyi bitirmesi için son bir sınava komite sınavından geçmesi gerekmektedir. Ancak Dali, kendisini değerlendirecek kişilerin yeterli niteliğe sahip olmadığına karar verir ve orayı terk eder. Dolayısıyla akademiyi de bitiremez.

salvador-dali-resim

MUHTEŞEM RESİMLERLE ŞÖHRETİ YAKALIYOR

Dali daha sonra sürrealistlerin arasına girer. Burada sürrealistlerle ilişkiye giren Gala isimli Rus bir kadınla tanışır. Gala evli olmasına rağmen eşinden ayrılır ve Dali ile evlenir. Ancak Dali seks duygusundan yoksun olduğu için eşiyle yakınlık kuramıyor. Ancak Gala’nın muhteşem resimlerini çiziyor. Dali, daha sonra İspanya’nın Figueres kentine geliyor. Burada paha biçilemez eserler yapıyor. Bu resimlerle kısa bir süre sonra şöhreti yakalıyor. Hatta döneminin İngiltere Başbakanı, Dali’yi evine ziyarete gidiyor. Okullarda eğitim veriyor. Hayatının son dönemlerinde ise eşi Gala’yı kaybediyor. Kendisi de bir süre sonra hayata veda ediyor.

dalinin-esi-gala

MÜZEDE PAHA BİÇİLEMEZ ESERLER SERGİLENİYOR

Dali’nin Figueres’teki evi günümüzde müze olarak kullanılıyor. İçinde şahane eserlerin bulunduğu müzede karısının resimlerinden mürekkep balığını fırça olarak kullandığı Bethooven portresine kadar birçok eşsiz eser yer alıyor. Ayrıca bir resminde yakından baktığınızda karısı Gala’yı, uzaklaştığınızda ise ABD Başkanı Abraham Lincoln’ü görüyorsunuz.

salvador-dali-beethoven

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account