CRM’DE FARK YARATAN HIZLI YOL ALIR

CRM’DE FARK YARATAN HIZLI YOL ALIR

Prontotour’un Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, teknolojiye ve yeniliklere adaptasyon anlamında CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) özelinde sektörün B2C tarafında eksikleri olduğunu ve işin bu tarafında üretenlerin hızlı yol alacağını söyledi.

Turizmgunlugu.com adlı siteye açıklamalarda bulunan Gürkan Erol, müşteri ilişkileri yönetiminin rekabette büyük fark yarattığını belirterek, “Pazarlama; talebi yaratmak, bunu doğru kanallara yönlendirmek ve verimliliği arttırmaktır. Turizm sektöründe çok yoğun bir rekabet var. Bir Roma veya Paris turuna gitmek için internete girdiğinizde artık onlarca farklı firmadan bu hizmeti alabiliyorsunuz. Bunu tur olmadan başka türlü yapmaya çalışan münferit kişiler de var. Bu anlamda müşteri tercihleri çok hızlı bir şekilde başka bir yere kayabiliyor. Dolayısıyla bu talebi yaratmak ve kendinize en verimli şekilde yönlendirmek bizim ana misyonumuz diyebiliriz. Tabii işimiz bununla da bitmiyor… Sizinle bir kere tanışan müşteriye tekrar ulaşmak çok önemli. Bunun da cevabı CRM, yani müşteri ilişkileri yönetimidir. Sizinle ilişkiye geçmiş kişilerin kaydedilmesi, daha doğrusu hafızaya eklenmesi… Bu şekilde siz, ‘Bu müşteri şu tarihte bizden şunu istemişti, şöyle özellikleri vardı’ diye hatırlama imkanına sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla doğru kampanyayı duyurmak ya da sizinle tekrar iletişime geçtiğinde müşteriyi tanımak çok büyük avantajdır” dedi.

CRM SİSTEMİNİ 2 YILDIR KULLANIYORUZ

Prontotour’un CRM sistemini 2 yıldır kullandığının altını çizen Gürkan Erol, “50-100 müşterimiz olsa, isimlerini deftere yazar ve muhtemelen de her seferinde tanırdık… Ama bizim gibi yüz binlerce kaydınız olduğu zaman bunun için bir sistem gerekiyor. Bu sistemin de adı CRM’dir. Türkiye’de de 10 yıldan fazladır kullanılan bir çözüm. Bizde de var ve yaklaşık iki yıldır da uygulanıyor. Ama tabii sürekli gelişmesi ve yeni ihtiyaçlara göre adapte edilmesi gerekiyor. Onunla ilgili de iki ay önce bir arkadaşımızı şirketimizde istihdam etmeye başladık. Kullandığımız CRM yazılımı Microsoft’un bir ürünü ama bunu bir kumaş gibi düşünün. Kumaşı Microsoft’tan alıyor ve kendi vücut ölçülerinize göre dikiyorsunuz. Herkesin ihtiyacı farklı çünkü” diye konuştu.

MİSAFİRLERİMİZ SORUNSUZ BİR TUR DENEYİMİ YAŞIYOR

Prontotour’un, işin pazarlama ve teknolojiyi iyi kullanmadaki başarısı kadar işin operasyonel kısmında da yıllardır çok güçlü olduğunu ifade eden Gürkan Erol şunları söyledi: Prontotour’un en büyük özelliği, başkasının turlarını alıp satmaması… Kendisi üretiyor. Yani kendi üretim merkezi var. Ondan sonra bunları satışa açıyor. Bu durum yıllardır böyle olduğu için müşterilerimiz de gayet memnun. Sorunsuz bir tur deneyimi yaşıyorlar, çünkü her şey planlı ve programlı. Tabii uzun yıllara dayanan çok ciddi bir deneyim de oluşuyor. İkinci farklı noktamız da rehberlerimiz… Onlar da uzun yıllardır Prontotour’la çalışıyor. Rehberler bizde çok sık değişmez. Hepsi çok tecrübeli olup ülkelerinin uzmanıdır. Her seyahatten sonra mutlaka müşterilerimizi arayıp memnuniyetlerini soruyoruz ve rehberlerimizle ilgili dönüşler de genelde çok olumlu oluyor. Dediğim gibi biz üreticiyiz. Havayolu şirketleriyle ve otellerle görüşüyoruz, rehberlerimiz var… Bunları dokuyup özel bir kumaş üretiyoruz aslında! Hazır kumaş alıp satmıyoruz! 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account