DERİN BİR İSPANYA RÜYASINA VAR MISIN? – Video

DERİN BİR İSPANYA RÜYASINA VAR MISIN? – Video

Akdeniz’in sıcak ülkesi İspanya’yı karış karış gezmeye hazır mısınız? Prontotour’un düzenlediği “Büyük İspanya Turu” ile Barcelona, Madrid gibi dünya merkezlerinin yanı sıra Endülüs’ün en güzel şehirleri Granada, Sevilla, Cordoba ve Toledo kentlerini de ziyaret ederek ülkenin tarihine ışık tutabilirsiniz. Ayrıca bu gezide dünyaca ünlü ressam Dali’nin müzesinden, dünyanın en büyük gotik yapısı olan Sevilla Katedrali’ne, İslam mimarisinin ulaşabileceği yüksek noktalardan biri olarak bugünlere ulaşan Elhamra Sarayı’ndan, daha sonra kiliseye çevrilen Cordoba Camisine kadar birçok yapı size kapılarını açıyor. Turumuzun belki de en güzel anlarını Sevilla’daki Flamenko gecesinde yaşıyoruz. Endülüs’ün bir kültürü olan ve acıyı coşkuyla harmanlayan bir müzik türü olan Flamenko, sanatçıların dans gösterileriyle de muhteşem bir hal alıyor. Misafirlerimiz bu gezide unutulmayacak anlar yaşıyor. İşte detaylar…

DALİ’DİR NE YAPSA YERİDİR

Büyük İspanya Turu’nda misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenen Dali Müzesi Turu’na katılıyoruz. Burada dünyaca ünlü sürrealist ressam Salvador Dali’nin birbirinden farklı eserlerini görüyoruz. Sıradışı bir insan olan Dali, eserlerine de bunu fazlasıyla yansıtmayı başarmış. Müzede şüphesiz en çok ilgiyi Dali’nin yakından baktığınızda karısının, uzaklaştığınızda ise ABD eski başkanlarından Abraham Lincoln’ün portresini andıran efsanevi resmi görüyor. Müzede ayrıca Dali’nin mürekkep balığını fırça gibi kullanarak yaptığı Beethoven portresi, eriyen saatlerin olduğu “Belleğin Azmi”, ve eşi Gala’nın resimleri ziyaretçilere sunulmuş. Müzeden ayrıldığımızda ise ziyaretçilerimiz Dali’nin etkisinden bir süre çıkamıyor.

dali kolaj

ENDÜLÜS’TE UNUTULMAZ BİR FLAMENKO GECESİ

Prontotour misafirleri Endülüs’ün başkenti Sevilla’da ekstra olarak muhteşem bir flamenko gecesine katıldı. Endülüs’ün bir kültürü olan flamenko, dans ve müziğiyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Kimi zaman gözlerinizi kapatıp kendinizi müziğin ritmine veriyorsunuz, kimi zaman da sanatçıların sahnede sergilediği müthiş dans figürlerini seyre dalıyorsunuz. Gösteri bittiğinde ise yaşanan ambianstan o kadar etkileniyorsunuz ki, bir süre bu etkinin devam edeceğinden şüpheniz olmasın.

ENDÜLÜS’ÜN İNCİSİ ELHAMRA SARAYI

İspanya turumuzun en çok ilgi gören yerlerinden biri de ekstra olarak düzenlenen Elhamra Sarayı oldu. İslam medeniyetinin ulaştığı en üst seviyeyi temsil eden Elhamra Sarayı, Endülüs’te en son düşen Arap Kalesi olarak Granada’da yer alıyor. Saray, İspanya’nın en çok ziyaret edilen yeri olan ve günde 7 bin 700 kişiye kapılarını açıyor. Sarayın girişi bir cennet bahçesi olarak adlandırılıyor. Bir tepe üzerindeki düzlüğe kurulan ve savunma kalesi olarak yapılan Elhamra Sarayı, eşsiz güzellikle ziyaretçilerini bekliyor.

elhamra sarayı ic

MİSTİK BİR KENT: TOLEDO

Turumuzun son gününde, Prontotour misafirleriyle ekstra olarak düzenlenen İspanya’nın eski başkenti Toledo’yu ziyaret ediyoruz. Toledo, gerçek bir açıkhava müzesi. Unesco bütün bir şehri koruma altına almış. Kentin herhangi bir köşesine habersiz çivi bile çakamıyorsunuz. Bu nedenle Unesco Toledo’ya gözü gibi bakıyor desek yanlış olmaz. Burada İspanya’nın en önemli yapılarını görme şansı buluyoruz. Özellikle dünyaca ünlü ressamların eserlerine ev sahipliği yapan katedral, dünyanın sayılı müzeleriyle yarışır hale gelmiş. Toledo; dar sokakları, birçok mimarinin izlerini taşıyan yapıları ve mistik havasıyla farkını gösteriyor.

toledo

İSPANYA’NIN GİZLİ MÜCEVHERİ: VALENCIA

Misafirlerimizle aşkın, ışığın, ve çiçeğin şehri olarak adlandırılan Valencia’yı görüyoruz. Portakalların şehri olan Valencia’ya bazı misafirlerimiz ilk geldiğinde kendi aralarında “Burada yaşayabilirim” dediklerini duyuyoruz. Yeşillikler arasında İspanya’nın bütün güzelliklerini bulabileceğiniz Valencia’da katedrali, eski pazarı ve tarihi sokakları geziyoruz. Daha sonra, Valencia’nın sembollerinden olan Bilim ve sanat şehrine uğruyoruz. Modern mimari ile yapılmış olan bu komplekste bilim ve sanata hizmet eden 6 farklı devasa bina bulunuyor.

valencia

GIRONA’DA TARİHE IŞIK TUTUYORUZ

Katalunya’nın bir ili olan Girona’ya adımınızı attığınızda kendine özgü evlerini ve yalıları görüyorsunuz. Buradaki evlere baktığınızda gözünüzde Amasya ya da İstanbul’daki yalılar canlanabilir. Kentin içine doğru yürüdüğümüzde dar sokaklardan geçerek katedrali ve manastırı geziyoruz. Daha sonra Yahudilerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Girona’da, keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz. Burada Yahudilerin Türkiye’ye kadar uzanan yolculuğunun ilk izlerini görüyoruz. Sokaklarda onların hissettiklerini bir bakıma yaşıyoruz.

gironaa

Seyahatimiz, Katalunya’nın başkenti Barcelona’dan başlayıp, İspanya’nın başkenti Madrid’de son buluyor. 7 gece 8 gün süren turda İspanya’yı bir bakıma adım adım gezdik. Güzel anılar ve bolca fotoğraflarla Türkiye’ye dönüyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account