DOĞA, EĞLENCE VE KÜLTÜRÜN MUHTEŞEM BULUŞMASI: LJUBLJANA

DOĞA, EĞLENCE VE KÜLTÜRÜN MUHTEŞEM BULUŞMASI: LJUBLJANA

Batısına İtalya’yı, güneyine Adriyatik Denizini, doğusuna Hırvatistan’ı kuzeyine de Avusturya’yı almış bir Avrupa ülkesi düşünün. Evet, Slovenya’dan bahsediyoruz. Bir ülkeyi sanatıyla, muhteşem doğasıyla ve sıcak mı sıcak Akdeniz kültürüyle ünlü diğer ülkeler sardığında ortaya harika güzellik çıkıyor. İşte Slovenya’nın muhteşem doğasına sahip şehri Ljubljana…

BLED GÖLÜ

Ljubljana hakkında bir güzelleme yapılacaksa ilk olarak şehir merkezine ortalama 50 kilometre uzaklıktaki Bled Gölü’nden başlanmalı. Aslında Ljubljana şehir merkezinden yola çıktığınız anda, Bled Gölü turunuz başlamış olur. Bunun nedeni, göle yaklaştıkça sıklaşan ormanların içinizde yaratacağı muhteşem huzurdur. Nihayet 5 kilometrekare büyüklüğe sahip bu şirin göle vardığınızda kanoyla yapacağınız küçük bir gezinti, turunuzun en büyük ödülü olacaktır.

BLED KALESİ

Hazır Bled Gölü’ne kadar gelmiş, gölün muhteşem atmosferinde huzuru bulmuşsanız, göle tepeden bakan ünlü Bled Kalesi’ni de görmeden geçmemelisiniz. 1011 yılında inşa edilmiş olan bu kalenin içinde tipik ortaçağ evlerini ve kalenin ortaçağ yaşamını yansıtan birçok yerini gezebiliriniz. Kale turu boyunca en çok etkileneceğiniz şey ise gün boyu belirli aralıklarla sergilenen ortaçağ savaş şovları olacaktır. Bled Kalesi’ni gezdiğiniz zaman boyunca karşınıza kalenin şaraphanesi çıkmadıysa, rehberinize burayı mutlaka sorun. Zira kalenin bu bölümünde muhteşem Slovenya şaraplarından tadabilme ve satın alabilme şansınız var.

Ljubljana (7)

LJUBLJANA ULUSAL MÜZESİ

Şehri merkezine dönmüşsek ya da Ljubljana turuna şehrin merkezinden başlamışsak yapılacak en akıllıca şeylerden biri Ljubljana Ulusal Müzesi’ni gezmek olacaktır. Ulusal Müze şehrin en önemli turist çekim merkezlerinden biri olmanın yanı sıra işini bilen her gezginin bir taşla iki kuş varma arzusuna da hitap etme özelliği taşıyor. Roma döneminden kalma mezarlardan tutun da ortaçağın bölgeye ait en önemli sanat eserlerine kadar birçok şeyi bulabileceğiniz müzede aynı zamanda bölgenin 1400 yıllık yerleşim tarihi hakkında da bilgi alacak, edindiğiniz bu bilgiler sayesinde tüm Ljubljana turunuzu daha bir anlamlı hale getirebileceksiniz.

Ljubljana (5)

DRAGON KÖPRÜSÜ

Slovenyalı mimar Joze Plecnik tarafından 18.yüzyılda inşa edilmiş olan Dragon Köprüsü, her ne kadar 18. yüzyılda inşa edilmiş olsa da hikayesi Yunan Mitolojisine dayanıyor. Köprünün iki ucunda bulunan iki ayrı ejderha heykeli, köprünün ve genel olarak Slovak sanatının karakteristiğini yansıtıyor olsa da, mitolojik ejderha savaşı öyküsü hep en çok dikkat çeken ve beğenilen oluyor. Şehrin ortasından geçen Ljubljana nehrini görmek üzere yapacağınız yürüyüş turu kapsamında görüp fotoğraf çektirme şansı yakalayacağınız Dragon köprüsü Ljubljana’nın mutlaka görülmesi gerekenlerinden.

TİVOLİ PARK

Ljubljana şehir merkezinde görülebilecek bir başka yer ise ünlü Tivoli Parkı’dır. Ljubljana’nın en büyük parkı olma özelliği taşıyan Tivoli Parkı’nda çok sayıda küçük gölet, havuz, oyun sahası, spor tesisi ve estetik heykellere sahip çeşmeler bulunuyor. Aynı zamanda Tivoli Parkı’nda eğer hava güzelse günün hemen her saati kültürel bir etkinlik ile karşılaşmanız mümkün.

Ljubljana (3)

HALK MEYDANI

Hemen her şehrin tarihi meydanı gibi Ljubljana’nın ünlü Halk Meydanı da şehrin güzel noktalarından. 15. yüzyılda yaşanan bir deprem ile yıkılan meydan yine bu tarihten sonra barok mimarinin en güzel örnekleriyle yeniden inşa edilmiş. Meydan, tarihi Souvan Evi, Şehir Sanat Müzesi, Belediye Binası ve Antik Lichtenberg Evi için bir mihenk noktası olarak görev yapıyor.

Ljubljana (2)

1 TAŞLA 2 KUŞ LJUBLJANA – VENEDİK 

Gittiğiniz hemen her turistik şehrin çevresinde mutlaka günübirlik gidilecek özel noktalar vardır. Fakat söz konusu şehir Ljubljana ise yapacağınız günübirlik turlar dünyanın en güzel şehirlerinden Venedik’e olacaktır. Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya Prontotour ile seyahat edenler ise Venedik’e yapılacak günübirlik turları yine Prontotour kalitesi ile deneyim etme şansı yakalayacak. Dünyanın en romantik şehirlerinden Venedik, seyahatinizin unutulmayacak anılarından biri olacağından şüpheniz olmasın.

Ljubljana (8)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account