Doğanın İzlanda’ya 5 Büyük Armağanı

Doğanın İzlanda’ya 5 Büyük Armağanı

Dünya üzerinde öyle noktalar var ki, görüp ayak bastığınızda dünyanın geri kalanını düşünüp medeniyete öfkelenmemek neredeyse imkansızdır. Evinizi, sokağınızı, her gün işinize gittiğiniz caddeleri ve şık sokakları düşünüp aslında güzel olduğunu düşündüğünüz şehrinizden bir anda soğursunuz.

Sizde bu duyguları uyandıran şey, doğanın ta kendisidir, kendi muhteşemliği, kendi özgünlüğü, ilk ve bakirliği… Doğanın bu yanı sizi bir anda kendinizden geçiriverir. İzlanda, medeniyet dediğimiz şeyin doğanın özgün ve muhteşem yapısına zarar vermeden geliştiği dünya üzerindeki en özgün coğrafyalardan biri. Ve belki de en iyisi.

Sizleri doğanın İzlanda’ya, İzlanda’nın da insanlığa armağan ettiği 5 muhteşem güzellikle tanıştırmak istiyoruz;

KUZEY IŞIKLARI

Doğanın bu tarifi zor renk gösterisini sergilemek için hiçbir organizasyona ve hiçbir yardıma ihtiyacı yok. O istediğinde siz olmanız gereken yerdeyseniz, kafanızı yukarı kaldırıyorsunuz ve Kuzey ışıklarının yeşil pırıltısını seyre koyuluyorsunuz. Bu muhteşem görsel şölene tanık olmak için ekinoks tarihlerinde İzlanda’da olmak gerekiyor. Bunun dışındaki her şeyi doğanın kendisi hallediyor.

kuzey_isiklari


JEOTERMAL CENNETİ

İzlanda’da jeotermal kaynaklar öyle fazla ki, ülke elektriği yüzde 90’a varan oranda bu kaynaklardan karşılanıyor. Bu kaynaklar tabi ki sadece elektrik üretiminde kullanılmıyor. İzlanda, yağan karın, yağmurun altında doğal termal havuzlara girerek rahatlayacağınız bir ülke. Bu termal havuzlarda yapılan eğlence partilerine denk geldiğinizde “acaba cennette miyim?” sorusunu aklınızdan geçirmeden edemezsiniz. Aktif volkanlar ve volkanik akarsuların size sunacağı görsel ziyafetlerden bahsetmiyoruz bile.

termal_kaynak_izlanda


RENKLİ DAĞLAR

Dağlar, tepeler her doğa tutkunu gezginin içinde bazı kıpırdanmalara yol açan doğal oluşumlardır. İzlanda’dakiler de ise durum biraz farklı. İzlanda’nın güneyinde, Hekla Volkanı’na yakın dağlık alan rengin tüm tonlarıyla doğa yürüyüşünüze eşlik ediyor. Evet, koskoca dağlar farklı onlarca renkten oluşuyor. Bir de bu yürüyüşünüze güneş eşlik ediyorsa dünyanın en güzel manzaralarından birini izlemeye çok yakınsınız demektir. Bu yürüyüşte yanınızda fotoğraf makinesi olmazsa dönüşte kontrollü bir depresyon yaşayabilirsiniz.

renkli_daglar_izlanda


BUZ MAĞARALARI

Doğal oluşumlar içerisinde eşine benzerine en az rastlananı muhtemelen buz mağaralarıdır. Azlığından mıdır bilinmez ama bu denli güzel bir oluşumu görmeden ölmek gerçekten üzücü olabilir. Tavanda yer alan dev buzların arasından akan sular ve bu sulara eşlik eden ışık yansımaları geceyi burada geçirmek istemenize yol açabilir. Zira bu büyüleyici manzaradan uzaklaşmanın 2 temel nedeni var. Birincisi soğuktan donmamak, ikincisi ise İzlanda’da görülecek daha çok güzel yerin olması.

izlanda_buz_magarasi


ŞELALELER

İzlanda tartışmasız dünyanın en büyüleyici şelalelerine ev sahipliği yapıyor. Burada birçok irili ufaklı şelale görmeniz mümkün. Dünyanın en büyük ve en büyüleyici güzelliğe sahip 10 şelalesinden biri olan Gullfoss Şelalesi’nin İzlanda’da olduğunu hemen hatırlatalım.

Tanrının güzellik ile kutsadığı bu büyülü ülkeyi daha yakından tanımak için tıklayınız.

izlanda_selaleler

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account