DOĞASI DA GÜZEL, BEYAZ GECELERİ DE… İSKANDİNAVYA’NIN ŞİMDİ TAM ZAMANI…

DOĞASI DA GÜZEL, BEYAZ GECELERİ DE… İSKANDİNAVYA’NIN ŞİMDİ TAM ZAMANI…

Yaz mevsimi yaklaşırken Avrupa’nın birçok yerinde artık hava artık daha geç kararıyor. Ancak İskandinavya ülkelerinde özellikle Haziran – Temmuz ayları arasında gündüzün hiç bitmediği saatler yaşanacak. “Beyaz geceler” olarak adlandırılan bu dönemde İsveç, Norveç ve Danimarka‘da hava yaklaşık 4 saat kararacak. Seyahatinizi bu dönemde yapmanız halinde çok özel anlara tanıklık edebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından seyahatsever bu müthiş doğa olayını yaşamak için İskandinavya ülkelerinin başkentleri Stockholm, Oslo ve Kopenhag‘a adeta akın ediyor. Gezginler, bu şehirlerde geceleri de gündüz gibi hareketli geçiriyorlar. O halde İskandinavya turlarının ana destinasyonları olan bu şehirleri daha yakından tanıyalım.

İSVEÇ’İN BAŞKENTİ STOCKHOLM

İskandinavya’daki turumuza İsveç’in başkenti Stockholm’den başlayalım. İsveç’in aynı zamanda en büyük kenti olan Stockholm, birçok açıdan misafirlerini memnun eden bir şehir. Toplam 14 tane ada ve kanallardan oluşan Stockholm, Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında gösteriliyor. Müzeleri, kanalları, yeşil alanları, dar sokakları, düzenli şehir yaşantısı ve yeme içme özellikleriyle hayranlık uyandırabilecek çok özel bir şehir.

Stockholm, 13. yüzyıldan itibaren İskandinavya’nın siyasi, ekonomi ve kültürel merkezi konumunda. Malaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği kanalda bulunan Stockholm, gezilecek yerler listesinde Gamla Stan (Eski Kent Meydanı), Kraliyet Sarayı, Opera Binası, Belediye Binası, Vasa Müzesi, Skansen Açıkhava Müzesi, Kungstrad Parkı ve Fjallgatan Tepesi bulunmalıdır.

Gamla Stan, Stockholm’ün tarihi merkezi olarak adlandırılan bölümdür. Avrupa’nın birçok şehrinde tarihi kent merkezi bölümü bulunur. Ancak Stockholm’deki bu yer, Avrupa’nın en iyi korunmuş şehir merkezlerinden biridir. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda gezerken tarih içinde kısa bir yolculuğa çıkıyor gibisiniz.

Kraliyet Sarayı, görülmesi gereken bir diğer nokta. 1754 yılında inşa edilmiş olan Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı, İsveç kraliyet ailesinin resmi rezidansıdır. Burası Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biridir. Barok stilde inşa edilen bu büyüleyici yapı, bir Orta Çağ sarayı görünümündedir. 608 odası bulunan saray, Devlet Salonu, Kraliyet Hazineliği, Şövalye Birliklerinin Daireleri, III. Gustav Antika Müzesi, Kronor Müzesi ve Kraliyet Şapeli gibi yerleri de barındırıyor. Ayrıca sarayın önünde her cumartesi ve çarşamba 12.15, pazar günleri ise 13.15 saatlerinde üniformalı askerler tarafından nöbet devir teslim töreni gerçekleşmektedir. Bu anlara da tanık olmanızı tavsiye ederiz.

Belediye Binası, mimari açıdan muhteşem bir görünüme sahiptir. İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen Belediye Binası 1911 yılında Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiştir. Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici bina içerisinde her yıl Nobel Ödülü seremonisi ve yemeği düzenlenmektedir.

Vasa Müzesi, Stockholm’de görmeniz gereken en önemli müzeler arasında yer almaktadır. Vasa Müzesi,günümüzde İsveç’in en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. 17. yüzyıldan kalma bir savaş gemisi olan Vasa, 1628 yılında Stockholm Limanı’ndan denize açılır ve kısa bir süre sonra batar. Yaklaşık 300 yıldan fazla bir süre suyun altında kalır. Sonrasında yapılan çalışmalar sonucunda gemi kurtarılır ve orijinale yakın bir hale getirilerek müzeye getirilir. Müzede geminin birçok bölümünü görebilirsiniz.

Skansen, İsveç’in kırsal yaşamına tanık olabileceğiniz bir yer. Burada İsveç’in eski dönemlerine ait köy evlerini ve yaşantısını göreceksiniz. Köyün yanı sıra, hayvanat bahçesi de müzede bulunuyor.

NORVEÇ’İN BAŞKENTİ OSLO

Norveç’in başkenti Oslo, dünyanın yaşam standardı en yüksek ve pahalı şehirleri arasında yer alıyor. Her tarafı yemyeşil olan Oslo’nun sadece yüzde 20’sinde yerleşim alanı vardır. Geri kalan kısmını parklar, korunan ormanlar, tepeler ve göller oluşturur. Şehirde göl sayısı bile 100’ün üzerindedir. Oslo gezilecek yerler arasında Kraliyet Sarayı, Meclis Binası, Belediye Sarayı, Folk Müzesi, Viking Gemileri Müzesi, Ulusal Tiyatro, Karl Johans Caddesi, Vigeland Parkı bulunuyor.

Kraliyet Sarayı, Oslo’da görmeniz gereken önemli bir yerdir. Öncelikle burası harika bir şehir manzarasına sahip. 1825 yılında inşa edilen Norveç Kraliyet Sarayı’nın toplam 173 odası bulunmaktadır. Sarayın önünde tıpkı Stockholm’de olduğu gibi askerlerin nöbet değişim seremonisini izleyebilirsiniz.

Belediye Binası, şüphesiz Oslo’nun en güzel noktalarından biridir. Arnstein Arneberg ve Magnus Poulson tarafından tasarlanan bu görkemli binanın görünümü kırmızıdır. İki kulesi bulunan binanın kulelerinden birinin üzerinde büyük bir saat vardır. Binanın ön cephesindeki freskolar da görülmeye değerdir. Bu freskolar, Norveç’in önde gelen sanatçıları tarafından yapılmıştır.

Viking Gemileri Müzesi‘nde, özellikle bir dönem İskandinavya’nın Osmanlı imparatoru olan Vikinglerin tarihini merak edenler için oldukça önemli bir yerdir. Burada Vikinglerin geçmişini öğrenip kullandığı gemileri görebilirsiniz. Bu müze tarihte ilk Viking gemisinin sergilendiği müze olma özelliği taşıyor.

Vigeland Parkı, Norveç’te turistlerin en çok görmek istediği mekanlardan biridir. Oslo’da bulunan heykel parkı, bu alanda dünyanın en büyüğüdür. Gustav Vigeland adlı sanatçının hayatı boyunca, granit, bronz ve ferforjeden yaptığı 650 tane heykel bu parkta sergilenir. 1949 yılında açılan Vigeland Parkı’nda bulunan heykeller, 5 farklı kategoriden oluşur. Özellikle 16 metre yüksekliğe sahip 121 insan bedeninden oluşan ve insanoğlunun yaşam döngüsünü anlatan Monolilth heykelini görmenizi tavsiye ederiz.

Opera Binası, mimari açıdan etkileyici bir diğer yapıdır. 1364 kişilik kapasiteye sahip olan bu yapı, İtalyan mermeri ve beyaz granit ile kaplıdır. Burası, Trondheim Nidaros Katedrali’nden sonra Norveç’te yapılan en geniş kültürel binadır. Norveç Limanı’nın yanında konumlanan bu binanın etrafı her daim kalabalıktır.

DANİMARKA’NIN BAŞKENTİ KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, yaşam standartlarının en üst seviyelerde olduğu bir diğer İskandinavya şehridir. Vikingler zamanında bir balıkçı kasabası olan Kopenhag, 1167 yılında keşfedilip, kısa zamanda önemli bir ticaret liman kentine dönüşmüştür. Şehri “ticaret limanı” anlamına gelen “Kopenhag” ismi verilmiştir. Kopenhag, İskandinav coğrafyasındaki en küçük ülke olan Danimarka’nın 600 yıllık başkentidir. Günümüzde dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı yer olarak bilinen Kopenhag, tarihi dokunun korunduğu çok renkli bir Avrupa başkentidir. Tarihi yapıların yanı sıra modern görünümlü binalara da sahip olan Kopenhag’ın gezilecek yerleri Christianborg Kalesi, Nyhavn, Danimarka Kraliyet Ailesi’nin kış mevsimini geçirdikleri ve hakla seslenecekleri durumlarda ünlü balkon sahnelerinin yaşandığı Amelienborg Sarayı, Opera Binası, Langelinie Rıhtımı ve Küçük Deniz Kızı Heykeli olarak sıralayabiliriz.

Christianborg ya da Rosenborg Kalesi, Kopenhag’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kalenin için büyük bir müze olarak ziyaretçilerini bekliyor. 400 yıllık bir ihtişama, kraliyete ait sanatsal hazinelere, taç mücevherlerine ve asil kıyafetlere sahip olan kale İskandinav krallarının en ünlülerinden biri olan IV. Christian tarafından yapılmıştır. Kalede taç giyme töreninin yapıldığı ve 3 gümüş aslan tarafından korunan Şövalye Salonu önemlidir.

Küçük Deniz Kızı Heykeli, şehrin simgesi durumunda. Langelinie limanında bir taşın üzerinde duran heykelin önü sürekli kalabalıktır. Bu heykel Hans Christian Andersen’in pek çok dile tercüme edilen ”Küçük Deniz Kızı” masalından esinlenerek yapılmış. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçinin heykeli gördüğü belirtiliyor.

Amalienborg Sarayı, Danimarka Kraliyet Ailesi’nin kış mevsimini geçirdikleri saraydır. Günümüzde yaşantılarını bu sarayda sürdüren kraliyet ailesi, hakla bu sarayın balkonundan seslemektedir. Amalienborg, Danimarkalı Rococco mimarının en büyük işlerinden biri olarak kabul edilir ve 1700’lü yıllarda inşa edilmiştir.

Opera Binası, sadece Danimarka’nın değil, dünyanın en modern opera binası olarak gösteriliyor. Burasının yapımı için 500 milyon dolar gibi yüksek bir para harcanmıştır. Kopenhag’ın merkezindeki Holmen Adası’nda bulunan opera binası, dış görünümüyle hayranlık uyandıran bir yapıdır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account