DOĞASI, TARİHİ VE YAŞANTISIYLA ASYA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ: VIETNAM

DOĞASI, TARİHİ VE YAŞANTISIYLA ASYA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ: VIETNAM

Yakın tarihi ile savaş filmlerine konu olan Güneydoğu Asya’nın muhteşem ülkesi Vietnam, seyahatseverler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Gezginler; pitoresk vadileri, plajları, sömürge kasaba ve köyleri, arkeolojik alanları, tapınakları ve kutsal adaları ile Vietnam’da bambaşka bir deneyim bulacak. Bir bakıma Asya’nın öteki yüzüyle karşılaşacaksınız.

Güney Çin Denizi, Laos ve Kamboçya arasında kalan Vietnam, şaşırtacak derecede egzotik bir ülke olup doğal güzellikleriyle bize kalmış eşsiz bir miras aslında. Öyle ki Vietnam, hem bu doğal güzellikleri hem de yakın geçmişi ile günümüzde filmlere sıkça konu oluyor. Güney ve Kuzey olarak iki bölüme ayrılmış olan Vietnam gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. Şimdi bu yerleri daha yakından inceleyelim…

BAŞKENT HANOI’DE ESKİ VİETNAM’DAN KESİTLER

Vietnam’ın başkenti Hanoi, özellikle tarihe ve doğaya düşkün gezginlerin çok keyif alacağı bir şehir. Plajları, zümrüt rengi denizi, şelaleleri, keskin kayalık oluşumları, sömürge mimarisi ve tarihiyle Hanoi’de yapacak çok şey bulabilirsiniz. Eski şehir olarak adlandırılan bölge antik dar sokaklardan oluşan bir örgüye benziyor. Burada gözünüze eski tuğla binalar ve Fransız sömürge dönemi mimarisi çarpar. Aynı zamanda, gümüş, ahşap ve topraktan yapılan el yapımı eşyaların satıldığı bir pazar vardır. Hanoi’nin işlek yerlerinden biridir. Alışveriş yapabileceğiniz eski şehir bölgesinde yerel restoranları da bulabilirsiniz.

KARAYİP KORSANLARI FİLMİNDEYMİŞSİNİZ HİSSİ

Vietnam’ın başkenti Hanoi’den yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunan Ha Long Bay, ülkenin kuzeyinde 120 kilometre boyunca uzanan bir bölge. Muhteşem deniz manzarası ve binlerce adası, olağanüstü mağaraları, gölleri ve balıkçı köyleri ile Vietnam’a gitmişken görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yüzyıllardır korsanların saklanmak için kullandığı bir körfez olan Ha Long Bay, misafirlerine Karayip Korsanları filminin içine girmiş hissi veriyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ha Long Bay Körfezi’nde Vietnam’ın olağanüstü doğasını görme şansını yakalayacaksınız.

SAIGON’DA VIETNAM SAVAŞI’NIN İZLERİ

Yeni ismi Ho Chi Minh olan Saigon, 7 milyon gibi yüksek nüfusuyla Vietnam’ın en büyük şehridir. Burası tarihe düşkün seyahatseverlerin bir hayli seveceği bir yer. Savaş Kalıntıları Müzesi ve tünelleriyle Vietnam’ın tarihi yüzünü burada görebilirsiniz. Özellikle Savaş Kalıntıları Müzesi’nde Amerika ile gerçekleşen savaşta Amerikalıların bıraktığı helikopterleri ve o dönemin savaş ekipmanlarını görebilirsiniz. Müzeden ayrılırken hüzünlü bir hale gelseniz bile Vietnam Savaşı’nın özellikle toplum üzerindeki etkisini ve savaşın korkunç tarafına şahit olacaksınız.

SAVAŞTAN KALMA TÜNELLER

Vietnam Savaşı demişken savaşa dair önemli izlere tanık olmak istiyorsanız, sizi Chu Chi Tünelleri’ne davet ediyoruz. Burada savaş sırasındaki Kuzey Vietnamlı halkın inşa ettiği ve savaş boyunca bir şehir haline gelen siperleri, kampları ve tüneller bulunuyor. Üzücü ama bir o kadar da nefes kesici bir yer olan bu tünellerde Vietnamlıların Amerikan askerlerine yakalanmadan haftalar boyunca saklandıkları yerleri göreceksiniz. Bu deneyimi daha yakından yaşayabilmek için küçük tünellerin içine girmeyi unutmayın.

SAIGON’DA 5 MİLYON KAYITLI MOTOSİKLET

Saigon, çok kalabalık bir şehir olmasından dolayı araç trafiğinden etkilenmemek için şehirde motosiklet kullanımı oldukça yaygın. Şehirde kayıtlı motosiklet sayısı 5 milyonu buluyor. Bu nedenle adım başı bir motosiklet kullanan biriyle karşılaşacaksınız. Motosiklet cenneti Saigon bu haliyle, Vietnam’ın kendine özgü dinamizmini en iyi yansıtan şehirlerden bir tanesi.

Saigon’da merkezde görülmesi gereken iki tarihi bina bulunuyor. Bunlar Notre Dame Katedrali ve Merkezi Posta Binası… Fransız koloni döneminin efsanevi iki binası karşılıklı olarak yer alıyor. Günümüzde de hala kullanılmakta olan bu 19. yüzyıldan kalma muhteşem binalar mimari açıdan oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Postane binası, Paris’teki Eyfel Kulesi ile tanınan Gustave Eiffel’in tasarımıdır. Bu 2 binayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

MEKONG DELTASI

Vietnam’da hayat, Mekong Nehri’nin denize döküldüğü bereketli toprakların etrafına yayılmıştır. Ülkedeki tarım faaliyetlerinin neredeyse yarısı burada gerçekleşiyor. Doğal çeşitlilik açısından zengin bir bölge olan Mekong Deltası’na, karayolu yerine nehir üzerinden ulaşım sağlanıyor. Burada My Tho kasabası da doğal zenginlik açısından görülmesi gereken yerlerden biri. Burada yöreye özgü el yapımı eşyaların yapılışını, hindistan cevizinden üretilen şekerlerin imalathanelerini görebilirsiniz. Ayrıca rengarenk meyve bahçelerinin olduğu Thoi Son Adası’nda yöresel müzisyenleri dinleyebilir, birbirinden değişik taze meyveleri tadabilirsiniz.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account