DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Doğu Ekspresi’ni son dönemlerde çokça duyuyor olabilirsiniz. Peki heyecan dolu anlar yaşatan bu olağanüstü tatil macerasına katılma fırsatınız oldu mu? Eğer cevabınız “hayır” ise sizleri hemen böyle alalım… Gecesi ayrı gündüzü apayrı doğa manzaraları eşliğinde kitap okuyarak, müzik dinleyerek veya arkadaşlarınızla muhabbet ederek uzun bir tren yolculuğu yapma keyfi sunan Kars Doğu Ekspresi turları hakkında aklınıza gelebilecek tüm konuları derledik. Yazımınızı okuduktan sonra emin olun Doğu Ekspresi Kars turları için hemen biletinizi ayırtmak isteyeceksiniz.

Doğu Ekspresi nedir? Rotası ve Yolculuk Süresi…

Doğu Ekspresi turları, kısaca TCDD Taşımacılığa ait kompartımanlı hızlı trenlerle Ankara-Kars istikametine doğru yapılan uzun bir yolculuk… Şehrin gürültüsünden, stresinden ve yorgunluğundan sıkılan tüm gezginlere, Anadolu hikayeleri eşliğinde uzun soluklu güzel bir doğu keşfi sunuyor. Üstelik normal uçak seferlerine kıyasla çok çok daha ekonomik. Doğu Ekspresi turlarının rotası Ankara’dan başlayıp Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden devam ederek Kars’ta son buluyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 24 saat 30 dakika. 17:55’de başlayan yolculuk serüveninizi bir gün sonra saat 18:30’da tamamlayarak Kars merkeze varabiliyorsunuz. Kars’tan da sabah 08:00’de kalkarak ertesi gün 08:26’da Ankara’ya ulaşıyor.

Neden Bu Kadar Popüler: Doğu Ekspresi Tarihçesi

Doğu Ekspresi turları ilk olarak 29 Haziran 1969 tarihinde dizel lokomotifli trenlerle Haydarpaşa Erzurum hattına yapılmış. 12.02.1993 tarihinde de Ankara’dan Haydarpaşa ve Kars’a karşılıklı olarak giden seferlere başlanmış. Hatta o dönemlerde ekspres trenin sadece bir ulaşım aracı değil ülkenin doğusuyla batısı arasında telgrafları, mektupları ve kolileri getirip götüren bir haberleşme aracı vazifesi gördüğü söyleniyor. Peki Doğu Ekspresi turları, geçmiş dönemlerden beri düzenlenirken neden son yıllarda popüler oldu? Tüm gezginlerin aklını kurcalayan bu sorunun tek cevabı var o da sosyal medya. Ucuza seyahat etmek isteyen üniversite öğrencilerinin küçük gruplar oluşturarak katıldığı Doğu Ekspresi turları, son yıllarda sosyal medyada yapılan paylaşımlarla gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı. Eşsiz bir tatil deneyimi sunması ve uygun fiyat avantajı ise Doğu Ekspresi gezisi yapacakları cezbeden diğer etkenler arasında.

Doğu Ekspresi Turları ile Konfor Dolu Bir Yolculuk…

Doğu Ekspresi turlarına çıkarken trende 3 farklı özellikte seyahat etme olanağına sahipsiniz.

Pulman Vagon: Tüm yolcuğunuzu koltukta geçireceğiniz seyahat etme şekli. Yolculuk süresinin uzunluğu dikkate alındığında konforlu bir seçenek gibi gelmeyebilir. Ancak olumlu yanlarını da göz ardı etmemek gerek. Örneğin: Yol boyu karşılıklı oturacağınız bir başka yolcuyla hoş sohbetler edinebilir ve belki de uzun yıllar sürecek bir dostluk bağı kurabilirsiniz. Üstelik Koltukların tamamı kendi etrafında dönme özelliğine de sahip.

Yataklı Vagon: En çok tercih eden vagon tipi yataklı. Bu vagonda yer alan iki kişilik koltukların yatak haline dönüştürülebilmesi en büyük tercih sebebi. Ayrıca odalarda mini buzdolabı, size özel lavabo, raflar ve en çok ihtiyaç duyacağınız prizler mevcut.

Örtülü Kuşetli Vagon: Karşılıklı 2 koltuk üzerinde ranza yatakların bulunduğu 4 kişinin rahatça konaklayabildiği vagonlar örtülü kuşet olarak biliniyor. Örneğin: 4 yakın arkadaşla yapacağınız Doğu Ekspresi turlarında örtülü kuşet vagonuna bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Turları Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Herkesin zevki başka olsa da Doğu Ekspresi’nin tadı kar yağışının olduğu kış dönemlerinde çıkar. Özellikle ocak-şubat aylarında vagon camından bembeyaz kar örtüsünü ve karın yavaş yavaş yağışını seyretmek kesinlikle yaşanılası bir duygu. Tabi sadece kış aylarında Doğu ekspresi turlarına çıkmak şart değil. İlk ve sonbaharın gelişini müjdeleyen nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında da seyahat ederek kuş cıvıltıları eşliğinde kartpostal güzelliğini anımsatan manzaralara rastlayabilirsiniz.

Yolculuk Yaparken Temel İhtiyaçlar Nasıl Karşılanıyor?

Doğu Ekspresi turlarına katılacak yolcuların sıklıkla araştırdığı önemli bir konu da temel ihtiyaçlar. Yemek, sıcaklık, temizlik, güvenlik ve tuvalet gibi yolculuk boyunca karşılaşabileceğiniz ihtiyaçlara dair tüm ayrıntılar ise şunlar:

Yemek: Eğer Doğu Ekspresi turları için yemekli vagonda yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. Çok daha ekonomik olmasını istiyorsanız da Doğu Ekspresi turlarına çıkmadan önce yanınıza atıştırmalıklar ve sabah kahvaltısına uygun yiyecekler alabilirsiniz.

Tuvalet: Her vagonda tuvalet bulunuyor. Ancak yanınıza mutlaka tuvalet kağıdınızı ve sabunuzu almalısınız.

Hijyen: Vagonlar her yolculuk sonrası temizleniyor. Genellikle hijyen beklentileri karşılayabilecek düzeyde. Ayrıca nevresimleri yıkanmış ve ütülenmiş şekilde teslim alıyorsunuz.

Sıcaklık: Tüm vagonlarda sıcaklık ideal. Dilerseniz panellerden sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz.

Evcil Hayvan: Doğu Ekspresi turları için %50 indirimli bilet aldığınızda evcil hayvanla yolculuğa izin veriliyor.

Valizler: Tüm valizleri yanınızda bulundurmanız şart. Çünkü bavul için ayrılmış başka bir bölüm yok.

Doğu Ekspresi Turlarına Çıkacak Yolculara Tavsiyeler

  • Sabah güneş doğmadan uykunuzu alın. Çünkü görülmesi gereken en güzel manzaraları yerlerden sabah saatlerinde geçiliyor. Ayrıca dolunaylı geceleri de unutmamak gerek.
  • Tura çıkmadan önce fotoğraf makinenizi, yastığınızı ve küçük bir battaniyenizi yanınıza almayı unutmayın.
  • Yanınızda bolca kek, poğaça, börek, kraker ve bisküvi atıştırmalık yiyecekler bulundurun
  • Tur boyunca yanınızda nakit para bulundurmaya da çalışın. Çünkü her zaman pos makineleri çalışmayabiliyor.

Doğu Ekspresi Turu ile Gezilecek Yerler

Doğu Ekspresi turlarının Kars’a ulaşımdan sonra seyahat tarafı bitiyor gezi tarafı başlıyor. Kars’a geldiğinizde tur rehberleri eşliğinde şehrin simgesi Kars Kalesi’ni, Kervan Yolu üzerindeki Horomos Manastırı’nı, Kars Çayı üzerine inşa edilmiş Taş Köprü’yü, Ani Antik Kenti’ni, Namık Kemal Evi’ni ve Çıldır Gölü’nü mutlaka görmelisiniz. Hatta Doğu Ekspresi turları için uzun bir zaman ayırdıysanız Sarıkamış pist alanında, Kars yakınındaki Erzincan Ergan’da veya Erzurum Palandöken’de kayak sporu yapabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account