Don Kişot’un İzinde Madrid

Don Kişot’un İzinde Madrid

“Yolculuğa hevesle hazırlanmak gerekir, çünkü ancak böyle bir serüven çıkabilir karşına”

-Cervantes-

Yolculukların basit bir yer değiştirme eyleminden unutulmaz bir maceraya dönüşmesi için seyahatlere Cervantes’in de dediği gibi aşkla, hevesle seyahate başlamak gerekir. İnsanın içindeki Dünyayı tanıma aşkının en büyük enstrümanları sanat, edebiyat, kültürdür. Şehirlerin içinde yaşayan sanatçılar tarafından beslenen ruhu ve hikâyeleri vardır.  Bir mimarın şehre attığı imza, bir yazarın satırları, müzisyenin notaları kendimizden yola çıkıp dünyaya ulaşmanın, yeni şehirleri tanımanın, anlamanın en sağlıklı araçlarındandır. Çünkü Gaudi’siz Barcelona, Kafka ’sız Prag, Tolstoy’suz Moskova, Mimar Sinan ’sız İstanbul, Cervantes ’siz Madrid eksik kalırdı.

Hiç beklemediğiniz bir anda farklı şehirlerin hikâyeleri kesişir ve dünyanın küçüklüğü karşısında hayrete düşüp dünyayı keşfetmek için seyahate çıkma isteği duyarsınız. Sizi Madrid’i görmeye çağıracak bir hikâyemiz var.

madrid_don_kisot


Don Kişot, dünyanın en çok basılan kitaplarından biri ve tarihteki ilk roman kabul ediliyor. Kitabın yazarı olan Cervantes’in bir dönem yolu İstanbul’a da düşmüş. Evet, yanlış okumadınız Madrid’in bağrından çıkmış Cervantes bir dönem İstanbul’da yaşamış.

Mimar Sinan’ın dünya kültürüne bıraktığı son eserlerden biri olma özelliği taşıyan Kılıç Ali Paşa Cami aynı zamanda dünya edebiyatına damga vurmuş Cervantes’in inşaatında çalıştığı bir yapı olma özelliğini de taşır. İnebahtı savaşında Osmanlı donanmasına esir düşen Cervantes’in yolu böylece Madrid’den önce Haçlı donanmasına sonrasında ise İstanbul’a düşer.  Kahraman olma ümidi ile çıktığı bu yolculuk belki de kendini şövalye sanan yaşlı bir adamın hikâyesini anlattığı Dünya Edebiyatına yön verecek, üzerinden 400 sene geçmesine rağmen yeni baskılar yapacak eseri Don Kişot’un temellerini atmıştır.

Cervantes’in Madrid’i sanat ve edebiyat düşkünlerinin mutlaka görmesi gereken şehirlerden. Yolu ülkemize düşen Cervantes’in şehrine, İspanya’nın başkenti Madrid’e, iade-i ziyaret yapmak isterseniz Don Kişot’un dev sandığı rakiplerinin yel değirmeni, şövalye ordusu sandığı kalabalığın koyun sürüsü çıkmasına benzer küçük yanılgılara düşmemeniz için size mutlaka görmeniz gereken yerleri tanıtmaya çalıştık. Size kalan çantanıza Don Kişot’u koymak ve yola çıkmak.

PLAZA DE ESPANA

Madrid’e giden bir edebiyat gezgini mutlaka Cervantes ile alakalı izleri şehirde arayacaktır. Bu izleri ararken fazla zorlanmayacaksınız çünkü Madrid’in en büyük parkı Plaza De Espana içinde büyük yazar Cervantes’in heykelini İspanyolların verdiği isimle “Monumento a Cervantes”i görebilirsiniz.  Madrid’in sembollerinden biri olmuş Cervantes heykelini ziyaret ettiğinizde büyük yazarın büyük eserinin kahramanları Don Kişot ve Sancho Panza’ya bakarken göreceksiniz.  Taştan oyularak yapılmış Cervantes anıtının önünde kahraman şövalye Don Kişot ve yol arkadaşı Sancho Panza’nın bronzdan yapılmış heykelleri de bulunmaktadır. Bu maceracı ikilinin arasına katılarak yel değirmenlerine saldırmadan önce anı değeri yüksek bir fotoğraf çektirme imkânınız olacaktır. Cervantes’in yarattığı kahramanlara baktığı yönden onları görme ayrıcalığı Madrid ziyaretinizi daha da anlamlandıracaktır.

madrid_cervantes


GRAN VİA

Plaza De Espana ziyaretinizden sonra Madrid’in en kalabalık, işlek ve büyük caddesi, alışveriş, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Gran Via’ya ulaşabilirsiniz. Gran Via’da yer alan sayısız mağaza, café, otel, restoranın yanında çeşitli tiyatro ve sinema salonları da bulunmaktadır.  Sevdiği kadına kavuşmak adına her türlü çılgınlığı yapan Don Kişot ‘un kendini kaybetmesi gibi, Gran Via’nın ışıltısına kapılıp kendinizi alışverişe kaptırmamanız için Sancho Panza sağduyusu ile hareket etmeniz de fayda var.

madrid_gran_via


PLAZA MAYOR

Şehrin en büyük meydanlarından Plaza Mayor eski İspanya ruhunu solumanıza, şehrin tarihini ve kültürünü hissetmenize yardımcı olacaktır. Plaza Mayor tarih boyunca kraliyet geçit törenlerinin düzenlendiği,  engizisyon mahkemelerinin kurulduğu, boğa güreşlerinin yapıldığı bir meydan. Günümüzde şehrin en kalabalık ve eğlenceli alanlarından olan meydanda şanslıysanız pazar günü kurulan pazarda bir sahaf sergisini ziyaret edip kendinize kitap, cd, plak, dergi, eski para gibi anı değeri yüksek hediyeler verebilirsiniz.

madrid_plaza_mayor


PUERTA DEL SOL

Madrid birbirinden güzel meydanlara sahip, insanlara ferah avlular sunan bir şehirdir. Meşhur Madrid meydanlarının en büyüklerinden biri Puerta Del Sol’dur. Türkçe Güneş Kapısı anlamına gelen Puerta Del Sol her daim kalabalık, heyecanlı, cıvıl cıvıl Madrid’in en işlek alanlarından biridir. Madrid’in sembolü haline gelmiş ayı heykeli, Kral 3. Charles’ın at üzerindeki heykeli, İspanya’nın merkezi sayılan sıfır kilometre ve postane binası, meşhur saat kulesi Puerta Del Sol meydanında yer almaktadır. Meydan siyasi ve sosyal gösterilere olduğu gibi Real Madrid, Atletico Madrid gibi kulüplerin şampiyonluk kutlamaları, yılbaşı kutlaması gibi geniş kitlelerin toplandığı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

madrid_puerta_del_sol


CHUECA

Madird sokaklarında maceradan maceraya koşarken acıkmanız olasıdır. Burada lütfen gibi şövalyeler yemek yemez diyerek kendisine yemek getiren Sancho Panza’yı tersleyen Don Kişot gibi davranmayın ve Chueca’yı ziyaret edin.  Tüm İspanya gibi Madrid’de de aksam yemekleri oldukça geç yenir. Yorgunluğunuzu atarken, İspanyol mutfağını keşfedebileceğiniz, gününüzün Z raporunu çıkarabileceğiniz Renkli cafeleri, yüzlerce barları, restoranları ile Madrid bohem hayatının merkezi olan Chueca aksamınızı eğlenceli hale getirecektir. Burada birçok sanat galerisi, butik evler, sanatçılar, ressamlar, müzisyenler ile karşılaşabilirsiniz.

PRADO MÜZESİ

Cervantes gibi dünya edebiyatına damga vurmuş bir şehrin sanatın diğer dallarında geri kalması takdir edersiniz ki pek olası değil. Dünyaca ünlü Prado Müzesine’ de ev sahipliği yapan Madrid sadece bu müze için bile insanların ziyaret ettiği bir şehirdir. Prado müzesinin harika binası dış görünüşü ile aklınızı çelmeye yetecektir. İçine girdiğinizde ise dünyaca ünlü İspanyol ressamlar Picasso, Valezques, Goya, Miro, Dali  gibi ustaların yanında Michalengelo, Raphael, Bosch ve nice sanatçının tablolarını görebilirsiniz. Kahramanlıkla delilik arasında gidip gelen ve sonunda hepimizin kahramanı olan Don Kişot’a benzer şekilde delilikle dâhilik arasında gidip gelen ve dahi olduğuna fikir birliğine varılan Dali’nin eserlerini dünya gözü ile görmek Madrid seyahatinin sunduğu kaçırılmaması gereken ayrıcalıklardan.

madrid_prado_museum


REİNA SOFİA

Prado müzesinin tadı damağınızda kaldıysa üzülmeyin Madrid size bu konuda başka alternatifler de sunuyor. Reina Sofia Madrid’in dünyaca ünlü başka bir müzedir. İçinde Picasso, Dali, Miro, Gris gibi sanatçıların eserleri bulunan müzenin en çarpıcı eserlerinden biri Picasso’nun İspanya İç Savaşını anlattığı Guernica’dır. Edebiyat, sanat, kültür meraklılarının mutlaka görmesi gereken Reina Sofia içerisinde 20. yy sanat arşivine ulaşabileceğiniz harika bir kütüphanede bulunmaktadır.

madrid_reina_sofia


Kültür, sanat, edebiyat, spor konusunda dünyanın en önde gelen şehirlerinden olan Madrid’te görmeniz gereken yerler çok daha fazla. Size kalan insanın her halini anlatan Don Kişot’u tekrar okumak, yazarının şehrini ziyaret etmek için aşkla seyahate başlamak, kahramanımızın yaptığı gibi başkalarının değil, kendi doğrularınızın peşinden gitmek için kendi Madrid rotanızı çıkarmak. Unutmayın Don Kişot kendi dünyamızda, kendi kafamızda yapabileceğimiz bir devrimdir ve yolculuğa hevesle hazırlanınca bir macera çıkabilir karşınıza…

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account