Dubrovnik Hakkında Genel Bilgiler

Dubrovnik Hakkında Genel Bilgiler

1991’de Yugoslavya’yı dağıtan iç savaşla ortaya çıkan 6 ülkeden biri Hırvatistan… Dubrovnik de onun incisi, gözbebeği.

Adriyatik kıyısına, Dalmaçya sahillerine kurulu. Sahil adalarla dolu. Bu adaların denizdeki leke görüntüsü Dalmaçyalı köpeklerin ismine ilham vermiş. Haritaya bakınca da ilginç bir durumu var. Başkent Zagreb’in olduğu kuzeydeki kesim ile Dubrovnik arası Bosna Hersek toprakları ile sahilden 24,5 km’lik bir kesintiye uğruyor.

Şehir küçük. 50 bin kişi kadar nüfusu var. Dubrovnik-Neretva idari yönetiminin içinde. Kent, yamaca ve kayalıklara kurulduğu için, nüfus sahil kesiminde. Yükseldikçe, yerleşim, yerini kayalıklara bırakıyor.

Dubrovnik’in para birimi Kuna. Pratik hesap yapmaya yarasın diye, 10 Euro=70 Kuna diyebiliriz. Alışveriş genelde Kuna ile. Kredi kartı da kullanmak mümkün ancak Euro her yerde geçmiyor. Zira 2013’te AB üyesi olan Hırvatistan, henüz geçiş sürecinde.

Ulaşım kolay. Şehrin hemen her noktasından merkezdeki Old Town’a otobüs var. 20 kilometre ötedeki havalimanından da servisler kalkıyor. Kolaylıkla ulaşilabilecek her yerde Dubrovnik Card satıyorlar. Bunlar 1, 3 ya da 7 günlük seçenekler içeriyor. Kart, otobüslere binişe, müzelere girişe ve epeyce restoranda indirim almanıza yarıyor. Oteller bölgesi Babin Kuk diye anılan yerde. Old Town’daki Pile Kapısı’ndan her 15 dakikada bir 6 numaralı otobüs bu bölgeye hareket ediyor. Kart ya da bilet yoksa, şoföre Kuna olarak ödeme yapabilirsiniz.

Dubrovnik, Akdeniz ikliminin etkisinde. Kışları ılıman, yazları sıcak. İç taraflara gidildikçe denizin etkisi azalıyor ve kışlar daha sert. Güneydoğulu Jugo ve kuzeydoğulu Buro rüzgârları yöreye özgü ve zaman zaman ulaşımı olumsuz etkileyebilir. Dubrovnik, her mevsimde ziyaret etmeye uygun. Deniz için ise yaz şart…

Hırvatistan’da acil bir durumla karşılaşıldığında 112 numarası hizmete açık. Bununla birlikte Hırvat hattı kullanırsanız ambulans için 94, yangın için 93, polis için 92’yi çevirebilirsiniz. 7799 numaralı hat turizm bilgi hattı ve ücretli. Adaların büyük ve kalabalık olanlarında sağlık merkezleri olduğunu da hatırlatalım…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account