Dubrovnik Surlarında Yürüyüş

Dubrovnik Surlarında Yürüyüş

Dubrovnik’e indiniz, otelinize yerleştiniz ve ilk iş şehri keşfetmeye çıkmak istiyorsunuz. İşte şölen şimdi başlıyor! Size önerimiz önce, şehir surlarından başlayınız.

Old Town’ın ana giriş kapısı Pile. Aracınız sizi bu kapının bulunduğu meydanda bırakabilir ya da otelinizden buraya yürüyerek gelebilirsiniz. Kapıdan girince hemen sola dönün ve gördüğünüz merdivenlerden tırmanarak, şehir turu için biletinizi satın alın. Eğer Dubrovnik Card aldıysanız, biletiniz ücretsiz. Tur 2 kilometrelik duvarlar üstünde yaklaşık 1 buçuk saat kadar sürüyor. Yorucu değil ancak ilk merdivenler, dizleri ağrıyan misafirleri biraz zorlayabilir. Yavaş çıkmakta fayda var. Ama sakın vazgeçmeyin!

Surlardan bakınca dikkatinizi ilk çeken şey, elbette eski şehrin ve denizin büyüleyici güzelliği olacak. Ortaçağa yolculuk ediyormuş hissine kapılacaksınız. Lütfen burada bir durun şimdi ve çatılara dikkatle bakın! Çoğunluğunun kiremitleri yeni ve kıpkırmızı. Arada tek tük çatı eski. İşte o eskiler, 1991’deki savaşta mucizevi biçimde top ateşine denk gelmeyen şanslı binalara ait. Buyrun devam edelim, şahane manzara eşliğinde surları gezelim.

Yine dikkatinizi çekecek  bir başlık var: Eski şehirde iskân devam ettiğinden, evlerin pencerelerinden karşıya gerilen iplerde çamaşırlar, köşede miskin miskin uyuyan kediler, aralık bir panjurdan süzülen kemanın notaları ve sur diplerine vuran Adriyatik dalgalarının sesi ile kendinizden geçebilirsiniz.

Hırvatistan, işte şimdi size büyülü bir şölen sunuyor! Lütfen bol bol fotoğraf çekin ve sur yürüyüşünü uzatabildiğiniz kadar uzatın. Zira zaman sınırlaması yok.

Sur turu bittiğinde çıkış noktasında Denizcilik Müzesi var. Bir zamanlar inşa ettiği gemilerle âdeta darphane gibi çalışan ve Osmanlı’ya ödediği vergilerle muhtemel düşmanlarına karşı savunma gücünü bizden satın alan Dubrovnik yani Ragusa kentinin denizcilik tarihine kısa yolculuk için güzel bir seçim olabilir.
Lütfen unutmayınız, surlarda tur yapmak için 19.30 kapanış saatini kaçırmayın…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account