DUBROVNİK’İ RENKLENDİREN BİR ETKİNLİK:<BR>GOOD FOOD FESTİVALİ

DUBROVNİK’İ RENKLENDİREN BİR ETKİNLİK:
GOOD FOOD FESTİVALİ

Good Food Festival, Dubrovnik’te her yıl Ekim ayında yapılan lezzet dolu bir festival. Bu yıl ise 19–22 Ekim tarihleri arasında misafirlerine kapılarını açacak. Bu festival sayesinde birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabileceksiniz. Hırvat mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından nefis yemekleri şefler sizler için hazırlıyor. Bu festivalde sadece yemek yemek yerine aynı zamanda da yemek atölyelerine katılarak yemek yapmayı da öğrenebilirsiniz.

Festival şehrin en popüler caddesi Stradun’a kuruluyor. Bu cadde boyunca kurulan stantlarda herkes damak tadına uygun bir yemek bulabilir. Festival sayesinde Dubrovnik’in en ünlü restoranlarının menülerinden çıkma yemeklerden de yiyebileceksiniz. Önceden söylemek gerekirse cadde boyunca kurulan masaların üzerindeki yemekler çok lezzetli bir görünüme sahip.

Festivale gelmişken kendinize zaman ayırarak şehirde küçük bir tura çıkmanızı öneririz. Festivalin yapıldığı Stradun Caddesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Eski Şehir(Old Town)’de bulunuyor. Bu cadde üzerinde görkemli surlar, kuleler ve Francis Manastırı gezilecek yerler arasında.

Ayrıca Dubrovnik’e geldiğinizde Mostar ve Karadağ’a da küçük bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Mostar’a yakın bir yerde Poçitel adında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan küçük bir köy var. Osmanlı İmparatorluğu bu köyü 1471 yılında himayesi altına almış. Köyün içinde gezerken Osmanlı mimarisini çevredeki yapılar üzerinde rahatlıkla görebilirsiniz.

Yola devam edip Mostar’a vardığınızda ise muhteşem bir Mostar turu sizleri bekliyor. Mostar Köprüsü bu şehrin simgesi halinde gelmiş önemli bir yer. Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin’in yaptığı muhteşem bir yapı. Bu yapı 1566 yılında yapılmış Osmanlı şaheseri. Bu köprünün adı şehrin isminden gelmiyor. Aksine o kadar önemli bir yapı ki Mostar Köprüsü, şehre ismini vermiş. 1993 yılında Hırvatlar tarafından yıkılan köprüyü bir Türk firması UNESCO ve Dünya Bankası destekleriyle tekrardan yaptı. Hatta yapımında nehirde bulunan eski taşlarda kullanıldı.

Mostar’da diğer görmeniz gereken yerler arasında Koski Mehmet Paşa Camii, Hersek Tarihi Müzesi, Eski Pazar bulunuyor. Eski Pazar’da el yapımı ürünlerin satıldığı çok sayıda dükkan bulunuyor. Bu dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle bakır ve altın işlemeciliği Mostar’da çok popüler.

Mostar’ın güzel pazarından ayrılıp Dubrovnik’e dönmelisiniz. Çünkü Good Food Festiveli sizi bekliyor olacak. Ne de olsa bu festival tam 4 gün sürüyor. Ertesi sabah da rotanızı Karadağ çevirebilirsiniz. Bu ülkeye gelmeyi düşünüyorsanız eğer birbirinden güzel görülmeye değer yerler olduğunu baştan söyleyelim. Karadağ’da ilk olarak gitmenizi önereceğimiz şehir Kotor. Bu şehirde St. Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, St.Luke ve St. Nikola Kiliseleri, St.Mary Kilisesi görülecek yerler arasında bulunuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account