Dubrovnik’in Meydanları

Dubrovnik’in Meydanları

Üç küçük meydandan söz edeceğiz bu başlıkta. Bunların üçü de Stari Grad, yani Old Town, yani sur içinde… Hepi topu 40-50 bin kişilik, yani kabaca bizim bir stadyumumuza denk gelen Dubrovnik ve eski şehri için bu meydancıklar önemli ve güzel.

Onofrio Meydanı

Stari Grad’a Pile Kapısı’ndan girince karşılayan yuvarlak çeşmenin adı aslında. Burası kentin ilk meydanı. Çeşme ve su Dubrovnik için önemli. Zira uzaktan su getirmeyi akıl etmeleri ile meşhurlar. Üstelik bunu 1438’de yapmışlar. Çeşmenin mimarı, Napolili Onofrio della Cava. Suyu bu çeşmeye 12 kilometre ötedeki Sumet adlı kaynaktan akvadüklerle ve kanallarla taşımışlar. Avrupa’yı kırıp geçiren veba salgınından da böyle çeşmeler, sular ve şehre giriş sistemi ile korunmuşlar. Şehre gelen, tıpkı bizim Efes’teki gibi çeşmede yıkanmadan giremez ve bekletilirmiş. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde, sağlık kontrolü için Ragusa kapısında nasıl bekletildiğini anlatır.

Lusa Meydanı

Onofrio Meydanı’ndan dümdüz yürüdüğümüz şahane Stradun’un ucundaki meydan. Meşhur Orlando Heykeli, Çan Kulesi, Sponza Sarayı, Aziz Vlaho Kilisesi hep bu meydanda. Etrafını çevreleyen kafelerle de oldukça davetkâr. Zamanında ticaret merkezi ve pazar olması sebebiyle mühim. Şimdi de kentin en geniş meydanı. Geniş derken, Dubrovnik için geniş, yoksa yine küçük elbette.

Gunduliceva Meydanı

Luza Meydanı’nın sol çaprazında kalıyor. Ortasında şair Ivan Gundulic’in heykeli var. Heykelin ön tarafında sabahları taze meyve sebzelerin de satıldığı küçücük bir pazar kuruluyor. Pazar öğleye kalmaz, kaldırılıyor. Burada biraz Gunduliceva’dan söz etmek faydalı olabilir, zira heykelinin kaidesinde ünlü Osman adlı eserinden dizeler var. Burada kast edilen Osman, Osmanlı padişahı II. Osman yani 18 yaşında Yedikule zindanlarında yeniçeri ayaklanmasında boğularak öldürülen Genç Osman’dır ve şair Gunduliceva destanında, doğu-batı sentezi yapar ve bu çatışmayı inceler. Gunduliceva’nın heykeline bu bilgiyi dağarcığınıza alarak bakmak çok daha etkileyici olacaktır…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account