Dubrovnik’te Alış Veriş

Dubrovnik’te Alış Veriş

Öyle pahalı markaların dükkânlarını bulamazsınız burada. Daha çok yerel. Sanki bu konuda bir politika belirlemişler gibi.

Mesela Aqua markalı dükkândan, lacivert-beyaz temalı denizci ürünleri satın almak şahane bir fikir. Buradaki Dubrovnik tişörtleri, en güzelleri.

Hediyelik dükkânlarında yerel giysili kadınlardan bebekler yapmışlar.

Magnetler, kandiller, küreler, anahtarlıklar, bu başlığın içine sığdırabileceğimiz diğer şeyler.

Ayrıca zeytinyağı, şarap ve likörler iyi bir seçenek olabilir. Bunlar için Uje mağazası hemen Orlando heykelinin bulunduğu Lusa Meydanı’nın yanıbaşında…

Stradun caddesinde Orlando’ya doğru yürürken solda bir çikolata mağazası var: Bonbonniere Krag. Buradaki bademli ve vişne likörlü çikolatalar sevdikleriniz için müthiş hediyelikler olabilir.

Pile Kapısı’nı arkanıza alıp Stradun’dan sağdaki sokaklara doğru girerseniz, Blanc du Nil dile bir mağaza göreceksiniz. Pamuklu giysiler satıyor. Hepsi beyaz. Yumuşacık. Modeller çok zevkli. Satıcı kız da çok nazik.

Uluslararası markalardan, rönesans ve barok çağrışımları ile Michal Negrin’in bir mağazası Dubrovnik’te de var. Stradun’da, saat kulesine doğru giderken solda. Sıra dışı giysiler ve takılar için bakılmaya değer bir yer.

Dubrovnik’te bir de açık pazar kuruluyor. Buna Sabah Pazarı da deniyor. Öğleden sonra kaldırılan bu Pazar, saat kulesinin sol çapzasındaki Gunduliceva Meydanı’nda. Burada, meyveler, ev yapımı reçeller, lavanta keseleri ve buna benzer hediyelikler ile elişi örtüler satıldığını görebilirsiniz. Ayrıca Liman kapısının oradaki merdivenlerde, yerel giysileri ile oturmuş, elişleri yapan güzel sarışın kadından da hatıra almanız mümkün.

Ve Game Of Thrones… Ortaçağ Avrupası’nda geçen bu fantastik dizinin çekimleri için elbette Dubrovnik ideal bir set olacaktı ve onlar da öyle yaptılar. Dubrovnik’ten dönerken, bu iddialı dizinin tişörtlerinden, kupalarından ve anahtarlıklarından satın alabilir, hatıralar köşenizi oldukça renklendirebilirsiniz…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account