DÜNYA LEZZETLERİNİ KEŞFETMEYE <br>VAR MISINIZ?

DÜNYA LEZZETLERİNİ KEŞFETMEYE
VAR MISINIZ?

Seyahat etmek, kelime anlamıyla her ne kadar gezip görmeyi akla getirse de aslında içinde çeşitli aktiviteleri de barındırıyor. Seyahatseverler en çok gidilen ülkenin ya da bölgenin kendine has lezzetlerini keşfetmek istiyor. 87’den fazla ülkeye tur düzenleyen Prontotour, seyahat tutkunlarına dünyanın kapılarını açarken zengin içerikli paket turlarıyla aynı zamanda farklı ülkelerin ve kültürlerin lezzetlerini de deneyimlemeye olanak veriyor. Avrupa’dan Asya’ya Amerika’dan Afrika’ya Prontotour ile kıtaları arşınlayanlar, aynı zamanda birer “Gezgin Gurme” ye dönüşüyor.

GEZGİN GURMELERİN ADRESİ İTALYA

Tarih ve sanatın zirvesi, Rönesans’ın beşiği İtalya, dünyaya nam salmış lezzetleriyle de gezgin gurmeler için ilk adres olarak dikkat çekiyor. Pizza, makarna ve dondurma meşhur İtalyan mutfağının lokomotif lezzetleri arasında yer alıyor. Güney bölgelere gidildikçe Akdeniz’in etkisini artırmasıyla zeytinyağlılar ve deniz mahsullerinin de yemeklerdeki etkisi doğru orantılı olarak artıyor.

Mozzarella peyniri ve domatesin muhteşem birlikteliğiyle hazırlanan pizza, yoksul İtalyan halkının vazgeçilmez lezzetiyken, 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın mozzarella peyniri, domates ve fesleğen ile süslenmiş pizzayı tatması ile dünya çapında bir üne kavuşuyor. Pizzanın doğduğu şehir olan Napoli, birbirinden lezzetli pizzalar yemek için seyahatseverlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Napoli, sadece pizzalarıyla değil karakteristik İtalyan mutfağının en güzel örnekleri olan makarna, deniz mahsülleri, dondurma, kahve ve tiramisu gibi lezzetlerle de öne çıkıyor.  Napoli turunda Spaghetti Vongole, Spaghetti Cacio e Pepe, Pizza Margherita, Minestrone Çorbası ve Caponata’nın muhakkak tadılması gerekiyor.

Dünyaca ünlü Toscana mutfağı da İtalya denildiğinde akla gelenler arasında yer alıyor. Gösterişten ve karmaşadan uzak, sade Toscana mutfağı “Fakir Yemek” olarak adlandırılıyor. Yemekler doğu mutfağı gibi baharat ve çeşitli karışımlar kullanılmadan taze, kaliteli ürünlerin tüm lezzetleri ortaya çıkacak şekilde basit yöntemlerle hazırlanıyor. Atıştırmalık Fettunta, Panzanella salatası, Ribollita çorbası, Torta Di Ceci, Pappa Al Pomodoro gibi lezzetler Toscana mutfağının sembollerini oluşturuyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde, bir insana makarna dediğinizde aklına ilk İtalya gelir. Hazırladıkları birbirinden enfes soslarla İtalyanlar bu yemeği bir sanat haline getiriyor. Bunların en meşhurlarından Bolonez soslu makarna özellikle İtalya’nın lezzet başkenti Bologna’da yendiğinde seyahatseverleri büyülüyor. Bologna’da yine ünlü pizzaları, peynirleri, Antiposta adındaki soğuk ve sıcak mezeleri, dondurmaları, Tagliatella adındaki spagettisi ve bir çeşit mantı olan Tortellini’siyle İtalyan mutfağının cazibeli örneklerini gezginlere sunuyor.

Güneye inildikçe özellikle Sicilya’nın Arap, Kuzey Afrika ve Fransız mutfağından etkilenmiş özgün Akdeniz yemekleri de farklı bir İtalya tadı sunuyor. Risotto’nun Sicilyalı hali Arancini, Pane con la milza isimli sandviçler, ev pizzası Sfincione, Sicilya’nın en ünlü makarnası Pasta alla norma adanın büyüleyen lezzetlerini oluşturuyor.

İtalya seyahatlerinin sembollerinden olan ve Roma dondurması diye bilinen “Gelato” meyvenin bizzat kendisinden yapılırken, endüstriyel dondurmalara oranla yarı yarıya daha az yağ oranı içeriyor.

İtalya, dünyaca ünlü kahveleriyle de gurmeler için özel bir önem taşıyor. Meşhur latte, espresso, cappucino, americano, macchiato, shakerato, freddo, ristretto İtalyanların olduğu kadar dünyanın da severek içtiği kahveler arasında yer alıyor.

Prontototour, ünlü gurme Vedat Milor ile yaptığı gurme turlarıyla da İtalya’nın muhteşem lezzetlerini gurme gezginlerle buluşturdu.

MUTFAĞINDA FARKLI KÜLTÜRLERİN BULUNDUĞU İSPANYA

Mimarisi ve kendine has kültürünün yanı sıra İspanya, yemekleriyle de gezgin gurmeler yol haritasının vazgeçilmez duraklarından olmayı başarıyor. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması, İspanyol mutfağında Akdeniz ve Endülüs gibi baskın kültürlerin birbiriyle karışarak bir sentez oluşmasını sağlıyor.

İspanya’nın en ünlü yemeklerinin başında patates ve yumurtanın mükemmel uyumu ile hazırlanan Tortilla geliyor. Prontotour’un Büyük İspanya Turu ile keşfe çıkan gezgin gurmeler, lezzetli bir Tortilla yemek için, Riazor bölgesindeki El Manjar’ı tercih ediyor.

İspanya’nın dünyaca ünlü geleneksel lezzetlerinden bir diğeri de Paella. Ana maddesi pirinç olan bu yemek safran dışında et veya deniz ürünlerinin karışımından oluşuyor. Anavatanı Valencia olan Paella’yı İspanya’nın birçok noktasında yemek mümkün. Ancak Madrid’de en iyi Paella’yı yemek için Puerta Del Sol Meydanı ziyaret ediliyor.

Barselona için dünyaca ünlü mimar Gaudi ne ise, Tapas da o derece meşhur bir lezzet olarak biliniyor. Bir çeşit meze olarak adlandırabileceğimiz Tapas, küçük ekmek parçacıkları üzerine çeşitli et, sebze, sos ve deniz ürünlerinin eklenmesi yöntemiyle hazırlanıp şehrin yemek kültürünün en önemli parçasını oluşturuyor. Prontotour’un Barselona turlarında Tapas’ın yüzlerce çeşidini deneyimleme şansınız bulunuyor.

Michelin yıldızlı restoranların bulunduğu Bask bölgesi, birbirinden farklı şehirleri, kültürel mirası ve muhteşem mutfağıyla lezzet tutkunlarına unutamayacakları bir ziyafet sunuyor. Bölge, meşhur üzüm bağlarıyla dünyanın birçok noktasından gelen ziyaretçilerini muhteşem bir tadım keyfiyle karşılıyor. Deniz mahsulleri ile donatılan San Sebastian mutfağında kalamar, ıstakoz, ahtapot, karides, deniztarağı ve ançüez gezginleri mest eden başlıca lezzetler olarak öne çıkıyor. Bask bölgesinde İspanyol Tapası’nın yerini Pintxos kültürü alıyor. Grindillas Fritos olarak bilinen biber kızartması, Bask’ın milli içkisi olarak bilinen Sagardotegi ve Gateau Basque tatlısı deneyimlenecek lezzetlerin başında geliyor.

DÜNYANIN EN İYİ MUTFAĞI OLARAK GÖSTERİLEN FRANSA

Fransa’da yemek, edebiyat, sanat, politika kadar önemli bir olgu olarak öne çıkıyor. Birçok otorite tarafından dünyanın en iyi mutfağı olarak Fransız mutfağı gösteriliyor. En ünlü yemeklerini unlu lezzetlerin oluşturduğu Fransız mutfağı, peynirleriyle de gezgin gurmelere unutulmaz tatlar vadediyor.

Ülkenin farklı bölgelerine gidildikçe yemek türleri de büyük farklılık gösteriyor. Özellikle bağbozumu döneminde Güney Fransa’nın muhteşem lezzetleri damak zevkinize unutulmaz tatlar ekliyor. Gezgin gurmeler Prontotour’un Fransa turlarıyla ister Marsilya’da Akdeniz mutfağının muhteşem lezzetleriyle tanışıyor, ister Paris’in dünyaca ünlü kafelerinde kruvasan ve kahvenin muazzam uyumuyla keyifli vakitler geçiriyor. Ayrıca Prontotour’un ayrıcalıklı seyahat deneyimleri sunan markası ProntoPlus’ın Fransa ve Bask Lezzetleri turu gezginlere özel bir alternatif oluyor.

 KENDİNE ÖZGÜ MUTFAĞIYLA ORTA AVRUPA

Seyahatseverlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan olan Orta Avrupa’nın en güzel şehirleri Viyana, Prag, Budapeşte kendine has lezzetleriyle de dünya mutfağında önemli bir konumda bulunuyor. Gurme gezginler Viyana’nın şinitzel ve strudeli, Budapeşte’nin gulaşı deneyimlenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Damak zevkimize yakın olan şehirlerden Prag’da ise et, tavuk ve domuz eti ile yapılan farklı tatlar bulunuyor. Ayrıca Prag meşhur sosisleriyle de seyahat tutkunlarına unutulmaz tatlar vaat ediyor. Görünümü tas kebabını andıran Svíčková ve meşhur Slovak tatlısı Trdelník bu güzel şehrin öne çıkan lezzetlerini oluşturuyor.

OSMANLI İZLERİNİ TAŞIYAN BALKANLAR

Osmanlı’nın izlerini taşıyan Balkanlar, mutfak konusunda da bu etkiyi oldukça hissettiriyor. Seyahat tutkunlarının en çok terci ettiği yakın destinasyonlar arasında yer alan Bosna Hersek ve özellikle Makedonya Türk damak zevkine oldukça yakın tatlar sunuyor. Av hayvanları, kanatlılar ve çorba çeşitleriyle ünlü Makedonya’da yemek isimlerinin bazılarının ismi hala Türkçe söyleniyor. Boşnak börekleri ve köfteleri Balkan turlarında deneyimlenebilecek muazzam lezzetler arasında yer alıyor.

TATLI DÜŞKÜNLERİ BENELÜKS’E

Tek turla birden fazla ülkeye seyahat etmek isteyenlerin tercihi Benelüks ülkeleri, birbirinden farklı lezzet seçenekleriyle de dikkat çekiyor. Sokaklarından enfes kokular gelen Brüksel, bol meyveli ve çikolatalı wafflelarıyla gezgin gurmeleri kendine aşık ediyor. Brüksel’den yemeden dönülmemesi gereken lezzetler arasında buharda pişen midye ve muhteşem çikolatalar da bulunuyor.

Avrupa’nın en renkli şehirlerinden Amsterdam yine hayvancılığın dünyadaki merkezlerinden olması sebebiyle steakhouseları ve peynirleriyle seyahat tutkunlarına benzersiz tatlar sunuyor. Gezgin gurmeler bu eğlenceli şehirde kendilerine enfes bir ziyafet çekebiliyor.

KOMŞU YUNANİSTAN’DA ENFES YEMEKLER

Komşu Yunanistan’ın mutfağı Türk seyahatseverlerin damak zevkine en uygun mutfaklardan biri olarak öne çıkıyor. Balkan ve Akdeniz mutfağının karışımı olan bu kadim mutfak, zeytinyağlıları ve deniz ürünleri ile misafirlerine enfes deneyimler sunuyor. Yemekleriyle olduğu kadar mezeleriyle de dikkat çeken Yunanistan’a gidildiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yahni, Yunan salatası, enginar ve tüm deniz ürünleri yer alıyor. Özellikle Girit’te turistler tarafından en çok sevilen lezzetler arasında ızgara ahtapot, Dakos salatası, Gamopilafo pilavı ve Hindiba bulunuyor.

ORTA DOĞU’NUN ZENGİN MUTFAĞI: FAS VE LÜBNAN

Dünyanın çeşitli noktalarından milyonlarca turisti ağırlayan Fas ve Lübnan doğal ve tarihi güzelliklerinin dışında mutfağıyla da dünyanın önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Dağ yemekleri, deniz yemekleri ve özgün Beyrut lezzetleri olarak 3 grupta ele alınabilen Lübnan mutfağı, ziyaretçilerine muhteşem bir gurme turu vaat ediyor. Diğer Ortadoğu ülkelerine oranla et ürünlerinin biraz daha az tüketildiği Lübnan sofralarında en yaygın bulunan yemekler ise zeytinyağlılar, humus ve ünlü Lübnan köftesi Kıbbeh. Prontotour’un Lübnan turları leziz Ortadoğu lezzetlerini gezgin gurmelerle buluştururken, damak zevkine yeni tatlar ekliyor.

Endülüs etkisinin kendisini hissettirdiği Fas’ta yine Akdeniz mutfağı ve baharatlı et yemekleri ön plana çıkıyor. Özellikle denize kıyı şehirlerde deniz mahsullerinin envaiçeşidi biraz daha Fas’a özgü bir yorumla gezginlere sunuluyor. Yine baharat çeşidinin fazla olması ve et ürünlerinin fazla tüketilmesi daha Orta Doğu etkili yemeklerin de tüketilmesini sağlıyor. Fas’taki kültür mozaiği mutfak konusunda da etkisini oldukça hissettiriyor.

ANADOLU’NUN LEZZET DURAKLARI: TÜRKİYE

Prontotour’un yurtiçi kültür turları, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu ve Ege mutfağının en güzel örneklerini gezgin gurmelerle buluşturuyor. Bahar Akıncı ile Gaziantep turunda baklava ve kebap çeşitleriyle nam salmış şehirde tadı damaklarda kalacak bir tur gezgin gurmeleri bekliyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Prontotour’un Alaçatı Ot Festivali turu kapsamında gezgin gurmeler binbir çeşit otla tanışarak Ege mutfağının temelini oluşturan bitkileri keşfe çıktılar. Kapadokya turları da yine hem muhteşem bir coğrafyanın yanında Anadolu’nun yerel lezzetlerini tatmak isteyenler için unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor.

DÜNYA MUTFAKLARI

Seyahat tutkunları Prontotour’un uzak rotalı turlarıyla dünyanın çeşitli coğrafyalarını keşfederken sıra dışı mutfaklarını deneyimleme şansı da buluyor. Mistik yaşamı ve sıra dışı kültürüyle dünyanın ilgi odağı olan Hindistan, gezgin gurmeler için benzersiz ülkeler arasında yer alıyor. Batılılar ön yargılı olsa da Hint mutfağı cesaret edebilenler için dünyanın sayılı mutfaklarından biri olarak dikkat çekiyor.

Doğu’nun en uzak köşesi Japonya farklı tatlar deneyimlemek isteyen seyahatseverler için gidilmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük balık pazarına sahip olan Tokyo, özellikle deniz ürünlerine ilgi duyan gezginler için bulunmaz alternatifler sunuyor.

Baharat çeşitlerini günün her öğününde yemeklerinden ayırmayan ülkelerin başında Meksika geliyor. Tex-Mex mutfağının dünyaca ünlü yemeği Fajita, Meksika’ya gidenlerin muhakkak yemesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

200’den fazla hamur işinin bulunduğu, tatlıya aşık şehir Portekiz de yine gezgin gurmeler için gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Milföy hamuru ve muhallebi benzeri bir kremadan yapılan meşhur Belem tatlısı için Lizbon’un Belem bölgesinde bulunan Pasteis de Belem gelen turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account