DÜNYACA ÜNLÜ EN İYİ KARNAVALLAR

DÜNYACA ÜNLÜ EN İYİ KARNAVALLAR

Çılgınca dans edenler, renkli geçit törenleri, birbirinden ilginç kostümler ve unutulmaz bir şölen kulağa oldukça hoş geliyor. Tüm bunları fazlasıyla yaşamak isteyenler için en doğru adres tabii ki karnavallar. Birazdan sayacağımız karnaval önerileri yurtdışı seyahati yapmak istemenize neden olabilir. İşte ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken ve dünya çapında büyük ilgi gören dünyaca ünlü karnavallar

Rio Karnavalı – BrezilyaRio Karnavalı

Karnaval denildiğinde akla ilk gelen şey hiç şüphesiz ki Rio de Janeiro karnavalı. Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden akın edilen bu karnavalın geçmişi 1723 yılına kadar uzanıyor. Aylar öncesi hazırlıkları yapılmaya başlanan karnaval için 200’den fazla samba okulu birbirleri ile rekabet halinde oluyor. Samba müziği eşliğinde dans eden dansçılar ve eğlenceli geçit törenleri dışında, karnaval bitene kadar sokaklarda ilgi çekici sokak partileri de düzenleniyor.

Rio Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 21 Şubat 2020, Cuma
Bitiş: 26 Şubat 2020, Çarşamba 

 

Venedik Karnavalı – İtalya

Avrupa’daki en çılgın karnavallar arasında yer alan Venedik karnavalına her yıl milyonlarca kişi katılıyor. Karnavalda birbirinden ilginç maskeler ve gösterişli kostümler yerini alıyor. Maske takmanın bir gelenek olduğu bu karnavalda başrol elbette ki porselen maskelerin!

Rio Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 21 Şubat 2020, Cuma
Bitiş: 26 Şubat 2020, Çarşamba 

 

Mardi Gras Karnavalı – New Orleans, ABD

Geçtiğimiz yıl 300. yıldönümü kutlanan bu karnavalda her türlü çılgınlık yer alıyor. Festivalde ilginç kostümlü birçok insanı bir arada görmeniz mümkün. Ayrıca süslü karnaval arabaları ve kalabalık içinde dolaşan at arabaları da karnavala farklı bir renk katıyor. At ile gezenlerin festival boyunca yürüyüş yapanlara bir şeyler fırlatması ise festivalin olmazsa olmazlarından!

Mardi Gras Karnavalı ne zaman:
Başlangıç – Bitiş: 25 Şubat 2020, Salı

 

Tenerife Karnavalı – İspanyaTenerife Karnavalı

Dünyadaki en iyi karnavalları arasında en üst sıralarda yer alan Tenerife karnavalı, dünyanın dört bir yanından rağbet görüyor. Göz kamaştıran dans şovları, eğlenceli konserler, şaşırtıcı geçit törenleri ve havai fişek gösterileriyle Teneferi karnavalı, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatıyor. Karnavalın en dikkat çekici yönü ise her yıl bir genç kızın karnaval kraliçesi seçiliyor olması.

Tenerife Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 16 Şubat 2020, Pazar
Bitiş: 1 Mart 2020, Pazar 

 

Patras Karnavalı – YunanistanPatras Karnavalı

Bu karnaval komşuda! Patras karnavalı, her yıl Yunanistan’ın Patras şehrinde çoşkuyla kutlanıyor. Göbek dansı, mangal partisi gibi kültürümüze pek uzak olmayan aktivitelerin olduğu karnavalda, hiç yabancılık çekmeden eğlenebilirsiniz.

Patras Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 17 Şubat 2020, Pazartesi
Bitiş: 2 Mart 2020, Pazartesi 

 

Binche Karnavalı – BelçikaBinche Karnavalı

İlk olarak kötü ruhları kovmak amacıyla yapılan karnavalın geçmişi 14’üncü yüzyıla kadar dayanıyor. Binche karnavalı en ilginç karnavallar arasında bulunuyor. Bunun nedeni ise ellerinde sopalar ve kostümlerinde yer alan ziller ile dikkatleri üzerine çeken göstericiler. Çünkü bu göstericiler sadece yürüyüş yapmakla yetinmiyor, etrafta gördükleri insan kalabalıklarına elma fırlatıyorlar.

Binche Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 23 Şubat 2020, Pazar
Bitiş: 25 Şubat 2020, Salı 

 

Ivrea Karnavalı – İtalyaIvrea Karnavalı

Dünyadaki en çılgın karnavallar arasında olan Ivrea karnavalı, halk ve kraliyet arasında yaşanan iç savaşı temsil ediyor. Portakal savaşları ile meşhur olan bu karnavalın adı, portakal karnavalı olarak da biliniyor. Karnavalda tonlarca portakalı birbirine fırlatan insanlar bir yandan eğlenirken bir yandan da portakal banyosu yapıyor. Bu yıl da karnavalda her yıl olduğu gibi aralıksız olarak portakal savaşları devam edecek.

Ivrea Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 22 Şubat 2020, Cumartesi
Bitiş: 25 Şubat 2020, Salı 

 

Köln Karnavalı – AlmanyaKöln Karnavalı

Karnavallararasında ülkemizde adı pek duyulmuş olmasada Köln karnavalı dünyanın çılgın karnavallarından biri.  Köln karnavalı başladığında sabahın erken saatlerinden itibaren sokaklar ilginç kostümlü insanlarla doluyor. Farklı ülkelerden turistlerin katıldığı festivalde Almanya bayrağı dışında birçok ülkenin bayrağını ellerinde sallayan insanlar görmek mümkün. Rengârenk kostümlerle söylenen şarkılar karnavalın olmazsa olmazı.

Köln Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 20 Şubat 2020, Perşembe
Bitiş: 26 Şubat 2020, Çarşamba 

 

Cadiz Karnavalı – İspanyaCadiz Karnavalı

Her yaştan insanın katılabildiği bir karnaval olan Cadiz karnavalı, farklı tarzlarda müziklerin kullanıldığı konserleri ile meşhur. Ayrıca flamenko dansı eşliğinde düzenlenen gösteriler festivale katılanları kendine hayran bırakıyor. Cadiz karnavalını diğer karnavallararasında farklı kılan yanı ise çeşitli tiyatro oyunlarının da sergileniyor olması.

Cadiz Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 20 Şubat 2020, Perşembe
Bitiş: 1 Mart 2020, Pazar 

 

Notting Hill Karnavalı – İngiltereNotting Hill Karnavalı

Notting Hill karnavalı, İngiltere’nin Londra kentinde her yıl büyük bir çoşku ile kutlanıyor. Karnaval, köle ticaretinin yasaklanmasını kutlamak amacıyla düzenleniyor. Bu nedenle karnavalda siyahi katılımcılar beyaz maskeler takarak ve yüzlerine un sürerek köleliği eleştiren gösteriler sergiliyorlar.

Notting Hill Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 25 Ağustos 2019, Pazar
Bitiş: 26 Ağustos 2019, Pazartesi 

 

La Tomatina – İspanyaRio Karnavalı

Her yıl İspanya’nın Valencia kasabasında, ağustos ayının son çarşambası düzenlenen bu festival  İspanya’daki karnavallar arasında en çılgın olanı. Türkçe adı ile domates festivali olan La Tomatina karnavalı sayesinde tüm şehir kırmızıya dönüşüyor. Çünkü festival bitene kadar domatesler havada uçuşuyor. Söylerken kulağa korkunç gelse bile aslında bu devasa domates savaşını izlemesi çok keyifli oluyor.

La Tomatina ne zaman:
Başlangıç – Bitiş: 28 Ağustos 2019, Çarşamba

 

Electric Daisy Karnavalı – ABDElectric Daisy Karnavalı

Dünyanın en iyi karnavalları arasında yer alan Las Vegas’da düzenlenen bu karnaval dünyadaki en çok ilgi gören karnavallar arasında bulunuyor. Gün boyu renkli görüntülerin yaşandığı karnavalda, akşamları da müzik şöleni yaşatan birbirinden güzel konserler düzenleniyor. Karnaval, 3 gün aralıksız çeşitli şovlar eşliğinde devam edecek.

Electric Daisy Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 15 Mayıs 2020, Cuma
Bitiş: 17 Mayıs 2020, Pazar 

 

Nice Karnavalı – FransaNice Karnavalı

Binlerce müzisyene ve dansçıya ev sahipliği yapan bu karnavalda 11 farklı geçit töreni yapılıyor. Bu geçiş törenleri arasında en ünlüsü ise 100 binden fazla çiçeğin kullanıldığı çiçek geçiş töreni.

Nice Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 16 Şubat 2020, Pazar
Bitiş: 1 Mart 2020, Pazar 

 

Salvador de Bahia Karnavalı – BrezilyaSalvador de Bahia Karnavalı

Karnavallar diyarı Brezilya’nın en eğlenceli karnavallarından biri de Salvador karnavalı. Tüm gece görsel şölenlere eşlik eden festival modern ve yöresel dansları bir arada sunuyor. Salvador festivalinde müzik ve dansa doyacağınız gibi harika yemekleri de tatma imkanınız var.

Salvador Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 20 Şubat 2020, Perşembe
Bitiş: 26 Şubat 2020, Çarşamba 

 

Aalborg Karnavalı – DanimarkaAalborg Karnavalı

5 bin sanatçı ve müzisyenin katıldığı Aalborg karnavalı, baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenleniyor. Geçiş törenlerine önem veren karnavallar arasında olan bu karnaval, bir hafta boyunca devam ediyor. Her yıl Danimarka’nın Aalborg şehrinde düzenlenen karnaval üç ana etkinlikten oluşuyor. Bu etkinlikler; çocuk karnavalı, grup savaşları ve büyük geçiş töreni. Bu üç etkinlik arasından grup savaşları ortaya ilginç görüntüler çıkmasına sebep oluyor. Çünkü katılımcılar kendi aralarında gruplara ayrılarak birbirlerine çeşitli eşya ve meyveleri fırlatıyorlar. Bu doyasıya eğlenceyi bu yıl kaçırmış olsanız da 2020 için 23 Mayıs tarihini bir yerlere not edebilirsiniz.

Aalborg Karnavalı ne zaman:
Başlangıç – Bitiş: 23 Mayıs 2020, Cumartesi

 

Songkran Karnavalı – TaylandSongkran Karnavalı

Karnavallar arasında en farklı olan ise Songkran karnavalı. Çünkü bu karnavalda herkes tanımadığı insanlarla su ve sabunla köpük banyosu yapıyor. Bu aktivitenin en büyük nedeni ise kötülüklerin bu şekilde temizlendiğine inanmaları.

Songkran Karnavalı ne zaman:
Başlangıç: 13 Nisan 2020, Pazartesi
Bitiş: 16 Nisan 2020, Perşembe 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account