Dünyadan Düğün Töreni Ritüelleri

Dünyadan Düğün Töreni Ritüelleri

Her kültürün vazgeçilmezi ancak uygulanışı tamamıyla farklı etkinliğidir, düğün törenleri…

Bu özel günü daha da özelleştirmek ve farklı kılmak için her kültürün kendine özgü  yöntemleri mevcut.

Japonya’da, evli çift aynı kaptan yudum alarak bağlılıklarını resmileştirirken, Jamaika’da bütün kasaba halkı gelini görmek için sokaklara dökülüyor mesela..

Böyle ortak bir olay nasıl oluyor da neredeyse her kültürde farklılık gösteriyor?

Haydi bu kültürlere bir göz atalım.

Günlerce Süren Hint Düğünleri

Hindistan düğünleri birçok ritüel ve seremoniyle bezenmiştir.

Düğün öncesinde yapılan törende, gelinle damat birbirlerine yüzlüklerini taktim eder ve aileler de tatlı ikramlarıyla ortamı şenlendirirler.

Düğünden önce gelinin evinde düzenlenen törene Mehndi töreni deniyor. Kına töreni de diyebileceğimiz törende, gelinin bilekleri, elleri ve ayakları kınalama sanatı ile süslenir.

Düğün gününde ise gelin ile damat birbirlerinin boynuna çiçekten kolye takar, gelin böylece damatı kocası olarak kabul ettiğini göstermiş olur.

Sembollerle Süslü Yahudi Düğünleri

Yahudilik geleneklerine göre sebt günü ya da diğer dini günlerde düğün yapılmıyor. Normal düğün davetiyelerinde genelde “Düğünümüzü onurlandırmanızı dileriz” yazarken, Yahudi düğünü davetiyelerinde bu istek davetlilere bir dans davetiyesi olarak sunuluyor.

Genelde iki taraflı olan davetiyelerin bir tarafı İbranice diğer tarafıda İngilizcedir. Nikah “Chuppa” adı verilen ve tepesi kapalı çadıra benzeyen gölgeliğin altında kıyılır. Chuppa’nın kötü ruhların seremoniye gelmesini engellediğine inanılır. Kudüs’teki kutsal tapınağın yıkılışını anmak amaçlı ise damat kumaşa sarılmış camı ayağı ile ezer.

Bu hayatın hem mutluluk hem üzüntüyle dolu olduğunun göstergesidir.

Japon Gelinler Yeni Akrabalarına Fiziksel Olarak Bağlılıklarını Göstemek Zorundadır

Japon seremonileri genelde Shinto Tapınaklarında yapılır. Gelin, kızlığının ve dokunulmamışlığının sembolü olarak baştan aşağı beyaza boyanır ve beyaz kimono giyinir.

Başlarını da beyaz bir kapşon ile kapatırlar, bu kapşon kayınvalidelerine karşı olan kıskançlıklarını sembolize eden boynuzlarını kapar. Evlenen çift, birlikteliklerini göstermek içinse aynı kaptan bir yudum alırlar.

Gelinler tören boyunca birkaç kez elbise değiştirir, önce kırmızı kimono sonrada daha batı tarzı elbiseye geçilir.

düğün-2

Köyde Yapılan Jamaika Düğünleri

Bu düğünler, bütün kasabanın katılımıyla gerçekleşir. Bütün halk düğün hazırlıklarında yer alır. Düğün gününde herkes sokaklara dökülür ve gelini görmek için sokaklar dolar. Gelin o gün en güzel kıyafetlerini giymelidir ve çok güzel olmalıdır. Aksi taktirde halk tarafından yargılanır ve küçük düşer. Erkeklerde en güzel takımlarını giyer.

Seremoni esnasında birden çok kek servis edilir. Tören genelde damatın evinde gerçekleşir ve sırf o gün için etraf çiçekler ve hindistan cevizi yaprakları ile süslenir.

Almanya’da, Aileler Düğünün Masraflarını Çok Önceden Hesaplar

Alman aileler kız çocukları olduklarında ağaç dikerler böylelikle kız çocuklarının düğün tarihleri belli olduğunda bu ağaçlar düğün masrafları için satılır.

Çiftin arkadaşları ve aile fertleri, çiftin fotograflarının bulunduğu bir albüm hazırlar ve bu albüm düğün esnasında satışa sunulur. Toplanan para yine düğün masrafları için harcanır.

Alman düğünleri genelde 3 aşama halinde yapılır. İlk bölüm geleneksel ve sade bir şekilde evlendirme dairesinde olurken, ertesi akşam arkadaşlar ve yakınların bir araya geldiği bir parti düzenlenir, burada eski tabak çanaklar kırılır. Bu geleneğin iyi  şans getirdiğine inanılıyor.

3. aksam ise tamamen dini seremonidir.

 

Çek Düğünleri Çiftlerin Gelecek Planlarına

Düğünden önce gelinin arkadaşları gelinin arka bahçesine bir ağaç dikerler ve ağacı kurdelelerle ve renkli yumurta kabuklarıylakaplarlar. Geleneğe göre gelin ağaç yaşadığı kadar yaşayacaktır.

Düğünden önce gelinin doğurganlığ, çiftin yataklarına bir bebek yerleştirilir.

Düğün esnasında da kadınlar şarkılar ve danslar eşliğinde gelinin etrafını çevrelerler.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account