Dünyanın Açık Hava Müzesi Roma

Dünyanın Açık Hava Müzesi Roma

Bu söz sanki bir yerlerden kulağımıza tanıdık geliyor. Evet, İstanbul da dünyanın en önemli açık hava müzelerinden biri. Peki, bir şehri açık hava müzesi şeklinde tanımlamak için ne gereklidir. Öncelikle olukça köklü bir tarihe sahip olmalı ki müzede sergilenecek bir şeyleri olsun. Sonra çok çeşitli bir kültüre sahip olmalı. Gidip gezen birini büyüleyecek düzeyde özerk ve renkli olmalı bu kültür. Tüm bu özelliklere sahip Roma, her yıl dünyanın birçok yerinden milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

-spanyol_Merdivenleri

Roma’nın oldukça yoğun bir şekilde ziyaret edilmesinin ilk nedeni olarak söyleyebileceğimiz tarihi hakkında gitmeden önce kısa bir bilgi edinmekte fayda var. Yaklaşık 3 bin yıldır bir şekilde dünyanın gündeminde olan bu şehir Roma imparatorluğu döneminde oldukça önemli bir merkez olurken, bu dönemden sonra da bir merkez olarak önemini her daim sürdürmüş fakat daha çok kendini ve tarihi kalıntılarını korumaya çalışan bir kent olarak günümüze gelmiştir. Bu nedenlerdir ki Roma’ya gittiğinizde ilk görecekleriniz arasında yer alan antik kalıntılar, yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan saraylar, heykeller ve anıtlar ilk günkü ihtişamını ve estetiğini koruyor.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma, Avrupa Birliği üyesi İtalya’nın bir kenti olduğu için öncelikle bir Schengen vizesine ihtiyacınız var. Gerekli evrakları toparlayarak İtalyan Konsolosluğu’na başvurduktan sonra alabileceğiniz vizenizin tarihine göre bir uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. İstanbul’dan Roma’ya Pegasus Hava Yolları ile Sabiha Gökçen Havalimanından, Türk Hava Yolları ve Alitalia Hava Yolları ile de Atatürk havalimanından düzenli uçuşlar bulunmaktadır.

Roma’daki iki havalimanından biri olan Fiumicino Leonardo da Vinci, Türkiye’den yapılan tüm uçuşlarda kullanılan havalimanıdır. Bu havalimanından kent merkezine ulaşım ise terminalin 3 numaralı kapısının çıkışında bulunun Leonardo Express treni ile oldukça kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Bu istasyondan kent merkezine her 30 dakikada bir tren kalkıyor ve 30 dakika süren yolculuğun ardından Roma kent merkezine ulaşılabiliyor. Bu trenin avantajı kent merkezine 30 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor olmak. Dezavantajı ise fiyatının 15 Avro civarında olması. Buna alternatif olarak kullanabileceğiniz diğer ulaşım aracı ise havalimanı servisleri. 5 Avro civarında fiyatı olan bu servislerle de bir saatlik yolculuğun ardından kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Romaya_nasil_gidilir,

Görmeden Dönmeyin

Gez gez bitmeyen ve her adımda yeni bir şeyle karşılaşılan Roma’da kült haline gelmiş bazı şeyler var ki, bunları görüp önünde fotoğraf çektirmezseniz Roma’ya gelmiş sayılmıyorsunuz. Roma’da görülmesi gereken yerler anlamında kült haline gelmiş olanları, Roma Kolezyumu, Roma Forumu, Palatino Tepesi, II. Victor Emmanuel Anıtı, İspanyol Merdivenleri, San Pietro Vincoli Bazilikası, Pantheon Tapınağı, Vatikan, Sant Angelo kalesi, tüm sokak sanatçılarının yeteneklerini sergilediği Navona Meydanı ve Aşıklar çeşmesi (Trevi) şeklinde sıralayabiliriz.

ask_cesmesi

Ulaşım Kolay, Kurallar Farklı

Birçok Avrupa kentinde olduğu gibi Roma da oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Eğer birçok yeri gezip görmek istiyorsanız kullanacağınız en etkili ulaşım aracının yürümek olduğunu söyleyebiliriz. Görmeniz gereken yerler birbirine çok uzak mesafede olmadığı için yürüyerek (biraz uzun sürebilir) gitmek en mantıklı olanıdır. Roma’da yaygın biçimde kullanılan metro, sabah 06.00’dan gece yarısına kadar çalışıyor. Otobüslerin ise metroya oranla daha çok tercih edildiğini söylemek mümkün. Bu ulaşım araçlarını kullanabilmek için biletinizi gazete büfeleri, barlar üzerinde TABACCHERIA yazan tütüncülerden alabilirsiniz. Eğer kalacağını gün sayısı belli ise biletinizi o kadar, yani 3 gün kalacaksanız 3 günlük almanız ulaşımı daha da ucuza getirmenizi sağlayacaktır. Eğer seyahatlerinizde bir turist gibi değil de bölgenin yerlisi gibi görünmekten keyif alıyorsanız, Roma’da otobüslere ön ve arka kapılardan binilip orta kapıdan inildiğini bilmek size fayda sağlayacaktır.

Roma’da başka bir ulaşım aracı olan taksilerde ise durum biraz farklı. Öncelikle yol üzerinde boş taksi bulmanız oldukça zor. Bu yüzden doğrudan taksi durağına gidebilir ya da bulunduğunuz yerdeki herhangi bir görevliden yardım alarak taksi çağırabilirsiniz. Taksimetre 3 Avro’dan açıldığı Roma’da ücret kilometreye göre değil taksi de geçen zamana göre hesaplanır. Dolayısıyla gideceğiniz güzergâhta trafik varsa taksiden kaçınmak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Ayrıca taksi kullanmaya karar verdiyseniz bagaj için ekstra ücret ödemeniz gerektiğini ve taksi ücretlerinin 22.00’dan sonra yüzde 50 daha pahalı olduğunu unutmayın.

Roma_ulas-m

Bir Moda Otoritesi Olarak İtalyan Markaları

Kalitesi ve kendine has tarzı ile İtalyan modası varlığını tüm dünyaya kabul ettirmiş durumda. Moda deyince sakın aklınıza giyildiğinde kendinizi tanıyamayacağınız uçuk şeyler gelmesin. Zira İtalyan tarzı tam anlamıyla sokak modasını temsil ediyor. Gucci, Prada, D&G ve Armani gibi markalar, her şeyin en kalitelisini bulabileceğimiz bu ülkenin en çok tanınan markalarından biri. Bu ünlü markalara Roma’nın Nişantaşı’sı diyebileceğimiz Piazza Di Spagna yani Spagna Meydanında ulaşabilirsiniz.

Roma’dan dönüşte eviniz için alabileceğiniz birkaç şey ise Parmesan peyniri, zeytin yağı, likor, grappa, limon cello ve şaraplardır. Hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız da İtalya’nın bir seramik (mozaik) cenneti olduğunu unutmayın.

al-sveris

Roma’da Yemek Ucuzsa Kalitelidir

Roma’yı ünlü birçok Avrupa şehrinden ayıran özelliği belli başlı konulardaki farklılığı. Genelde bir restoran şık ve pahalıysa yemekleri de güzeldir. Roma’da bu durumun tam tersi geçerli. Şık ve pahalı restoranlar genelde damak tadınızı rahatsız edecek düzeydedir. İtalyanların da hem fikir olduğu şekilde asıl İtalyan lezzetleri kıyıda köşe de kalmış aile işletmelerinde bulunabilir. Aradığınız lezzeti bulabileceğiniz Osteria ve Trattorialarda hem ortam daha çekici hem de yemekler daha özgündür. Pizza yemeye karar verdiğinizde ise sık sık karşılaşabileceğiniz Pizzeria’ları kullanabilirsiniz.

Roma’da mutlaka denenmesi gereken tatlardan biri olan makarnalar için sitemizde yer alan “Geleneksel Bir İtalyan Sanatı: Makarna” başlıklı yazıyı ve diğer bir lezzet olan gelato dondurma için “Endüstriyel Dondurmaya Karşı Forza Gelato” yazısını okuyabilirsiniz.

trattoria

Roma Geceleri Eğlenceli, Sakin

Roma’da gece hayatı oldukça renkli. Clup tarzı eğlence merkezlerinden hoşlanıyorsanız biraz para harcamanız gerekebilir. Fakat Roma, özellikle yaz aylarında tam bir sanat şehri havasına bürünüyor. Ulusal ve uluslar arası birçok sanatçının konserlerine oldukça uygun fiyatlarla katılabilirsiniz. Micca Club, Coyote ve II Piccolo Roma’nın en bilindik mekânları.

Roma_gece_hayati

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account