DÜNYANIN AÇIKHAVA MÜZESİ: ST. PETERSBURG

DÜNYANIN AÇIKHAVA MÜZESİ: ST. PETERSBURG

St. Petersburg, sadece Rusya’nın değil aynı zamanda dünyanın en kültürel şehirleri arasında yer alıyor. Muhteşem sarayları, müzeleri, parkları, gece hayatı ve yeme içme özellikleri ile gezginlerin rüyasını süslüyor. Ayrıca yaz mevsiminde ziyaret etmeniz halinde ise sizi beyaz geceleriyle karşılıyor. Kısacası St. Petersburg, misafirlerine bir seyahatten çok daha fazlasını sunuyor.

Rusya’nın turistik şehri St. Petersburg, gezilecek yerleriyle misafirlerini fazlasıyla memnun eden bir şehir. Dünyanın en ünlü müze ve köprülerine sahip olan St. Petersburg, Avrupa’nın 4. Rusya’nınsa 2. büyük şehri durumunda. Görkemli mimarisi ve muhteşem coğrafyası ile turistlerin dikkatini her daim çekmeyi başarıyor. Şehir Rus edebiyatına ilgi duyanlar için muhteşem bir zenginliğe sahip. Mikailoviç, Dostoyevski, Puşkin, Gogol ve Çaykovski gibi birçok önemli şair burada yaşamıştır. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza, Ezilenler ve Beyaz Geceler isimli eserleri de bu şehirde geçmiştir. Kuzeyin Venedik’i olarak da adlandırılan Sovyetler Birliği’nin Leningrad’ı yani St. Petersburg’u biraz daha yakından tanıyalım.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZELERİNDEN HERMITAGE

St. Petersburg, kelimenin tam anlamıyla müzeler kenti. Şehirde birbirinden farklı ve etkileyici müzeler bulunuyor. Bunların başında Hermitage Müzesi geliyor. Hermitage Müzesi, şehrin yanı sıra ülkenin de en önemli turizm noktası olarak kabul görüyor. Londra’daki British Museum, Paris’deki Louvre Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ve en önemli müzesi olarak bilenen Hermitage, sahip olduğu eserlerle şehrin cazibe merkezi olmayı başarmış. 1760 yılından beri Rus Çarlarının yaşadığı müze günümüzde 3 milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Müze bu yönüyle de Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmiş. 5 bina ve 1057 adet odadan oluşan saray, 1917 Ekim Devrimi ile birlikte müzeye dönüştürülmüş. Bu arada Ekim Devrimi’nin 100. yılı ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Toplam 3 kattan oluşan müzenin her bölümünde farklı ülkelere ve dönemlere ait bölümler yer alıyor. Hermitage Müzesi’ndeki eserleri daha yakından tanımak için Prontotour Rehberi Osman Ülke’nin videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

MUHTEŞEM SARAYLAR

Rusya’nın batıya açılan penceresi St. Petersburg, görsel anlamda çok etkileyici saraylara sahip. Şehrin merkezinde ve çevresinde olmak üzere uzun süre hafızanızdan çıkmayacak güzellikte saraylar bulunuyor. Bunlar arasında Peterhof Sarayı, Yusupov Sarayı, Katerina Sarayı, Mariyinsky Sarayı, ve Gatchina Sarayı görmeniz gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz. Özellikle Peterhof Sarayı bunlar arasında fazlasıyla dikkat çekiyor. Büyük Petro’nun 1700’lü yılların başında yaptırdığı yazlık saray Peterhof’ta havuzlar, heykeller, çardaklar, çeşmeler ve yazlık evler yer alıyor. 607 hektarlık arazi içine konumlanan sarayın inşasında yaklaşık 5 bin kişi görev almış.

KANLI KİLİSE

St. Petersburg’daki nefesleri kesen güzellikteki bir diğer yapı da Spasniy Kravy Kilisesi… Bu kilise Kanlı Kilise olarak biliniyor. Neva Nehri kanallarının arasında yer alan kilisenin günümüzde bulunduğu yerde Çar II. Alexander suikasta uğramış. 1883 yılına gelindiğinde ise Çar’ın oğlu III. Alexander kilisenin yapımını başlatmış. 1907 yılında tamamlanan kilise bu nedenle Kanlı Kilise olarak adlandırılıyor. Tam anlamıyla bir sanat eseri olan bu kilise Moskova Kızıl Meydandaki binaları andıran mimarisi ile göz alıyor.

VATİKAN’IN İKİZİ KAZAN KATEDRALİ

St. Petersburg’da Nevsky Caddesi üzerinde bulunan Kazan Katedrali, şehrin bir diğer önemli yeri. Rus Ortodoks kilisesine bağlı olan Kazan Katedrali, 1801 – 1811 yılları arasında yaptırılmış. Bu katedral Ruslar’ın Napolyon ile yaptıkları savaş anısına inşa edilmiş. Aslında Vatikan’da bulunan San Pietro’nun ikizi gibidir. Katedralin aynı zamanda çok ilginç ve büyük bir kubbesi bulunmaktadır.

14 KM’LİK UZUN BİR CADDE: NEVSKY

St. Petersburg’da şehrin kalbi Nevsky Caddesi’nde atar. 14 kilometre gibi uzunca bir cadde olan Nevsky’nin üzerinde cafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları, gece kulüpleri, bankalar gibi birçok şeyi görebilirsiniz. Ayrıca kanalları da caddeden  seyredebilirsiniz. Bunun yanı sıra caddeye tepeden bakmak isterseniz, Kazan Katedrali’nin yanında bulunan Terrace Restorana gitmenizi öneririz.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ORTADOKS KİLİSESİ ST. ISAAC KATEDRALİ

Isaac yani İshak Katedrali şehrin simgesi halinde. Rusya’nın en büyük ikinci katedrali olan St. Isaac Katedrali 1818 yılında başlayıp 40 yıl süren inşaatın sonunda açılmıştır. Dünyanın en büyük Ortadoks Kilisesi olan İshak’ın kubbesinin yapımında ise toplam 100 kg altın kullanılmıştır. Burası günümüzde evlenme yeri olarak da çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise Deli Petro evliliğini bu kilisede gerçekleştirmiştir.

NEVA NEHRİ’NDE KANAL TURU

St. Petersburg’da yapmanız gereken aktivitelerden biri de kanal turuna katılmaktır. Bu sayede şehri çok daha iyi keşfetmeniz mümkün. Doğal nehirleri, köprüleri ve muhteşem mimarili yapıları fotoğraflama imkanı bulabilirsiniz. Kanal turunda kendinizi İstanbul’da boğaz turu yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü Petersburg’da kanal turu yaparken kanalların arasından çok az geçiyorsunuz. Genellikle açık nehirden geçerek şehri görme fırsatı yakalıyorsunuz.

YAZ AYLARINDA BEYAZ GECELER

St Petersburg’da, 25 Mayıs ile 17 Temmuz arasında zaman duruyor desek pek de yanılmış olmayız. Şehir, Kuzey Kutup noktasına olan yakınlığı nedeniyle bu tarihler arasında neredeyse hiç karanlığa bürünmüyor. Havanın akşam 23.00’lere kadar kararmadığı günlerde güneş gece saat 03.00’te doğuyor. Beyaz gecelerde havanın tam anlamıyla da karardığını söylemek bir hayli zor. Gündüzün uzun yaşandığı günler turistlerin de ilgisini çekiyor. Bu tarihlerde şehir adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Ayrıca bu dönemde çeşitli konserler ve festivaller de düzenleniyor.

PETERSBURG’DA ALIŞVERİŞ

Şehirde alışveriş için alabileceğiniz en önemli hediyelik eşyaların başında matruşka bebekler geliyor. Her dükkanda bulabileceğiniz matruşka bebeklerin fiyatları boyutlarına göre değişiyor. Nevsky Caddesi’nde birçok alışveriş dükkanı bulunuyor. Bunun yanı sıra Kuznechy Pazarı’nı da bir kenara not edin. Hediyelik eşyaları burada da görebilirsiniz. Ayrıca, Shopping World ve Passazh Alışveriş Merkezi de kentte yer alan renkli alışveriş merkezlerinden bazılarıdır. Matruşka bebeklerin yanı sıra Rus çikolatası da alabilirsiniz.

PETERSBURG’DA YEME İÇME

Rus mutfağı oldukça zengindir. Şehrin birçok yerinde ülkenin yemeklerini bulabilirsiniz. Pelmeni, borş çorbası, kulebiak, plov bu mutfağın geleneksel yemekleri arasındadır. Ancak dünya mutfağının lezzetlerini de bulabileceğiniz restoranları da tercih edebilirsiniz. Şehrin dikkat çeken restoranları arasında Palkin, Puşkin Cafe, Terrace, Dom ve Percerso’yu gösterebiliriz. Eğer yerel lezzetlerin olduğu restoranları arıyorsanız, size Severyanin, Pelmenya ve Katyusha Restoranı tavsiye ederiz. Ancak gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de unutmayın.

HAREKETLİ BİR GECE HAYATI

St. Petersburg’da çok hareketli bir gece hayatı yaşanıyor. Özellikle hafta sonları gece kulüpleri, diskolar, barlar ziyaretçi akınına uğruyor. Ruslar için eğlenmek bir ihtiyaç olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Eğlence, dans ve müzik sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor. Şehirde çok iddialı gece kulüpleri bulunuyor. Begemot, Del Mar, Rossi’s Club, Santa Barbara ve Buddha Bar şehrin en çok rağbet gören gece kulüpleri arasında yer alıyor. Fiyatları da oldukça uygun olan mekanları ziyaret edebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account