Dünyanın Bisikletsiz Yaşanmayacak 5 Şehri

Dünyanın Bisikletsiz Yaşanmayacak 5 Şehri

Bir ülke ya da bir şehirde kullanılan ulaşım araçları o şehrin birçok özelliğine dair ipuçları verebilir. Örneğin toplu ulaşım yaygınsa ve kullanımda sorun yaşanmıyorsa o bölge insanın daha bilinçli olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum dahi bize hayal gibi gelse de birçok şehir ulaşımda çığır aşmış durumda. Dünyanın bazı şehirlerinde ciddi bir ulaşım aracı olarak kullanılan bisikletler kelimenin tam anlamıyla hayatı kolaylaştırıyor, hayat standardını yükseltiyor.

Ulaşımda bisiklet kullanmanın faydası sadece insanlara değil. Bu modern ulaşım yöntemi ile doğaya zarar vermemiş, dünyayı kirletmemiş oluyorsunuz. İşte, egzoz dumanlarının insanları zehirlemediği, trafik çilesinin hayatı eziyete çevirmediği bisiklet şehirleri;

Amsterdam

Amsterdam, ulaşımda bisiklet kullanmanın en yaygın ve sistematik olduğu şehir. Herhangi bir şehirde küçük bir bisiklet yolu görmek sizi heyecanlandırırken, yolların, ışıkların ve bilumum trafik kurallarının bisiklet ulaşımı merkez alınarak geliştirildiği bir şehri görmek heyecandan biraz fazlasını yaşatabilir. Amsterdam’da halkın yüzde 40’lık bölümü ulaşımda her daim bisiklet kullanmayı tercih ediyor.

amsterdam

Kopenhag

Bisikletli şehir unvanını taşıyan ve bu konuda Amsterdam’ı yakın oranlarla takip eden diğer bir şehir Kopenhag. Halkın yüzde 33’ünün ulaşımda bisiklet kullandığı Kopenhag’da her köşede bulunan halk bisikletlerini kullanmak ücretsiz. Bir depozito ödeyerek aldığınız bisikleti kullanıp bir bisiklet park noktasına bıraktığınızda ödediğiniz depozitoyu geri alabilirsiniz.

kopenhag

Bogota

Colombia’nın Bogoto şehrinde bisiklet kullanımı oldukça yaygın çünkü bisiklet kullanımı bu şehirde bir kamu planı. Devletin bireyleri bisiklet kullanımı konusunda özendirdiği bu kentte halkın sadece yüzde 13’ünün kendi arabası var. İlk bakışta devletin bu tavrı basit bir proje gibi görünse de uluslar arası otomobil şirketlerine sırtını dönmesi taktir edilesi bir durum.

bogota

Curitiba

Brezilya’nın Curitiba şehri beklide dünyanın bisiklet kullanımına entegre biçimde dizayn edilmiş en sistematik şehri. Curitiba’da 40 yıldır en yaygın ulaşım biçimi bisiklet kullanımı. Bu şehirde, alışkanlığın sona ermemesi için sürekli projeler geliştiren bir aktivist grup bile mevcut.

curtiba

Montreal

İsmi ünlü bir motosiklet markasını andıran bu Canada şehri, isim benzerliğinin aksine bisiklet kullanımının oldukça aygın olduğu bir yer. Montreal’de geçtiğimiz yıllarda bisiklet yolları ve kullanımı kolaylaştıracak bir takım çalışmalar için 134 milyon dolar para harcandı. Harcanan paranın geri dönüşü de haliyle mükemmel oldu. Araçlar için aylarca uğraşıp ciddi bütçeler ayrılarak yapılan alt geçitlerin aynılarından bisikletler için de bulunuyor Montreal’de.

Montreal

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account