Dünyanın  Çatısına Muhteşem Bir Yolculuk

Dünyanın Çatısına Muhteşem Bir Yolculuk

Her insanın ölmeden önce görmek istediği bazı yerler vardır. Eğer bir seyahat tutkunuysanız, ölmeden önce görülmesi gereken yerler listeniz biraz daha uçuk olabilir. Her gezginin rüyası olan Tibet, bu yerlerden biri. Ortalama 4.900 rakımıyla dünyanın en yüksek bölgesi olan Tibet, bu özelliğiyle “dünyanın çatısı” olarak biliniyor. Tibet’i bu kadar özel kılan şeyse sözcüklerle ifade edilemeyecek kadar büyüleyici manzaraları (Everest bunlardan sadece biri) ve kültürel ve dini bir miras olan Budizm.

Budizm’in mistik yapısı ve insanı kucaklayan sıcaklığı Tibet’in turist çekme konusunda ki en önemli silahı. Dolayısıyla Tibet seyahatiniz boyunca göreceğiniz birçok şey Budizm’le ya doğrudan ilgili ya da dolaylı yoldan onula alakalı olacaktır.

Lhasa

Tibet’in kültürel başkenti, 3.700 metre yüksekliği ile Lhasa’dır. Türkiye’nin en büyük dağlarından biri olan Erciyes dağı ile aynı yüksekliğe sahip olan Lhasa şehri, bir şehrin meydanındayken kendinizi zirvede hissedebileceğiniz ender noktalardan biri. Lhasa bir başkent olması nedeniyle, inanç ve kültürün de merkezi. Dolayısıyla Tibet seyahatiniz boyunca en çok zaman geçireceğiniz yer de burası. Tibet Budizm’inin merkezi olan Potala Sarayı da dahil olmak üzere bir çok turistik nokta Lhasa’da bulunmaktadır.

Lhasa


Kailash Dağı

6.714 metre yükseklikteki bu dağ, Tibet’in en önemli turistik noktalarından biri. Dağı bu denli önemli yapan şey ise Budizm’deki anlamı. Budist hacılara göre, bu dağın etrafını bir kez dolaşmanız o güne dek işlediğiniz tüm günahların affedilmesi anlamına geliyor. Hatta dağın etrafını 10 kez turlarsanız 500 yıl boyunca gelecek laneti engellemiş oluyorsunuz.

Kailash


Manasarovar Gölü

Deniz seviyesinden 4,588 metre yüksekte bulunan bu göl, Budistler için oldukça kutsal. İnanca göre bu gölde yıkanmak günahlardan arınmaya yardımcı oluyor. Suyun soğukluğundan kaynaklı birçok turist bu ritüelden uzak durmayı seçerek muhteşem manzarayı fotoğraflama yoluna gidiyor. Eğer manzara fotoğraflarına karşı özel bir ilginiz varsa Tibet ve özellikle Manasarovar gölü sizin için oldukça önemli bir yer.

Manasarovar


Everest Dağı

8.884 metre yükseklikle dünyanın en yüksek dağı olma özelliği taşıyan Everest, birçok gezgin için Tibet seyahatinin en önemli nedeni. Tibet seyahatinde, eğer profesyonel bir tırmanışçıysanız ve gereken şartları sağlayabiliyorsanız, işinizin en iyisini yapmış olmaya çok yakınsınız demektir. Eğer buna zamanınız yoksa zirvenin en iyi göründüğü yer olan Rongphu Manastırı’ndan muhteşem fotoğraflar çekmek de alternatifleriniz arasında.

Everest


Yarlong Tsangpo Nehri

4. 000 metre rakımıyla dünyanın yüksek nehri olan Yarlong Tsangpo Hindistan’a doğru akan nehir Budistler için oldukça kutsal. Nehrin en önemli özelliği ise sahip olduğu muhteşem manzara. Birçok ünlü manzara fotoğrafçısı sadece burayı fotoğraflamak için Tibet’e seyahat ediyor.

Yaruzampbo-Grand-Canyon

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account