DÜNYANIN EN DERİN İKİNCİ KANYONU: EŞSİZ MANZARASIYLA VALLA KANYONU

DÜNYANIN EN DERİN İKİNCİ KANYONU: EŞSİZ MANZARASIYLA VALLA KANYONU

Maceraperest, doğasever, adrenalin tutkunu ve özgür ruhlu… İşte beni anlatan kelimeler bunlar diyorsanız, dünyanın en derin 2. kanyonunun Türkiye sınırları içinde olduğunu bilmek kalp ritminizi hızlandırabilir. Bu haberle birlikte gözleriniz sırt çantanıza çevrildiyse Valla Kanyonu nerede sorusuyla yolculuğun ilk adımlarını atmaya başlayabilirsiniz. Kanyonu bulmak kolay, peki zorlu ve sürprizli parkurları geçmek? Kastamonu’daki Devrekani Çayı, özgürlüğü ararken binlerce yıl süren coşkulu akışıyla Küre Dağları’nı delmeyi başardı ve bu zorlu parkurları maceraperestler için hazırladı. Şimdi tek yapmanız gereken, 12 kilometrelik uzunluğu ve kimi yerlerde 1.100 metreyi bulan derinliğiyle dünyanın en derin 2. kanyonu unvanını alan Valla Kanyonu’nu yeniden keşfetmek. Kanyonun kendine hayran bırakan tek özelliği elbette boyutları değil. Karadeniz’in cennet doğasını keşfe çıkan gezginler, bu rotada sarp kaya duvarlarla, şelale, girdap ve doğal oluşumların en cömert manzaralarıyla karşılaşıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen cesur maceracılar gibi siz de Valla Kanyonu’nun geçit vermeyen rotasını izlemek ya da seyir terasında en güzel fotoğraf karelerini yakalamaya hazırsanız, Küre Dağları’nda macera başlıyor.

Valla Kanyonu’nu Geçenlerden Biri Olmaya Hazır Mısınız?

Dünyanın en derin ve geçilmesi zor kanyonlarından biri olarak gösterilen Valla’ya ulaşım, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinden sağlanıyor. Ancak Valla Kanyonu nasıl gidilir sorusu kadar nasıl geri dönülür sorusuna cevap aramayı da zorunlu kılıyor. Çünkü kanyona girdiğinizde artık dönüşü olmayan o ünlü 12 kilometrelik yürüyüşü yapmanız ve tek çıkış noktası olan Cide ilçesine uğramanız şart. Cide’de, parkuru başarıyla tamamlamanın sevincine bir de Rıfat Ilgaz’ın doğum yeri olan topraklarda bulunmanın hissi de eklenince Valla Kanyonu artık hatıralarınızın en güzel köşesinde yerini alıyor. Elbette tüm etapları gibi sonu da böylesine sürprizli olan yürüyüş için belli koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan ise yol boyunca size eşlik edecek rehberiniz, yürüyüş ekipmanlarınız ve biraz da deneyim. Kanyon’daki sayısı 40’ı aşan parkurlarda şelaleler size en doğal serinliği yaşatırken yüzerek geçilen göletler, tırmanış için en zorlu rotayı çizen sarp kayalıklar, bir doğa yürüyüşünden çok daha fazlasını vadediyor.

Valla Kanyonu’nda Gündüz Yürüyüş Gece Kamp Macerası

Valla Kanyonu hem yürüyüş hem kamp severler için eşi bulunmaz bir coğrafi oluşum. Kanyondaki yürüyüşler genellikle 2 ya da 3 gün süren bir maceranın ardından çıkış noktasında son buluyor. Yürüyüş günlerinin gecelerini aydınlatan da elbette kamp sohbetleri, su sesleri ve yıldızlardan başkası değil. Küre Dağları’nda kamp yapmak için kendinize içme suyunun bulunduğu çeşmelere yakın bir alan, uçurumlara uzak, rüzgarlara yakın bir düzlük seçebilirsiniz. Kanyonu seyir terasından izleyip, konaklamak için Küre Dağları Milli Parkı içinde bulunan kamp alanlarından birini de tercih edebilirsiniz. Kanyonda yürüyüş ya da seyir… Tercihiniz hangisi olursa olsun Küre Dağları’nda geçen bir günün sonunda sizi yeryüzünün en temiz havasını solumanın hafifliğiyle dolu bir gece bekliyor.

Valla Kanyonu’nun Keyfini Seyir Terasından Çıkarın

Deneyimli bir doğa sporcusu olmayabilirsiniz ya da adrenalin dolu geziler için bu yılki programınız dolmuş da olabilir. Tüm bunlar Valla Kanyonu’nun eşsiz manzarasının tadını çıkarmanıza ve en derinlikli fotoğrafları yakalamanıza engel değil. Muratpaşa Köyü’nden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Valla Mahallesi, sizi kanyonun manzarasıyla buluşturacak ilk durak. Yarım saat süren bir orman yürüyüşünün ardından, Valla Seyir Terası dünyanın en derin ve en güzel manzaralarından birini ayaklarınızın altına seriyor. Valla Kanyonu gezi tutkunlarının ayak izleriyle yeniden şekilleniyor ve hala görmediyseniz gezilecek en güzel yerler listesinin üst sıralarından göz kırpıyor. Siz de Karadeniz’in muhteşem doğasını, bitki çeşitliliğini, zengin coğrafyasını Küre Dağları’nın arasında, Valla Kanyonu’nun derinliklerinde hissetmek için sıradaki tatil rotanızı dünyanın en derin ikinci kanyonuna, temiz havaya ve özgürlüğe çevirebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account