Dünyanın En güzel 7 Bahçesi

Dünyanın En güzel 7 Bahçesi

Rengarenk çiçeklerle donanmış bir bahçede dolaşmak herkes için dünyanın en huzur verici aktivitelerinden biri olmalı! Gölgeli yollarında yürüken yaprakların hışırtısını duyabileceğiniz, kuş cıvıltılarının eksik olmadığı dünyanın dört bir tarafında bulunan bu mis kokulu muhteşem bahçelerde dolaşmaya ne dersiniz?

HIDCOTE

Hidcote Bahçesi İngiltere’nin güney batısında Cotswolds kasabasında yer alır. William Sheaksepeare’ın doğum yeri olması dolayısıyla turistler için cazibe merkezlerinden biri olan Stratford-Upon-Avon ilçesine 20 dakika uzaklıkta bulunur. Bu muhteşem güzellikteki bahçe 20. yüzyılın başlarında Amerikalı bahçıvan Lawrence Johnston tarafından oluşturulmuştur. Bahçe içerisindeki uzun yollarda yürürken çevrenizde dünyanın dört bir yanından getirilmiş sıra dışı bitkiler görebilirsiniz. Hidcote sadece sıra dışı bitki çeşitliliğiyle değil tasarım özellikleriyle de oldukça ilginizi çekecek.

HIDCOTE


INHOTIM

Brezilya’nın Güney-doğu bölgesinde bulunan Belo Horizento şehrine 1 saat uzaklıktadır. Bu botanik bahçesi 5000 dönümlük bir alana yayılmaktadır. Brezilya’nın en önemli kültürel konumlarından biri olan Inhotim, toplumu sanat ve doğayla birbirine bağlayan dünyanın en ünlü açık hava çağdaş sanat galerilerinden biridir. 1980’li yıllarda peyzaj sanatçısı Pedro Nehring tarafından tasarlanmıştır. Bahçe içerisinde birçok heykel ve kreasyonlar bulunmaktadır.

INHOTIM


YUYUAN

Şangay’da bulunan bu bahçe beş dönümlük toplam bir alana sahiptir. 1559 yılında Ming Hanedanlığı zamanında inşa edilmiştir. Pan Yunduan adlı bir hükümet görevlisi tarafından anne ve babasının yaşlılıklarında sakin ve mutlu bir hayat geçirmeleri için tasarlanmıştır. Bahçe ‘’Yu’’ ismiyle de bilinmektedir. Çince de ‘’Yu’’ hoş ve tatmin edici anlamlarına gelir.

YUYUAN


KEUKENHOF

Hollanda’da yapılacak en güzel şeylerden biri de bir bisiklet kiralayıp Keukenhof bahçelerinde dolaşmaktır. Amsterdam’a yarım saat uzaklıkta bulunan Keukenhof, rengarenk milyonlarca lale, nergis, sümbül ve diğer mevsimlik çiçekler barındırır. Bahçe alanı içerisinde birçok sera, dere ve göletle karşılaşacaksınız. Yanınızda getirdiğiniz öğle yemeğini bu muhteşem bahçe içerisinde yemenin tadına ise doyum olmaz.

KEUKENHOF


DAITOKUJI

Daitokuji, Zen kültürü ve mimarisini yaşamak için Japonya’nın en iyi noktalarından biridir. Kyoto şehrinde bulunan bu zen bahçesi içerisinde birçok tapınak yer almaktadır. Tapınakların etrafında yer alan kaya bahçeleri kendi türünün en iyileri arasında kabul edilir. Her mevsim muhteşem bir güzelliğe sahip olan bahçede akçaağaç, kiraz, çam, bambu ve erik ağaçları bulunmaktadır.

DAITOKUJI


VILLANDRY

Villandry bahçeleri, Fransa’nın Centre bölgesinde Loire Valley’de bulunmaktadır. Geniş çim alanları, İtalyan tarzı şelaleler ve çardakların bulunduğu bahçede özellikle çocukların büyük ilgisini çekecek labirent benzeri özel bahçeler bulunmaktadır.Villandry bahçelerinin merkezinde Loire Nehri kıyısına inşa edilmiş bir Rönesans yapısı olan Villandy Şatosu yükselmektedir.

VILLANDRY


JARDIN MAJORELLE 

Küçük ama çarpıcı bir bahçe olan Jardin Majorelle, Fas’ın Marakeş şehrinde bulunmaktadır. Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından oluşturulan bahçe, 1947 yılında halka açılmıştır. 1980 yılında bahçeyi ünlü modacı Saint-Laurent satın almıştır. Bahçe içerisinde yer alan Berberi Müzesi’nde ünlü modacının kişisel koleksiyonuna ait bazı parçalar ve Jardin Majorelle’ye ait sanatsal eserler görülebilir.

JARDIN-MAJORELLE

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account