DÜNYANIN EN GÜZEL GÜN DOĞUMU MANZARASINA SAHİP 10 EŞSİZ YER

DÜNYANIN EN GÜZEL GÜN DOĞUMU MANZARASINA SAHİP 10 EŞSİZ YER

Gün batımları sosyal medyada, filmlerde, hikâyelerinizde ve hatıralarınızda çok büyük ilgi görüyor. Peki ya gün doğumu? Evet o, gün batımına kıyasla çok daha az popüler. Çünkü gün doğumunu yakalamak için çok daha kararlı ve disiplinli olmalısınız. Gezegenimizde her gün yaşanıyor olmasına rağmen romantizminden hiçbir şey kaybetmeyen gün doğuşu, gün batımına göre biraz daha fazla fedakarlık istese de mükâfatı da büyük oluyor. Ayrıca güneşin doğuşu içimizi kıpır kıpır eden, bize yeni umutlar ve heyecanlar veren pek çok duyguyu simgeliyor. Doğan güneş hep aynı olsa da dünya üzerinde öyle yerler var ki gün doğuşunu izlerken kendinizi de yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. İşte dünyada en güzel gün doğumu manzarasına sahip 10 eşsiz yer…

1. Bu Taş Çemberi 5 Bin Yaşında: Stonehenge, İngiltere

Stonehenge Gün Doğumu
Bu taş yapı, astronomi, geometri, meteoroloji ve paganizm gibi pek çok farklı disiplinle ilişkilendiriliyor. Sırrı hala çözülemeyen bu gizemli taşlarla birlikte gün doğumu izlemek gezginler için mistik bir yolculuğu temsil ediyor. Eğer Stonehenge’i 21 Mart (kış dönencesi) veya 21 Haziran (yaz dönencesi) tarihlerinde ziyaret edecek olursanız sayıları yirmi bini aşan Druid dini mensubu ile güneşi karşılayabilirsiniz.

2. Tüm Dinlerin Kutsalı: Sina Dağı, Mısır

Sina Dağı Gün Doğumu
Musa Peygamber’in “On Emir”i aldığı yer olarak bilinen Sina Dağı’nda ilham veren bir gün doğumuna şahit olabilirsiniz. Muhtemelen kalabalık bir turist kafilesiyle birlikte gece erkenden yola çıkmanız gerekecek, ama sahnelenen gösteri her şeyi değer. Dağı tırmanırken de fotoğraf makinenizi hazır tutmayı unutmayın! Çünkü irili ufaklı yüzlerce yıldız gökyüzünde parlayacak ve gün doğuşundan önce adeta bir ön gösterim sergileyecek.

3. Mistisizmin Işığını Kucaklayın: Bromo Dağı, Endonezya

Bromo Dağı Gün Doğumu
Endozya’nın en ikonik dağı olan Bromo Dağı yaklaşık 2300 metre uzunluğunda ve dünyanın sayılı aktif yanardağlarından biri. Çapı 10 kilometreye kadar ulaşan irili ufaklı volkanik kraterlerin arasından güneşin doğumunu izlemek unutamayacağınız bir deneyim olacak. Güneş doğarken çevrenizdekilerin en iyi fotoğrafı çekmek için kıyasıya bir mücadele içinde olduğunu göreceksiniz.

4. Vahşi Doğanın Ortasında Gün Doğumu: Namib Naukluft Ulusal Parkı, Namibya

Namib Naukluft Ulusal Parkı Gün Doğumu
Dünyanın en küçük ülkelerinden olan Namibya, eşsiz doğa manzaraları sayesinde turistlerin adeta akın ettiği bir lokasyon. Kırmızı kum tepelerin üzerine doğan güneş kırmızı ve turuncu tonlarının geniş bir yelpazesiyle ruhunuza dinginlik katıyor. Ayrıca parkta çıkacağınız safari ile dağ zebrası, zürafa, antilop gibi endemik hayvan türlerini de gözlemleyebilirsiniz.

5. Güneş Doğa Harikalarının Üstüne Doğuyor: Haleakala Ulusal Parkı, Amerika

Haleakala Ulusal Parkı Gün Doğumu
Hayatınızda gördüğünüz ve göreceğiniz gün doğumu manzaraları arasında en iyi olmaya aday… Güneş, zirvesi göğe yükselen volkanik dağın eteklerindeki bambu ormanlarından yükseliyor. Bulutların arasında gürüldeyen şelalelerin şarkısı manzaranıza eşlik ediyor. Ayrıca tropik yağmur ormanlarında endemik bitkilerin ve yerel kuş türlerinin fotoğraflarını çekme imkanı bulacaksınız.

6. Güneşin Beyazla Dansı: Santorini, Yunanistan

Santorini Gün Doğumu
Yunanistan’ın belki de en güzel adası olan Santorini, gün doğumu manzarasıyla da oldukça iddialı. Günün ilk ışıkları, Oio köyünün beyaz badanalı sokakları arasında dans eder gibi hareketleniyor. Her sabah volkanik kayaların üzerinde toplanan pek çok ziyaretçi, Akdeniz’in en iyi gün doğuşu manzarasını görmek için sabırsızlanıyor.

7. Özgürlük Kokan Sokaklar: Cape Town, Güney Amerika

Cape Town Gün Doğumu
En güzel gün doğumu manzaraları dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biri de Cape Town. Sınırları, meşhur Ümit Burnu’nu da kapsayan şehirde bambu maymunları da büyük ilgi görüyor. Sabahın ilk saatleriyle birlikte turistler ve yerliler en sevdikleri içecekleri yudumlarken Atlantik kıyılarına akın ediyorlar ve parlayan okyanusun altından yükselen güneşi hayranlıkla seyrediyorlar.

8. Antik Amerika Medeniyetlerinin En Büyük Mirası: Machu Picchu, Peru

Machu Picchu Gün Doğumu
Peru’nun en büyük cazibesi, dünyanın yeni yedi harikasından biri… Machu Picchu’yu anlatmaya kelimeler yetmez elbette ama İnkaların bu antik ve bir o kadar kutsal kalesinde gün doğumu izlemek içinizdeki gezgin için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri. Tarihin en gizemli uygarlıklarından birinin kadim maneviyatı eşliğinde tarifsiz dakikalar yaşayacaksınız.

9. Periler Şehri: Kapadokya, Türkiye

Kapadokya Gün Doğumu

Peri Bacaları ülkemizin sahip olduğu en popüler doğal oluşumlardan biri. Üstelik namı topraklarımızı çok aştı, tüm dünyadan ziyaretçi akınına uğruyor. Kapadokya, gün doğumu sırasında düzenlenen balon turlarıyla deneyiminizi bir adım öteye taşıyor.

10. Devasa Heykellerin Cazibesi: Nemrut Dağı, Türkiye

Nemrut Dağı Gün Doğumu
Adıyaman sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı gün batımı için de gün doğumu için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan biri. Taş heykellerin suskunluğu tüyleri diken diken ediyor. Makinenizin ve telefonunuzun şarjını iyi ayarlayın çünkü bu antik mezarlığın her köşesini fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Bonus: Seni Unutmak Olur mu İstanbul?

İstanbul Gün Doğumu
İstanbul’da gün doğumu denince akla gelen ilk yer Boğaz oluyor, ama Asya tarafından. Buradan bakıldığında, güneşin cömert ışığıyla bezenen Avrupa yakası adeta bir rüyanın içinde gibi görünüyor. Tarihi Yarımada, Cihangir, Topkapı… Ruhunuzu dinlendirecek, İstanbul’a tekrar tekrar aşık olmanızı sağlayacak bir manzara… Bir gün mutlaka bu manzarayı deneyimlemelisiniz…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account