Dünyanın en havalı 7 merdiveni

Dünyanın en havalı 7 merdiveni

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak…

-Ahmet Haşim-

Yolumuz çok basamaklı bir merdiven tarafından kesildiğinde kimi zaman tırmanmak bizlere  zor gelse de uygun tempoyla merdivenleri adımlamak dünyanın en keyifli işlerinden bir tanesi olabilir. Hele ki o merdivenler bizleri zerafeti ile büyülüyor ve sıradışı görüntüleri ile cezbediyorlarsa.

Sahip oldukları güzellikler ve ilginç özellikleriyle defalarca inip çıkma isteği uyandıran dünyanın en havalı merdivenlerini sizler için bir araya getirdik.

Cennet Geçidi

Çin’in Zhangjiajie şehrinde Tianmen Dağı’nın tepesinde bulunan Cennet Geçidi, Çinlilerin en önemli manevi varış noktalarından bir tanesi. Cennet Geçidi’ne 999 basamaklı muhteşem bir merdivenle ulaşılıyor. Çinliler için 9-99 ve 999 rakamlarının önemi çok büyük. Bu nedenle Tianmen Dağı’nın tepesine 999 basamaklı bir merdiven inşa etmişler ve bu merdivenleri tırmanarak manevi bir yükselişe ulaştıklarına inanıyorlar.

cennet_gecidi


Chand Baori Merdivenleri

Hindistan’ın Rajasthan şehrinde yer alan Abhaneri köyündeki Chand Baori merdivenleri yağmur suyu toplamak için geliştirilmiş bir kuyuya iniyor. 13 kattan oluşan bu kuyu etrafında toplam 3500 basamak var. 9 yy’dan kalma Chand Baori Merdivenleri, Hintliler için hem su ihtiyaçlarını karşıladıkları bir kuyu hem de dini ritüellerini gerçekleştirdikleri bir mabed konumunda.

Chand_Baori


Benedict Manastırı Merdivenleri

Umberto Eco’nun popüler romanı  ‘’Gülün Adı’’ kitabına ilham kaynağı olan Benedict Manastırı Avusturya’nın Melk kentinde bulunuyor. Tuna Nehri’ne bakan manastırın Rokoko tarzı sonsuzluğa uzanışı sembolize eden spiral merdivenleri altın boyalı mimari süslemelerle dolu.

benedict_manastiri


Magic Mountain Heykeli

Almanya’nın Duisburg kentinde yer alan Magic Mountain Heykeli, Alman sanatçı Heike Mutter tarafından inşa edilmiş. Uzaktan bakıldığında kavisli bir imzaya benzeyen yapı 249 adımla ziyaret edilebiliyor. Kavisli ve eğlenceli merdivenleri tırmanan ziyaretçiler 45 metreye kadar yükselerek Ren Nehri’nin büyüleyici manzarasına şahitlik ediyorlar. Tiger&Kaplumbağa ismiyle anılan heykel bir anlamda hem hızı hem de yavaşlığın zıtlığını bir araya getiriyor.

magic_mountain


Lale Merdivenleri

İngiltere’nin Greenwich kasabasındaki Kraliyet Müzesi içerisinde yer alan Kraliçenin Evi’nin merdivenleri Kraliçe Henrietta Maria’nın odasına çıkıyor. İngiltere’nin ilk kendinden destekli merdivenleridir. Korkuluklarında bulunan lale figürleri nedeniyle ‘’lale merdivenleri’’ ismini almıştır.

Lale merdivenlerinin çok ilginç bir hikayesi var: 1966 yılında Kraliçe’nin evini ziyarete gelen Kanadalı emekli bir çift merdivenlerin fotoğrafını çekerler. Fotoğrafları bastırdıktan sonra ise merdivenlerin dibinde  korkuluklara dayanmış bir hayalet fotoğrafıyla karşılaşırlar. Kodak film şirketi fotoğrafları inceler ve fotoğraflarla oynanmamış olduğunu açıklar. Bu olayın basında yer almasıyla Kraliçe’nin evi bir anda ilgi odağı olur ve merdivenlerle ilgili çeşitli hikayeler ortaya çıkar. Kraliyet evinde yaşayan bir kadın hizmetlinin merdivenlerin tepesinden aşağıya düşerek öldüğü ve fotoğraftaki hayaletin o hizmetlinin ruhu olduğu söylenir.

lale_merdivenleri


Vatikan Müzesi Merdivenleri

İçerisinde Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları ve Etrüsk Müzesi’nin bulunduğu Vatikan müzesi dünyanın en önemli müzeleri arasında gösteriliyor. Müze içerisinde yer alan spiral merdivenler 1932 yılında ünlü İtalyan mimar ve mühendis Giuseppe Momo tarafından tasarlanmıştır. İç içe çift sarmal şeklinde tasarlanan merdivende bir yol aşağıya diğer yol ise yukarıya gider. Ziyaretçilerine dakikalarca muhteşem bir deneyim yaşatan bu merdivenler bronz melek süslemeleriyle oldukça göz alıcıdır.

vatikan_museum_merdiven


Nossa Senhora dos Remedios Kilisesi Merdivenleri

Bu muhteşem merdivenler Portekiz’in Lamego kasabasında yer alıyor. Oldukça  gösterişli olan granit merdivenlerde bulunan 686 basamak tırmanıldığında Barok tarzı Nossa Senhora dos Remedios Kilisesi’ne ulaşılıyor. Merdivenler 9 platformdan oluşmakta. Her platform birbirinden gösterişli çeşmeler ve heykeller ile dekore edilmiş.  Bu nedenle merdivenleri adımlarken her aşamada dinlenebilir ve muhteşem bir görsel ziyafet yaşayabilirsiniz. Merdivenlerde her yıl eylül ayı başlarında bir fener alayı konseri ve çeşitli festivaller düzenlenmektedir.

nossa_senhora

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account