DÜNYADA VAR OLDUĞUNA İNANAMAYACAĞINIZ 30 YER

DÜNYADA VAR OLDUĞUNA İNANAMAYACAĞINIZ 30 YER

Dünya üzerindeki ilginç coğrafi oluşumlar, kimi zaman doğanın eseri olan, kimi zaman insan eliyle yapılmış çarpıcı güzellikler sunuyor. Görenlere adeta bir bilimkurgu filminin içinde olduklarını hissettiren dünyanın en ilginç yerlerine doğru yola çıktığınızda, kendinizi uçsuz bucaksız bir çöl ile göz göze gelirken bulabilir, birbirini şekillendiren kayalıkların hikayesiyle tanışabilirsiniz. Dünyadaki en ilginç yerler, taşlaşan gölleri, paslı turuncu tonlarındaki dev kum tepeleri ve yanan şelaleleriyle içinizdeki maceracı ruhu uyandırmak için sizi bekliyor. İşte dünya gezegeninin en garip, en sıra dışı yerleri ve rotanızı hemen çevirmek isteyeceğiniz 30 şaşırtıcı adres…

1. Şeytanın Gizemli Köprüsü: Rakotzbrücke Köprüsü – Almanya

Dünyadaki enteresan yerler bazen insan eliyle oluşturulsa da son dokunuşu her zaman doğanın eli yapıyor. Yemyeşil kayalıkların iki yanı kuşattığı bir nehrin ortasında, yay şeklinde inşa edilen Rakotzbrücke Köprüsü, sudaki yansımasıyla birleştiğinde taştan bir halkaya dönüşüyor. Şeytan Köprüsü olarak da bilinen 19. yüzyıla ait bu eser, mimarinin işlevsellikten estetiğe uzanan sembollerinden biri olarak dünyadaki en ilginç yerler arasına girmeyi başarıyor.

2. Çöl Ortasında Bir Uçak Mezarlığı: Arizona

Son uçuşunu çoktan yapmış 5000’e yakın uçak, Arizona Çölü’nde sessiz, bir o kadar da tuhaf bir manzara oluşturuyor. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait bombardıman uçakları, görevlerini tamamladıktan sonra çölün en ıssız bölgesindeki yerini alıyor. Uçak mezarlığı için Arizona’nın tercih edilmesinin nedeni ise bölgenin metal bozulmasını geciktiren nemsiz yapısı.

3. Navajo Yerlileri’nin Kutsal Mekanı: Shiprock Kaya Oluşumu – Meksika

New Mexico Çölü’nden yükselen 500 metrelik bir kayalık, günümüzde yönetimi hala elinde bulunduran Navajo halkının kutsal saydığı dünyanın en ilginç yerlerinden biri. Shiprock kaya oluşumu, çöl ortasına yerleştirilmiş bir gemi siluetini andıran görüntüsüyle, film setlerinin, fotoğraf tutkunlarının ve tırmanış sporu yapanların en popüler adresi olmayı sürdürüyor.

4. Yerkürenin Dev Aynası: Uyuni Tuz Gölü – Bolivya

Dünyanın en ilginç yerleri arasında sayılan, aynı zamanda en büyük kurumuş göl unvanını da taşıyan Uyuni Tuz Gölü, Bolivya’nın güneybatısında, 3.653 metre yükseklikte parlıyor. Titikaka Gölü ve Uyuni Tuz Gölü, Altiplano Platosu’nun da tabii doruk noktası olarak görülüyor. Yağmurlu havalarda bu çorak tuz yüzeyi, dev bir yeryüzü aynasına dönüşüyor ve pembe flamingo sürülerinin dansına sahne oluyor.

5. Mumya Hayvanların Yüzdüğü Korkunç Göl: Natron Gölü – Tanzanya

Taşlaşan Göl olarak da bilinen Natron Gölü, görenleri hayrete düşüren manzaralara sahne oluyor. Dünyanın en ilginç yerlerinden biri olan gölde, göl suyunun yüksek oranda sodyum bikarbonat içermesinden dolayı, hayvan türleri kireç taşıyla kaplanarak birer mumyaya dönüşüyor. Suyun yüksek alkali seviyesi ise gölün yüzeyinde kırmızı yansımalar oluşturuyor.

6. Garip, Şifalı Ve Benekli: Khiluk Gölü – Kanada

Dünyanın en mineralli gölü olan Khiluk, yaz mevsimi gelip de sular buharlaştığında tam 365 tane benekli mineral havuzunu gözler önüne seriyor. Kalsiyum, titanyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller yönünden zengin olması nedeniyle, göl yüzeyinde benek şekilli tuhaf bir mozaik çizimi oluşuyor. Her bir beneğin farklı bir şifalı güce sahip olduğuna inanılıyor ve yaz aylarında su yüzeyinde yürümek mümkün oluyor.

7. Dünyanın En Fotojenik Bataklığı: Dead Vlei – Namibya

Ölü bir ormanı andıran ve güneş altında kavrulmuş akasya ağaçlarının silüetini yansıtan Dead Vlei, yani ölü bataklık, 9000 yıl öncesine dayanan hikayesi ve görselliğiyle fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı oluyor. Eski çağlarda su kaynaklarına sahip olan bölge, zamanla oluşan kum tepeleri nedeniyle kuruyor ve tüm akasya ağaçları ölüyor. Dünyanın en ilginç yerleri arasındaki bu çorak görüntüye eşlik eden kum tepeleri, muhteşem fotoğraf karelerine konu olmaya devam ediyor. 

8. Su Altında Bir Park Gezisi: Yeşil Göl – Avusturya

Dünyanın en ilginç yerleri, elbette her zaman çöllerde ya da tepelerde yer almıyor. Doğanın gizemini çözmek için keşfedilecek su altı şehirlerine, Tragoess’teki Yeşil Göl’ün dibinde gezilmeyi bekleyen bir de park ekleniyor. Kış aylarında tamamen kuru olan bölge, bir yürüyüş ve dinlenme parkı olarak kullanılıyor. Eriyen karlar Hochschwab Dağı’nın eteklerinden süzülmeye başladığında ise park sular altında kalıyor ve dalgıçlar için en sıra dışı dalış rotalarından birine dönüşüyor.

9. New York’un Yanan Şelalesi: Eternal Flame Falls – ABD

New York’taki Chestnut Ridge Park içinde bulunan Sonsuz Ateş Şelalesi, tüm yıl boyunca sönmeyen alevler arasından akan sularla hayranlık uyandıran bir doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Zemindeki yanıcı bir gazın neden olduğu alevler, şelalenin tam altında en parlak halini alıyor. Bilim insanları bu görünümü yerden sızan kimyasal gazlarla açıklasa da şelalenin ilk kıvılcımını Amerikalı yerli kabile halkının yaktığına inanılıyor.

10. Dört Mevsim Rengarenk Bir Yol: Aşk Tüneli – Ukrayna

Ukrayna’nın Rivne Oblastı bölgesindeki küçük Klevan kasabası, 6 kilometre uzunluğunda muhteşem bir yürüyüş yoluna ev sahipliği yapıyor. Tek yönlü bir tren rayını iki yandan saran ağaçlar, doğal bir tünel görüntüsü oluşturarak dünyanın en ilginç yerleri arasına romantik bir manzara daha ekliyor. Her mevsim farklı renklere bürünen yapraklar, yıl boyu ziyaret edilmeye değer bir tünel ile demiryolu nostaljisinin buluşması, Ukrayna yolcularına unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

11. İtalyan Dalgıçların Su Altı Mabedi: Christ Of The Abyss – İtalya

Ünlü İtalyan dalgıç Dario Gonzatti’nin 1947 yılında gerçekleştirdiği tüplü dalış sırasında hayatını kaybettiği yerde, bugün inanılmaz büyüklükte bronz bir İsa heykeli duruyor. İtalyan heykeltıraş Guido Galletti imzalı heykel, su altında yaşamını yitiren tüm dalgıçlara bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Tüplü dalışların bu popüler rotası, dünyanın en ilginç yerlerinden biri olduğu kadar, en gizemli su altı batıklarından da biri sayılıyor.

12. Kıtalar Hala Birbirinden Ayrılıyor: Silfra Rift – İzlanda

Kuzey Amerika ile Avrupa kıtasına aynı anda dokunmaya ne dersiniz? İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bulunan Thingvellir Milli Parkı, iki kıtayı birbirinden ayıran Silfra Çatlağı ile ziyaretçi akınına uğruyor. Silfra Yarığı olarak da bilinen oluşum, dünyadaki en ilginç yerler arasındaki yerini, kıtalar arası mesafenin 50 santimetreye kadar düştüğü su altı kısımlarına borçlu. Tüplü ya da tüpsüz dalış yapılabilen derinlikler, aynı zamanda volkanik kayaçlardan süzülerek gelen berrak suyuyla da dikkat çekiyor.

13. Gökkuşağı Nehri: Cano Cristales – Kolombiya

Dünyanın en ilginç yerlerinden biri de Kolombiya’nın Meta Bölgesi’nde yer alıyor. Cennete doğru akan nehir, 5 rengin nehri gibi tasvirlerle anılan Cano Cristales, ilkbahar ve yaz aylarında açan su yosunlarının renklerine bürünüyor. Kırmızı, siyah, sarı, mavi ve yeşil renge boyanan sular, dünyanın en güzel su kütlesini görmek isteyen turistleri büyüleyici bir manzarayla karşılıyor.

14. Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Angel Şelalesi – Venezuela

Yüksekliği 1000 metreyi bulan Angel Şelalesi, kesintisiz akışı ile dünyanın en yüksek şelalesi olarak kabul ediliyor. Şelale üzerinde uçan ve yere indiğinde bölgede 30 yıl yaşayan Amerikalı havacı Jimmie Angel ile anılan bölge, Auyantepui Dağı’nın eteklerindeki Canaima Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

15. Doğanın Yarattığı Büyüleyici Bir Kontrast: Rhone ve Arve Nehirleri – İsviçre

İsviçre’de bulunan Rhone ve Arve nehirleri, aralarındaki yoğunluk farklı nedeniyle birbirlerine karışmadan yan yana yol alıyorlar. Ta ki Cenevre’ye kadar. Biri mavi diğeri kahverengi akan nehirler, dünyanın en ilginç yerleri arasında yerini alıyor. Doğanın sunduğu görkemli manzaraların eşsiz bir örneği olan Rhone ve Arve nehirlerinin birleşimi İsviçre’nin gündelik hayatı için artık sıradan olsa da bölgeyi ziyaret eden turistleri şaşırtıcı bir manzara bekliyor.

16. Peru’nun Rengarenk Toprakları: Rainbow Mountain – Peru

Pastel renk geçişlerinin olağanüstü manzarasını sunan Gökkuşağı Dağı, dünyanın en ilginç yerlerinden biri ve ulaşılması da bir o kadar güç. Ancak yürüyüşünüz bitip de rengarenk toprak dizilimleriyle karşılaştığınız an, gösterdiğiniz çabanın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz. Kırmızı, yeşil, pembe, sarı ve mavi çizgilerle görsel bir şölen sunan Rainbow Mountain, yedi farklı mineral ve madenin toprağı renklendirmesiyle oluşan sıra dışı bir yeryüzü parçası. 

17. Doğa Mı İnsan Mı?: Yonaguni Anıtı – Japonya

Dünyanın en ilginç yerleri, sırrı çözülemeyen su altı anıtlarından biriyle tarih boyunca bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. Japonya’nın Atlantis’i olarak kabul edilen,  150 metrelik uzunluğu, 40 metrelik genişliği ve 27 metrelik yüksekliğiyle görenleri hayrete düşüren Yonaguni Anıtı’nın gizemi hala çözülebilmiş değil. Doğal bir oluşum mu yoksa insan eliyle yapılmış devasa bir anıt mı olduğu bilinemeyen bu su altı mucizesi, en az 8000 yıllık bir gizemi saklıyor. 

18. Denizler Altında Dev Bir Bataklık: Great Blue Hole – Belize

Orta Amerika’nın küçük kıyı ülkesi Belize, dünyaca ünlü dalgıçların olduğu kadar turistlerin de ilgisini çekiyor. İnsanoğlunun karşılaştığı en olağanüstü oluşumlardan biri olan Büyük Mavi Delik, mükemmel hatlara sahip dairesel yapısı, mavi rengi, 300 metrelik çapı ve 125 metre derinliğiyle dünyanın en ilginç yerlerinden biri olarak tarihe geçiyor. Büyük Mavi Delik, su altı florasının zenginliğiyle dalış cesareti gösterenleri büyülüyor. Tropikal canlılara, mercan oluşumlarına ev sahipliği yapan bu gizemli resif, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki yerini koruyor.

19. Orta Doğu’nun Cenneti: Lut Gölü – Ürdün

Yeryüzünün en alçak ve üçüncü en tuzlu gölü olan Lut Gölü, diğer adıyla Ölüdeniz, Ürdün Vadisi manzarasında şifa bulmak isteyen gezginlere ev sahipliği yapıyor. Yüzmeyi bilmeyenleri sevindiren haber ise, yüksek tuz ve mineral yapısı nedeniyle gölde batmanın mümkün olmayışı. Hem inanç hem sağlık turizmi için oldukça popüler bir adres olan Ölüdeniz, ziyaretçilerine suyunun şifasını eski uygarlıkların yaşam izleriyle birlikte sunuyor.

20. Dünya Yüzeyinden Mars Manzarası: The Wave – Arizona

Arizona ile Utah’ın kuzey sınırında, tarihi 190 milyon yıl öncesine dayandığı bilinen dünyanın en ilginç yerlerinden biri bulunuyor. Dalgalı kum taşı görünümünün, kızıl dalgalar yarattığı pembe renkli tepeler, adeta Mars gezegeninden bir manzara sunuyor. Yumuşak ve kırılgan kum taşlarının milyonlarca yıllık hareketi sonucu oluşan bu katmanlı bölgeyi, günde sadece yirmi kişinin ziyaret etmesine izin veriliyor.

21. Altıgen Kayalar, Bazalt Taşından Sütunlar: Fingal Mağarası – İskoçya

Mağaraların her zaman yuvarlak, kayaların dairesel hatlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse İskoçya’da bulunan dünyanın en ilginç yerlerinden biri sizi oldukça şaşırtabilir. Altıgen kaya oluşumlarıyla çevrili ve muhteşem bir girişe sahip olan Fingal Mağarası’nın mimarı ise oluşumu 60 milyon yıl öncesine dayanan volkanik lavlardan başkası değil. Alman besteci Mendelssohn’a ilham veren İskoçya’nın bu ünlü mağara oluşumu, içinden deniz suyu geçen ıssız bir bölgede olsa da araştırmacıları ve turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

22. İçinden Tren Geçen Bir Sokak: Hanoi – Vietnam

Vietnam, sıra dışı yemekleri, sokakları ve kent yaşamıyla zaten dünyanın en ilginç yerlerinden biri olabilir. Ancak Hanoi Sokağı, her gün iki kere çok daha ilginç bir manzaraya sahne oluyor. Dükkan kapılarının, evlerin, pencerelerin birkaç metre yakınından geçen demiryolu hattı, hayatı günde iki kez olmak üzere durduruyor. Tren geçişi sırasında evlerine giren sokak sakinleri, ardından Vietnam’daki gündelik yaşamlarına devam ediyor.

23. Pamuktan Yapılmış Havuzlar: Pamukkale Travertenleri – Türkiye

Dünyanın en ilginç yerleri arasında beyazlığı, yumuşaklığı ve şifası ile dikkat çeken oluşumlardan biri de Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunuyor. Kalsiyum ve karbonat birikimi ile oluşan ılık su havuzları, mineral bakımından zengin yeraltı suları ile besleniyor. Mavi gökyüzünün altında bembeyaz doğal havuzlarda yüzen yerli ve yabancı turistler, termal suların iyileştirici gücünden yararlanmak için özellikle yaz aylarında bölgeyi ziyaret ediyor. 

24. Dawa Bölgesi’nin Kırmızı Örtüsü: Kırmızı Plaj – Çin

Dünyanın en büyük sulak alanı olan Çin’in Dawa Bölgesi’ndeki Panjin şehri, ağustos ve eylül ayları arasında kırmızıya boyanıyor. Suaeda Salsa bitkisinin verdiği kızıllık sayesinde bilinen plaj algısını sarsan bu görüntü, dünyanın en ilginç yerlerinden birini görmek isteyen turistlerin ilgi odağı haline geliyor. 400 farklı canlı ve 250 kuş türüne ev sahipliği yapan bu muhteşem ekosistem, Kırmızı Plaj’ı Çin’in simgelerinden biri yapmaya yetiyor.

25. Tanrıların Küçük Dağı: Yedi Devler Kayalıkları – Rusya

Sibirya’nın ortasında, Kuzey Ural Dağları’nın tepesinde yer alan yedi kaya oluşumu, efsanelere konu olan gizemiyle keşfedilmeyi bekliyor. Halk hikayelerinde Sibirya soğuğunda donan askerler olduğu rivayet edilen dev kayaların, uzun yıllar süren kar ve don olayları sonucu oluştuğu düşünülse de gizem bugün hala çözülebilmiş değil. 

26. Kedi Severlerin Cennet Adası: Aoshima Adası – Japonya

Japonya’nın 4 bin metrekarelik Aoshima Adası, dünyanın en ilginç yerlerinden biri olma hikayesini adada yaşayan kedilerine borçlu. Ada sakinlerinin terk edilmiş evlerine yerleşen kedilerin sayısı, günümüzde adada yaşayan insan sayısından fazla. Geçimini balıkçılık yaparak sağlayan ada halkı, kedi nüfusunun sadece altıda birini oluşturuyor. 

27. Beyaz Çölün Mavi Havuzları: Lencois Maranhenses Ulusal Parkı – Brezilya

Brezilya’nın koruma kapsamındaki alanlarından biri, dünyanın en ilginç yerleri arasındaki yerini de koruyor. Bembeyaz kum tepelerinin sıra dışı bir çöl görünümü verdiği milli park, kumul yapıların çevrelediği küçük mavi havuzlarla alışılmışın dışında bir manzara sunuyor. Fantastik bir dünyayı andıran beyaz çöl ve doğal havuz oluşumlarının ismi, fotoğraf tutkunlarının seyahat günlüklerinde mutlaka geçiyor. 

28. Deniz Seviyesi Altında Benzersiz Bir Arazi: Danakil Çöküntüsü – Etiyopya

Etiyopya’nın Danakil Vadisi, bilinen vadi toprağı ve sularından oldukça farklı özellikleriyle sizi şaşırtabilir. Kırılgan tuz ve kükürt parçalarının toprak parçasını, asit havuzlarının su birikintilerini oluşturduğu Danakil Çöküntüsü olarak bilinen bölge, dünyanın en ilginç yerleri arasında yer alıyor. Tektonik hareketlerin hala devam ettiği bölge, her an patlamaya hazır yanardağların, kükürtlü su fışkırmalarının ve zehirli gazların oluşturduğu korkutucu, bir o kadar da etkileyici bir manzara sunuyor.

29. Uzaydan Görülebilen Sahra’nın Gözü: Richat Oluşumu – Moritanya

Kuzey Afrika’nın batı kesiminde bulunan Moritanya’nın Ouadane şehri, en bilinen jeolojik yapılardan biri olan Richat Oluşumu’na, diğer adıyla Sahra’nın Gözü’ne ev sahipliği yapıyor. Uzaydan bile görüldüğü bilinen ve dünyanın en ilginç yerleri arasında sayılan oluşum, çukur alanlarda biriken tortuların hareketi ve kıvrılarak yükselmesiyle bugünkü halini alıyor. Mavi ve toprak rengi dalgaların adeta bir göz resmi çizdiği Richat, çöl gizemlerinin en bilineni olmaya devam ediyor. 

30. Pembe Ve Mavinin Yeryüzündeki Buluşması: Pink Sands Plajı – Bahamalar

Mineraller ve planktonların buluşmasıyla pembe renk alan kumlar, Bahamalar’ın en güzel sahil şeritlerinden birini oluşturuyor. Dünyada az sayıdaki pembe plajdan biri olan Pink Sands Plajı, kum, mercan, deniz kabukluları ve kalsiyum karbonat birleşiminden oluşan pembe renkli bir rüya görünümü sergiliyor. Mavi deniz ve pembe plaj manzarası, Bahamalar’a planlanan seyahatlerin çekiciliğini de böylece artırıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account