İŞTE DÜNYANIN EN İYİ ÜCRETSİZ MÜZELERİ…

İŞTE DÜNYANIN EN İYİ ÜCRETSİZ MÜZELERİ…

Yapmış olduğumuz seyahatlerde gezdiğimiz şehirlerin en ilgi çekici ve görülmeye layık olan yerlerinden biri müzeleridir. Şehrin müzelerini ziyaret etmeden o şehrin hakkını tam olarak vermemiş sayılırız. Ayrıca müze ziyaretleri bir şehri ve bir kültürü tanımanın en güzel yollarından bir tanesi.

Dünyanın dört bir tarafına yapmış olduğunuz seyahatlerinizde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz mutlaka görülmesi gereken en önemli müzeleri sizler için bir araya getirdik…

ULUSAL GALERİ – LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra çok özel bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda kurulu olan Ulusal Galeri, Londra’yı ziyaret edenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Başta sanat severler olmak üzere her gezginin ilgisini çeken müze, dünyanın en iyi sanat eserlerini bulunduruyor. Van Gogh’tan, Van Eyck’e kadar birçok özel ressamın eserine tanık olabilirsiniz. Müzeyi açık olduğu her zaman ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

BRITISH MUSEUM – LONDRA

1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Sekiz milyonun üzerinde bir koleksiyona sahip olan müzede eski çağ uygarlıkları, sikkeler, çizim ve sanat eserleri bölümleri bulunuyor. Reşit taşı, Asur kabartmaları, gemi mezarlığı ve 4 bin yıllık paralar müzenin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Anadolu topraklarına ait birçok tarihi eserin yer aldığı müzeyi Londra’da ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

ÇİN ULUSAL MÜZESİ – PEKİN

Tiananmen Meydanı yakınında bulunan Çin Ulusal Müzesi 200 bin metrekarelik bir alana sahip. Ücretsiz gezebileceğiniz müzenin içerisinde 1 milyon 200 bin sanat eseri yer almakta. 1912 yılında kurulmuş olan bu müzede 48 sanat galerisi, hediyelik eşya dükkanları, sinema salonu, restoranlar ve kitapevleri bulunuyor. Birçok Buda heykelinin bulunduğu müzenin en ilginç eserlerinden biri ise dünyanın ilk buzdolabı diyebileceğimiz taştan oyulma bir sandık.

cin-ulusal-muzesi

DOĞAL TARİH MÜZESİ – NEW YORK

New York’ta bulunan Doğal Tarih Müzesi’nde doğal yaşama dair 32 milyon eser bulunuyor. Dev dinazorlar, köpek balıkları, mamutlar, canlı kelebekler, üç boyutlu doğa hayatı canlandırmaları, dev ağaç gövdeleri başta olmak üzere doğa hayatına dair aklınıza ne gelirse bu müzede görmeniz mümkün. Ben Stiller’in ‘’Müzede Bir Gece’’ filminin geçtiği yer olan müze’nin ücretli ve ücretsiz gezilebilecek bölümleri bulunuyor.

dogal-tarih-muzesi

METROPOLITAN SANAT MÜZESİ – NEW YORK

Dünyanın en geniş koleksiyonlarından birine sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi’nde yaklaşık 2 milyon sanat eseri bulunuyor. 19. yüzyıldan bu yana dünyadaki çok çeşitli medeniyetlere ait sanat eseri bu müzede toplanmış. 17 dönümlük bir alana yayılan müzede Eski Mısır’dan Orta Çağ eserlerine, İslam dünyasından Uzak Doğu kültürüne kadar çok geniş yelpazede önemli sanat eserleri sergileniyor. New York turuna katıldığınızda bu müzeyi gezmeden dönmeyin. Müzeye giriş aslında ücretsiz fakat ziyaretçilerden belli miktarda bağış yapmaları isteniyor.

metropolitan-sanat-muzesi

PRADO MÜZESİ – MADRID

Krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşmaya başlayan Prado Müzesi, bugün dünyanın en hatırı sayılır müzelerinden biri olarak bilinir ve Madrid’in en çok ziyaret edilen yeri olma unvanını taşır. Müzede resimden heykele, çizimden kişisel eşyalara kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Madrid’e gelindiğinde uğranması gereken ilk yer tartışmasız Prado Müzesi’dir. Müze, her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Eğer bu etkileyici müzeyi 18.00-20.00 arası ziyaret ederseniz, ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

BERARDO KOLEKSİYONU MÜZESİ – LİZBON

Portekiz’in başkenti Lizbon’da yer alan Berardo Koleksiyonu Müzesi, özellikle sanatseverlerin çok yakından takip ettiği bir yer. Belem Bölgesi’nde yer alan müzede modern ve çağdaş sanat akımlarının en güzel örneklerine tanık olabilirsiniz. 2007’de açılan müze, Jose Berardo’nun koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Müzede ayrıca, Picasso, Man Ray ve Dali gibi önemli ressamların eserlerini görebilirsiniz. Müzenin girişi ise ücretsizdir.

DANİMARKA ULUSAL MÜZESİ – KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da ücretsiz ziyaret edilebilecek harika bir müze bulunuyor. Ülkenin tarihi ile alakalı eşsiz koleksiyonların toplandığı Danimarka Ulusal Müzesi misafirlerine çok güzel bir dünya sunuyor. Bu müzede, Kopenhag’ın 18. yüzyıldaki evlerinin maket haline tanık olabilir, Hollanda topraklarında bulunan antikalara ve Taş Çağı’na ait el yapımı ürünlere kadar birçok özel eşyayı görebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account