DÜNYANIN EN MUTLU ŞEHRİ KOPENHAG

DÜNYANIN EN MUTLU ŞEHRİ KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı yer olarak biliniyor. Sakin bir şehir olmasının yanı sıra yaşam standartlarının en üst seviyelerde olduğu bir Avrupa başkentidir. Tarihi dokunun çok iyi bir şekilde korunduğu Kopenhag, aynı zamanda İskandinavya ülkelerinin en güzel  şehirlerinden de biridir.

Avrupa’nın en renkli başkentlerinden biri olan Kopenhag, tarihi yapıların yanı sıra modern görünümlü binalara da sahip. Seyahatinizde göreceğiniz yerlerin güzelliği sizi fazlasıyla etkileyecek cinsten. Danimarka Şatoları, Rosenborg Kalesi, Opera Binası, Langelinie Rıhtımı ve Küçük Deniz Kızı Heykeli görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı. Avrupa’nın bu mistik kentini biraz daha yakından tanıyalım:

ŞEHİR MERKEZİ

Kopenhag’ın şehir merkezi eski yapılarıyla dikkat çekiyor. Küçük dar sokaklarda kurulmuş olan kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları içinizi ısıtacak cinsten. Kanallardan, modern sahillere ve tarihi merkezlere kadar birçok şeyi bir arada göreceksiniz. Kopenhag’ın kalbi olarak adlandırılan yer ise göllerin bulunduğu alandır.

ROSENBORG KALESİ

Rosenborg Kalesi, Kopenhag’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kalenin için büyük bir müze olarak ziyaretçilerini bekliyor. 400 yıllık bir ihtişama, kraliyete ait sanatsal hazinelere, taç mücevherlerine ve asil kıyafetlere sahip olan kale İskandinav krallarının en ünlülerinden biri olan IV. Christian tarafından yapılmıştır. Kalede taç giyme töreninin yapıldığı ve 3 gümüş aslan tarafından korunan Şövalye Salonu önemlidir.

KÜÇÜK DENİZ KIZI HEYKELİ

Bu heykel şehrin simgesi durumunda. Langelinie limanında bir taşın üzerinde duran heykelin önü her daim kalabalık. Bu heykel Hans Christian Andersen’in pek çok dile tercüme edilen ”Küçük Deniz Kızı” masalından esinlenerek yapılmış. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçinin heykeli gördüğü belirtiliyor.

AMALIENBORG SARAYI

Burası, Danimarka Kraliyet Ailesi’nin kış mevsimini geçirdikleri saray olarak ilgi görüyor. Yaşantılarını bu sarayda sürdüren kraliyet ailesi hakla sarayın balkonundan sesleniyor. Amalienborg, Danimarkalı Rococco mimarının en büyük işlerinden biri olarak kabul edilir ve 1700’lü yıllarda inşa edilmiştir.

OPERA BİNASI

Burası sadece Danimarka’nın değil, dünyanın da en modern opera binası olarak dikkat çekiyor. 500 milyon dolarlık büyük bir bütçeyle aynı zamanda dünyanın en pahalı opera evlerinden bir tanesidir. Kopenhag’ın merkezindeki Holmen Adası’nda yer almaktadır. Dışarıdan görünümüyle kendisine hayran bıraktıracak bir güzelliğe sahip olan bu opera binasını mutlaka görmelisiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account