Dünyanın En Ünlü 10 Havalimanı İle Tanışın

Dünyanın En Ünlü 10 Havalimanı İle Tanışın

Seyahatseverler için havalimanları, sadece bir yerden başka bir yere gitmek için kullanan yerler değildir. Özellikle sık seyahat edenler için havalimanı, bazen seyahatin en önemli unsuru haline gelebilir. Uzun rötarlarda ve aktarmalı uçuşlarda tahmin edilenden daha fazla zaman geçirilen havalimanları bu özelliğiyle bir terminal olmaktan daha fazlasını misafirlerine sunmak durumunda.

Dolayısıyla havalimanları kalite ve hizmet açısından birbirleriyle ciddi farklılıklara sahip olabiliyor. Hatta bazı havalimanları, müşteri hizmeti, ortam dekoru, alışveriş hizmeti, büyüklüğü ve aktivite alternatifleri ile ait olduğu destinasyonun bile önüne geçebiliyor. İşte tüm bu sınıflandırmalardan tam not almayı başarmış, dünyanın en ünlü 10 havalimanı;

Vancouver – Kanada

Dünyanın en ünlü havalimanlarından biri Kanada’nın Vancouver havalimanı. Vancouver, muhteşem dekoru, belirli aralıklarla düzenlediği sanat sergileri, sonsuz personel yardımı gibi özelliklerinden kaynaklı Kuzey Amerika’nın en iyi havalimanı olma unvanına sahip. Ücretsiz Wi-fi hizmeti ve ücretli bagaj saklama salonu da Vancouver’a değer katan diğer özellikleri.

Vancouver


Dubai Uluslararası Havalimanı – Dubai

Ortadoğu’daki en önemli havacılık merkezi olan Dubai Uluslararası Havalimanı, ünlü olmasıyla birlikte dünyanın en büyük havalimanları listesinde de ilk sırlarda yer alıyor. Büyük olmasından ziyade sunduğu hizmetler, Dubai havalimanını dünyanın en ünlü havalimanlarından biri yapıyor. VIP salonları, iki paralel koşu yolu, 3 gezi yolu, çiçek merkezi ve henüz pasaport kontrolünden önce başlayan çok sayıdaki duty free mağazaları ile Dubai Havalimanı, bu listedeki yerini kesinlikle hak ediyor.

Dubai


Atatürk Havalimanı – Türkiye

İstanbul’da bulunan Atatürk Havalimanı, Asya ile Avrupa’yı birleştiren stratejik bir noktada bulunmasından kaynaklı yine dünyanın en ünlü havalimanlarından biri olarak biliniyor. 2001 yılında Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından “Orta Doğu ve Balkanların En Güvenilir Havalimanı” ödülüne layık görülen Atatürk Havalimanı, son yıllarda transit geçişlerde oldukça sık kullanılması ve yolcu kapasitesindeki artışla gündeme geliyor. Atatürk Havalimanı’nın bu denli hızlı büyümesindeki en önemli unsurun da ciddi bir uçuş filosuna sahip Türk Hava Yolları’nın (THY) her geçen gün uçuş ağına yeni noktalar eklemesi olduğu biliniyor.

Atatürk_Havalimanı


Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı – Malezya

Son derece modern bir mimariye sahip havalimanının, ülkenin önemli simgelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.  Havalimanı o denli büyük ki, terminaller arası geçiş manyetik bir tren sistemiyle sağlanıyor. Ayrıca ülke dokusunu daha iyi yansıtabilmek için havalimanının ortası küçük bir orman yapılmış. Uçağınızı beklerken bu alanda kuş seslerini dinleyerek zaman geçirebiliyorsunuz.

Kuala_Lumpur


Pekin Havalimanı – Çin

Oldukça şık bir mimariye sahip olan Pekin Havalimanı, her yıl ağırladığı ortalama 78 milyon misafirle şüphesiz Asya’nın en işlek havalimanıdır. İç hat ve dış hat terminalleri arası ulaşım küçük bir trenle sağlanır. Pekin Havalimanı ayrıca içindeki uyuma odaları ve çok sayıdaki suşi restoranlarıyla ünlüdür.

Pekin


Schiphol Havalimanı – Hollanda

1916 yılında askeri amaçla yapılmış olan Schiphol Havalimanı, bugün dünyanın en ünlü havalimanlarından biri olma özelliği taşır. İçinde bulunan küçük çaplı sanat müzesi ve yine küçük çaplı casinosu havalimanını ünlü yapan başlıca özelliğidir. Alışveriş konusunda da ciddi fırsatlar sunan Schiphol Havalimanında eğer uçağınız rötar yaparsa, size hemen ücretsiz yemek ikramı yapılacaktır.

Amsterdam


Münih Havalimanı – Almanya

Münih Havalimanı, 2004, 2005 ve 200 yıllarında aldığı Avrupa’nın En İyi Havalimanı Ödülü ile kalitesini ispatlamış bir merkez olma özelliği taşır. Modern mimarinin en güzel örneklerinden olan Münih Havalimanı aktarmalı uçuşlarda yoğun olarak kullanılır. Etrafı camla çevrili modern bekleme salonlarının sigara içen yolculara ayrılmış olması, bu havalimanının tiryakiler tarafından daha da çok sevilmesini sağlar.

Münih


Incheon Havalimanı – Güney Kore

700.000 metrekarelik terminale sahip Incheon havalimanı, modern mimarinin geleneksel dokunuşlarla şekillendirildiği, temizlik anlamında tartışmasız dünyanın en iyisi ve hizmet anlamında rahiplerine açık ara üstünlük sağlamış oldukça ünlü bir havalimanıdır. Belirli aralıklarla bekleyen yolculara sıcak ve soğuk su ikramı yapılan havalimanı, 6 yıl üst üste Dünyanın En İyi Havalimanı ödülünü almış. Terminaller arası geçişleri trenlerle yaparken kendinizi bir uzay üssünde gibi hissedebilirsiniz.

Güney_Kore


Changi Uluslararası Havalimanı – Singapur

Changi Havalimanı, herhangi bir uçuşunuz olmasa da zaman geçirmek isteyeceğiniz alternatifler sunar. Terminallerinde kelebek bahçesi, şelale, orkide bahçesi, güne bakan bahçesi, bambu bahçesi, sinema salonları ve eğlence merkezleri bulunan havalimanında eğer 5 saatten fazla beklemeniz gerekiyorsa rehber eşliğinde düzenlenen ücretsiz Singapur turuna katılabiliyorsunuz. İnternete girmek isteyen yolcular, bedava internetin yanı sıra sayısı 600’ü bulan ücretsiz bilgisayarlardan da faydalanabilirler. Hatta belirli bir ücret karşılığında hemen yanında bulunan Transit Otel’in yüzme havuzunu da kullanmak mümkün.

Singapur


Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Seyahatiniz için maksimum kolaylığı sağlamak üzere tasarlanmış Hong Kong Uluslararası Havalimanı, tartışmasız dünyanın en ünlü havalimanı. Havalimanına bu ünü kazandıran en temel özellik ise dünyanın 150 noktasına yapılan uçuşlarla yine dünyanın en kolay transit geçiş sağlayan havalimanı olması. Ayrıca yolculara sunduğu hizmetler de ortalamanın çok çok üzerinde. Bir gün yolunuz Hong Kong havalimanına düşerse, ücretsiz playstation oynama, büyük sinema salonlarında 4D film izleme ve golf sahasında zaman geçirme yapabileceğiniz aktivitelerden sadece bir kaçı.

Hong_Kong

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account