SANAT HARİKASI DÜNYANIN EN ÜNLÜ 10 HEYKELİ

SANAT HARİKASI DÜNYANIN EN ÜNLÜ 10 HEYKELİ

Dünyanın dört bir yanındaki etkileyici heykeller, tarihteki büyük kişilikleri ve önemli olayları onurlandırıyor. Sanatın en üst perdesinden tüm insanlığa ve birbirlerine sayısız gizemli mesajlar veren heykeltıraşların eserleri binlerce yıldır ayakta. Bazı heykeller bulundukları şehrin, bazı heykeller ise bulundukları ülkenin simgesi haline geliyor. İnsanlık tarihi ve kültürü için büyük önem arz eden bu yapılar kimi zaman devasa ebatlarıyla kimi zaman ise ince detaylarıyla görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Çoğu gezginin yapılacaklar listesinde en üst sıralarda yer alan heykel gezileri keyifli bir deneyim sunuyor. Antik Dünya’nın yedi harikası listesinde de iki heykel bulunuyor, Rodos ve Zeus heykelleri… Günümüzde bu iki heykelin sadece küçük ebatlardaki kopyalarına sahip olsak da en az onlar kadar etkileyici pek çok heykel hala ziyaret edilmeyi bekliyor. İşte dünyanın en ünlü heykelleri…

 

1. ÖZGÜRLÜK HEYKELİ

Özgürlük Heykeli

Dünyaca ünlü heykeller kategorisinde belki de bir numarada yer alan Özgürlük Anıtı, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı şerefine 1886 yılında ABD’ye hediye edilmiştir. Yapımı on yıl süren ve Roma Tanrıçası Libertas ilham alınarak yapımında bakır kullanılan bu heykel Amerika Birleşik Devleti’nin simgesi olarak görülüyor. Heykel sağ elinde meşale, sol elinde bir hitabe tutmaktadır. Hitabenin üzerinde Bağımsızlık Bildirgesinin (4 Temmuz 1776) tarihi yazılıdır. Heykel kadının sol elinde tuttuğu meşale belli bir süre sonra yenilenerek daha uzaktan fark edilmesi için altın varakla kaplanıyor. Heykelin başında dünyanın 7 kıtası ve okyanusunu simgeleyen 7 sivri uca benzer dikenli bir taç bulunmaktadır. Heykelin yüksekliği kaidesiyle beraber 96 metredir. Devasa anıtın simgelediği kölelikten kurtulma ve özgürlüğe kavuşma teması insanın tüylerini diken diken ediyor. Heykelin tasarımında Rodos Heykeli’nden ilham alındığı söyleniyor.

Nerede: New York, ABD

En Önemli Özellikleri: Kaidesiz 46, kaidesiyle birlikte 93 metre uzunluğunda ve 225 ton ağırlığında. Heykelin sağ elinde meşale, sol elinde kitabe yer alıyor. Kitabenin üstünde JULY IV MDCCLXXVI(4 Temmuz 1776) yazıyor.

Heykeltıraşı: Frederic Auguste Bartholdi’dir. Gustave Eiffel’inde yardımı ile (Eyfel kulesinin mühendisi) heykel bulunduğu Özgürlük Adasına yerleştirilmiştir.

Nasıl Ulaşılır: New York Özgürlük Heykeli, Manhattan Adası’na bir kaç mil uzaklıktaki Özgürlük Adası’ndadır ve tekne ile ulaşım sağlanmaktadır. İki farklı noktadan kalkan teknelere binmeden önce bilet almalısınız. Bilet alımı sonrası, Manhattan’ın güneyindeki Battery Park’tan ve New Jersey’deki Liberty State Park’tan heykel için kalkan teknelere binerek anıta ulaşabilirsiniz.

2. KURTARICI İSA

Kurtarıcı İsa Heykeli

En ünlü heykeller arasında rahatlıkla ilk üçe girebilecek bu devasa heykel, yirminci yüzyılın başlarında yapıldı. Kurtarıcı İsa, Güney Amerika’ya yapılan turistik gezilerin başlıca sebeplerinden biri. Dünyanın en büyük 5. İsa heykelidir. Heykelin kolları 28 metre genişliğindedir ve 30 metre yüksekliğe sahiptir. seviyesinden 700 metre yüksekliğe sahip Corcovado Dağı’ndan tüm kenti, okyanusu ve dağları izleyen heykelin merhamet dolu bakışlarını üzerinizde hissedeceksiniz. Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine yapılan heykel 1922 ve 1931 yılları arasında yapılmıştır.

Nerede: Rio De Jenerio, Brezilya

En Önemli Özellikleri: 30 metre uzunluğundaki heykel 1145 ton ağırlığında. Kolları açık vaziyette bulunan heykelin kulaç mesafesi de yine 30 metre.

Heykeltıraşı: Paul Landowski heykeli yapmıştır. Buna rağmen heykelin tasarımı Heitor da Silva Costa tarafından yapılmıştır.

Nasıl Ulaşılır:
Tren:
Ucuz olmayan fakat popüler bir ulaşım. Rio’daki Corcovado istasyonundan binerek yaklaşık 20 dakikada heykele ulaşabilirsiniz.
Servisler: Lapa adlı şehir merkezinden servislere binerek daha hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz fakat ücreti trenle eş değerdedir.
Taksi: Bulunduğunuz her yerden taksi ile heykele ulaşımı sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey mesafeye göre ücretin değişeceğidir.
Tur: İsa Heykelini de içeren turistlik yerlere tur ile ulaşabilir, rehber eşliğinde bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ücreti turun kapsamına göre değişecektir.

3. DÜŞÜNEN ADAM HEYKELİ

Düşünen Adam Heykeli

1880 yılında alçıdan ve 1904 tarihinde bronzdan yapılmış bir heykeldir. Dünyanın en güzel heykelleri arasında yer alan Düşünen Adam, derin düşünceler içerisinde olmasına rağmen ruhsal dinginliğe kavuşabilmiş bir erkeği tasvir ediyor. İlk olarak İlahi Komedya üzerine düşünen Dante’yi simgelemek için yapılan fötr şapkalı heykelin ilk ismi de “Şair” idi. Heykeltıraş Auguste Rodin, heykel üzerine yapılan felsefi çıkarımlardan sonra “Şair”inden vazgeçti ve onu giysilerinden kurtarıp çıplak şekilde betimledi. Meşhur heykeller sıralamasında Özgürlük Anıtı ve Kurtarıcı İsa ile yarışabilecek kadar ünlü olan bu heykelin kopyaları dünyanın pek çok önemli merkezinde boy gösteriyor. Üstelik İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastenesi’nde de hastalar tarafından yapılmış bir kopyası bulunuyor.

Nerede: Paris, Fransa

En Önemli Özellikleri: 1.85 metre boylarında, oturmuş vaziyette derin derin düşünen bir çıplak erkek tasviri.

Heykeltıraşı: Auguste Rodin’dir. Rodin’in bu heykeli yapması 10 yılı aşkın süreyi bulmuştur.

Nasıl Ulaşılır: Düşünen Adam Heykeli,1922 yılından beri Pariste bulunan Rodin Müzesinde sergilenmektedir. Rodin Müzesi 7. Arrondissement‘da bulunuyor. Metro ile 13 numaralı hattın Varenne istasyonunda inip çok kısa bir yürüyüş yaparak müzeye ulaşabilirsiniz.

4. DAVUT HEYKELİ

Davut Heykeli

Rönesans’ın en üst noktası kabul edilen Davut Heykeli, alçı maket kullanılmadan mermer blokun yontulması ile yapılmıştır. Heykelin konusu Davut peygamberdir. Floransa Katedrali için yapımı istenen heykelde, diğer Davut heykellerine göre onun baş düşmanı olan Golyat’ı görmüyoruz. Onun yerine kendinden emin ve kararlı, çatık kaşlı, boynu gergin, damarları belli olan ve asık suratlı bir Davut görmekteyiz. Davut bu hali ile Golyat ile savaşmaya niyetli görünüyor, bunu heykelin sol elindeki sapan ve sağ elindeki taştan anlıyoruz.

Nerede: Floransa, İtalya

En Önemli Özellikleri: 5.17 metre uzunluğunda ve 1501-1504 yıllarında Michelangelo tarafından yapılmış.

Heykeltıraşı: Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni tanınan adıyla Michelangelo’dur. Heykelin yapımı 4 yıl sürmüştür.

Nasıl Ulaşılır: En başta Floransa Katedrali için yapılan hatta bu sebeple yüksekte konulması düşünülerek yapılan heykel,  günümüzde Floransa’da yer alan Akademi Galerisi’nde sergilenmektedir. Salı ve pazar günleri açık olan galeriyi, Floransa’dan kalkan 1A, 1B veya 6 numaralı otobüsler ile ziyaret edebilirsiniz.

5. Pietà

Pietà

Hristiyan heykel sanatında Meryem Ana’yı, İsa’nın ölü bedenini tutarken tasvir eden eserlere “Pieta” deniyor. En ünlü Pieta heykeli ise Michelangelo’nun yapmış olduğu mermer heykel olarak görülüyor. Meryem’in elbisesini çapraz kesen banta, diğer bir değişle heykelin en görünür yerine imzasını atan Michelangelo “Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuşturuncaya dek mermeri oydum.” sözüyle ne kadar büyük bir dehası olduğunu da kanıtlıyor. Özellikle Meryem’in elbisesindeki ince detaylarla görenleri büyüleyen eser Vatikan’da, Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunuyor. Bazilikada Aziz Petrus Heykeli’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Nerede: Roma, İtalya

En Önemli Özellikleri: Yüksekliği 174 cm, taban genişliği 195 cm. Michelangelo’nun imzasını taşıyan tek heykel.

Heykeltıraşı: Michelangelo

Nasıl Ulaşılır: Roma şehrinde Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunan heykele metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz

6. KÜÇÜK DENİZ KIZI HEYKELİ

Küçük Deniz Kızı Heykeli

Kopenhang’da bulunan 123 cm’lik bu bronz heykel Hans Christian Andersen’in Küçük Deniz Kızı masalından esinlenerek yapılmıştır. Bu eser Kraliyet Tiyatrosunda sergilenirken eserden büyük bir haz alan ülkenin bira fabrikatörü Carlsen’in oğlu Carl Jacobsen balerin Ellen Price’ı çok beğenmiş ve ondan ilham alınarak heykelin yapılmasını istemiştir. Avrupa’nın en önemli beş heykeli arasında gösterilen Küçük Deniz Kızı birçok Avrupa ve Hollywood filminde de yer alıyor.

Nerede: Kophenag, Danimarka

En Önemli Özellikleri: 1.25 metre uzunluğunda ve 175 kilogram ağırlığında.

Heykeltıraşı: Edvard Eriksen

Nasıl Ulaşılır: Danimarka’nın ünlü şehirlerinden Kopenhang Langelinie’deki sahile konulan heykel asıl heykelin kopyasıdır. Heykeltıraşın elinden çıkan 3 heykel ise heykeltıraşın mirasçılarında bulunmaktadır. Limana giderek heykeli görebilirsiniz.

7. NEMRUT DAĞI HEYKELLERİ

Nemrut Dağı Heykelleri

Adıyaman ilimizde bulunan 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş, korumamız ve ziyaret etmemiz gereken değerlerimizdendir. Kommagene Kralı I. Antiochos tüm kültürleri birleştirmeyi hedefleyen bir kral olarak bu amacını gerçekleştirmek için diğer kültürlerin tanrılarını bir araya getirecek heykeller yapılmasını istemiştir. 10 metreyi bulan görkemli heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleri Nemrut Dağı’nı ziyaret ederek görebilirsiniz. Kimin yaptığı bilinmeyen Greko-Pers üslubunda dev heykel ve kabartma stelleri ve heykelleri milattan önce 1. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Dağın tepesinde  Kommagene Kralı I. Antiochos’un kendisi için hazırlattığı mezarı ve dağın üzerine yaptırdığı tümülüsü de görebilirsiniz. Ayrıca gün doğumu ve gün batımında dünyanın en özel manzaralarını sunan Nemrut Dağı antik bir mezarlık olarak her yıl yüz binlerce turistin ilgisini çekiyor.

Nerede: Adıyaman, Türkiye

En Önemli Özellikleri: Nemrut Dağı’nda bulunan yapılar 1987 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Heykeller, bazı Yunan ve Pers tanrılarının birer tasviridir.

Nasıl Ulaşılır: Nemrut Dağ’ına ulaşımda yol  Adıyaman ilimizin Karadut köyüne kadar asfalt, daha sonraki kısımda ise kilitli parke taşı kaplıdır. Yapılan geziler genellikle tur şeklindedir. Turlar özel araçlarla yapılabileceği gibi Adıyaman ve Kahta’dan kiralanacak araçlarla da yapılabilir.

8. BİRLİK HEYKELİ

Birlik Heykeli

Birlik Heykeli yeni yapılan bir heykel olmasına rağmen dünyanın ünlü heykelleri arasına adını yazdırdı. İngiliz sömürgecilerin 1947’de ülkeden ayrılmasından sonra toplam 562 küçük devleti birleştirerek modern Hindistan’ın mimarı ve bağımsızlık mücadelesinin “Demir Adamı” olarak tanınan ve Hindistan halkı için ilham veren bir figür haline Sardar Vallabhai Patel’i tasvir eden bu heykel 182 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun heykelleri arasına girdi. Özgürlük Heykeli’nin yaklaşık 2 katıdır olan bu görkemli anıt aynı zamanda bir müzeye ve araştırma merkezine de ev sahipliği yapıyor. Birlik, beraberlik ve özgürlük gibi konularda halkına ilham kaynağı olan Sardar Patel’i ölümsüzleştiren bronz heykel 40 milyon dolarlık maliyeti nedeniyle muhalefetin tepkisini çekmişti.

Nerede: Gandhinagar, Hindistan

En Önemli Özellikleri: 182 metre uzunluğunda

Heykeltıraşı:Ram V Sutar’dır.

Nasıl Ulaşılır: Heykel, Hindistan Gujarat eyaleti Kevadiya köyünde bulunmaktadır. Köyden ulaşımı sağlayabilirsiniz.

9. ANAVATAN ÇAĞIRIYOR

Anavatan Çağırıyor

Elinde kılıçla arkasındakileri vatanı savunmak için çağıran devasa kadın figürü, 1967 yılında halka ve ziyaretçilere açıldığında dünyanın en büyük heykeliydi. Günümüzde dünyanın, din dışında bir konuyu betimleyen en büyük ikinci heykeli. İkinci dünya savaşının sonlandıran en büyük sebeplerden biri olarak görülen Stalingrad Muharebesi’ni ve burada kazanılan destansı zaferi ölümsüzleştirmek için inşa edilen anıt Rusya’nın ulusal sembolleri arasında yer alıyor. Anavatan Çağırıyor, diğer yüksek heykellerle kıyaslandığında, sağ elinde bir kılıç tutması ve sol eliyle çağırma hareketi yapması sebebiyle, diğer heykellere göre daha kompleks mühendislik unsurlarına sahip ve kesinlikle görülmesi gereken bir eser olarak dikkat çekiyor.

Nerede: Volgograd, Rusya

En Önemli Özellikleri: 33 metrelik kılıcı ile toplam 85 metre boyunda, 51 yaşında ve 8000 ton ağırlığında. Dünyanın en büyük kadın heykeli.

Heykeltıraşı: Nikolai Nikitin, Yevgeniy Vuçetiç

Nasıl Ulaşılır: Rusya’daki uluslararası hava limanlarından Volgograd’a otobüs seferleri mevcut.

10. BÜYÜK GİZE SFENKSİ

Büyük Gize Sfenksi

Dünyanın en özel heykellerinden biri olan Gize Sfenksi, Gize Platosu’nun ana kayalarından birine oyulmuş. Gize Piramitleri ile aynı bölgede yer alır. 73.5 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde olan Gize Sfenksi dünyanın en büyük tek taş heykelidir. Büyük bir aslan vücuduna monte edilmiş bir insan kafasını betimleyen yapının 5 bin yaşında olduğu tahmin ediliyor. Kimin yaptırdığı veya kimin yaptığı bilinmemektedir. Antik Mısır mitolojisinde kutsal sayılan sfenksin, büyülü güçleri olduğuna inanılıyordu. Heykelin de bu özel güçlerle firavun mezarlarını ve piramitleri savunması ve koruması amacıyla inşa edildiği düşünülüyor. Hem Gize Piramitlerini hem Büyük Gize Sfenksi’ni aynı alanda görmek ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Nerede: Kahire, Mısır

En Önemli Özellikleri: 73 metre uzunluğu ve 20 metre yükseklik. Dünyanın en büyük taş heykeli.

Nasıl Ulaşılır: Kahire merkezden Giza Piramitleri’ne ulaşarak sfenkse gidebilirsiniz.  En hızlı ve en sıkıntısız ulaşım için  Uber çağırabilirsiniz. Toplu taşıma kullanarak gitmek isterseniz metro ile Giza durağında inerek kalan 9 kmlik yol için taksi çağırabilirsiniz. Fakat direk ulaşabileceğiniz toplu taşıma olmadığından ve fiyatları uygun olduğundan uber veya taksi ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Heykeller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın en büyük heykeli hangisidir?

Hindistan’ın kurucu babalarından biri olan Sardar Vallabhbhai Patel’i canlandıran Birlik Heykeli, dünyanın en uzun heykelidir. Hindistan, Gujrat’ta bulunur ve yaklaşık 182 metre yüksekliğindedir.

Dünyanın en küçük heykeli hangisidir?

Jonty Hurwitz’in “Trust”, adlı heykeli bir fotoğrafçı tarafından yanlışlıkla ezilmeden önce dünyanın en küçük heykeli idi.

Dünyadaki en büyük ikinci heykel hangisidir?

Buda İlkbahar Tapınağı, dünyanın ikinci en uzun heykelidir. Çin’in Zhaocun şehrinde bulunur ve yaklaşık 153 metre yüksekliğindedir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account