Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary

Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary

Prag’a yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nin küçük kentlerinden biri. 55 bin civarı nüfusa sahip Karlovy Vary, dünyanın en önemli kaplıca kenti. Bu nedenledir ki, dünya tarihine damgasını vurmuş pek çok lider, sanatçı ömründe bir kez “Kralın Banyosu” anlamına gelen bu kenti ziyaret etmiş. Kimler yok ki burayı ziyaret edenler arasında; Ünlü Alman filozof Karl Marx, Ünlü Psikiyatrist Sigmund Freud, Beethoven, Tolstoy ve bizim için hepsinden önemlisi Mustafa Kemal Atatürk.

Günümüzde hala birçok ünlü isim tarafından ziyaret edilen Karlovy Vary, Kral 4. Karl tarafından avlanırken keşfedilmiş. Kralın avladığı bir geyiği getirmek için koşan köpeğin düştüğü suda çığlık atmasından şüphelenen kral, elindeki borazanla yaverlerini çağırmış ve köpeği yüksek derecedeki sıcaklıktaki kaynar sudan çıkarttırmış. Böylece 1370 yılında kral tarafından keşfedilmiş olan kaplıca kenti Karlovy Vary’de, hikayenin gerçekleştiği nokta hala muhafaza ediliyor. Küçük bir çeşme ile korunan bu noktanın hemen üstünde de keşif hikayesini anlatan bir tablo yer alıyor.

karlovy_vary_dis_mekan

Uluslar arası Film Festivali ve ünlü Çek içkisi Becherovka ile de tanınan Kalovy Vary’de toplam 12 tane sıcak su kaynağı bulunuyor. Bu kaynaklardan çıkan suların ısısı 76 dereceye kadar çıkabiliyor. Sıcak su kaynaklarının beslediği birçok otel ve SPA merkezi her yıl şifa bekleyen binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Her köşesinde tarih ve sanat olan bu resimsi kentte ilk görülmesi gereken yer Atatürk ve Freud’un konakladığı otel. Buranın hemen karşısında ise 2006 yılında Casino Royal filminin çekildiği tarihi yapı bulunuyor. Biraz ilerlediğinizde ise Atatürk’ün de kaldığı dönem boyunca özel davetlere katıldığı İmperial oteli görmek mümkün. Otel aynı zamanda açıldığı yıldan beri bölgenin en ünlü ve en pahalı oteli unvanını koruyor.

karlovy_vary_hakkinda

Karlovy Vary’de bulunduğunuz süre boyunca hemen her köşede bulunan şifalı suları ücretsiz olarak içebilirsiniz. Bu suları yürürken rahatça içebilmeniz için Karlovy Vary’e özgü ibrikle bardaklardan satın almanız tavsiye edilir. 1-3 Avro karşılığında alacağınız bu bardaklar aynı zamanda Karlovy Vary’’den alınabilecek en ünlü hediyelik eşya.

Turistik bölgenin sonunda Beethoven’ın konakladığı düşünülen binayı ziyaret etmeyi sakın unutmayın. 4 kattan oluşan bu binanın ilk üç katı hediyelik eşyalarla dolu. Son katı restoran olarak kullanılıyor. İşletmecisi bir Türk olduğu için yemeklerini de gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

karlovy_vary_at

Karlovy Vary’ye Nasıl Gidilir?

Prag’dan Karlovy Vary’e gitmek oldukça kolay. Tren ya da otobüs kullanılarak hem ucuz hem de rahat bir şekilde ulaşılabilir. Trenle gitmenin sağlayacağı avantaj, yol boyunca görebileceğiniz muhteşem manzaralar olacaktır. Fakat Prag- Karlovy Vary arasında birkaç küçük Çek kasabasının yanı sıra, Şehir hayatını pek sevmeyen Çeklerin hafta sonlarını geçirdikleri küçük kulübeler bulunuyor. Çevresinde de Çek biralarına meşhur tadını veren Şerbetçi otlarının yetiştirildiği tarlalar. Bu küçük ayrıntıları kaçırmamak için Prag şehir merkezinden düzenlenen günübirlik Karlovy Vary turları tercih edilebilir. Zira yol boyunca gözünüze çarpan her ayrıntıyı anlatan bir rehber bulmak ancak bu yolla mümkün.

karlovy_vary_merkez

Son bir hatırlatma: Karlovy Vary’den ayrılmadan önce tarçınlı kâğıt helvanın tadına mutlaka bakın. Zira burası en iyi yapıldığı yer.

Erman Balak

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account