DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZE VE SANAT GALERİLERİ – I

DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZE VE SANAT GALERİLERİ – I

Seyahat ettiğimiz hemen her şehirde ilk olarak görmek istediğimiz yerlerdir müzeler ve sanat galerileri. Gerek mimari açıdan taşıdığı estetik değer, tarihi önem gerekse seyahat edilen şehir hakkında bize verdiği en önemli bilgiler nedeniyledir bu yoğun ziyaret isteği. Sizleri dünyanın en popüler 10 müze ve sanat galerisi ile tanıştırmak istiyoruz; ama şimdilik ilk 5;

SMITHSONIAN ENSTİTÜSÜ – WASHNGTON DC

Toplam 19 müze ve galeriden oluşan Smithsonian Entitüsü, Washington’da yer alıyor. Coğrafi olarak dünyanın önemli bir kısmını kaplayan Amerika’nın tarih, kültür, sanat ve kısmi olarak bilimine dair ne varsa fikir edinebileceğiniz bir merkez burası. Enstitüyü bir dipsiz kuyuya benzetmek de olası aslında. Eğer bu işe yıllarınızı vermek gibi bir niyetiniz yoksa Smithsonian Enstitüsü’ndeki tüm müze ve galerileri gezmek, tüm sergilere katılmak ve enstitü bünyesinde sergilenen 137 milyon nesnenin tamamını görmek neredeyse imkansız. Ama iyi bir planla birkaç gün içinde enstitüyü minimal düzeyde keşfedebilirsiniz.

Ünlü_sanat_galerileri (3)

LOUVRE MÜZESİ – PARİS

Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Paris’in en değerli parçalarından biri Louvre Müzesi’dir. Bir ortaçağ kalesi olan ve 200 yıl önce müze haline getirilmeden kralların konut olarak kullandığı yapı, günümüzde dünyanın en değerli müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Ortaçağ’dan 19. yüzyıla çok sayıda eserin sergilendiği Louvre Müzesi’nin en önemli bölümlerini 1 ya da 2 gün içinde gezebilirsiniz. Önceden görmek istediğiniz eserler var ise iyi bir planla müzeye yarım gün ya da 1 gün ayırmanız da yeterli olabilir. Louvre Müzesi, Salı günleri dışında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Ünlü_sanat_galerileri (6)

AKROPOLIS MÜZESİ – ATİNA

Atina’nın tarihi bölgesi olan Akropolis Tepesi’nin güneydoğusunda yer alan müze, Akropolis Tepesi’nden çıkarılan antik kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Antik Yunan Tarihi hakkında en geniş ve en deneyimsel bilgilerin bulunduğu müzenin dış cephesinde özel ışıklandırma yöntemi ile eserler 3 boyutlu olarak sırayla gösterilir. Ayrıca müzenin alt bölümünde hâlihazırda süren kazı çalışmaları, müzenin yer seviyesindeki cam zemin üzerinden doğrudan seyredilebiliyor. Akropolis Müzesi’ni 5 € karşılığında ziyaret etmek mümkün.

Ünlü_sanat_galerileri (4)

HERMITAGE MÜZESİ – ST. PETERSBURG

Kimilerine göre dünyanın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yaptığı düşünülen Hermitage Müzesi, sahip olduğu 3 milyon civarı eser ile Rusya’nın en çok turist çeken noktalarından biri olma özelliği taşıyor. Rus sanatının en değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, Antik Mısır ve Nadir Osmanlı eserlerini de bünyesinde barındırıyor. Her uygarlığa ait eserlerin başka bir bölümde sergilendiği Hermitage Müzesi’nin kendisi de görkemli mimarisi ile başlı başına bir sanat eseri olma özelliğine sahip.

Ünlü_sanat_galerileri (5)

BRITISH MUSEUM – LONDRA

Bir dönem üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak isim yapan İngiltere’nin üzerinde güneş batmayacak düzeyde büyük olan dünya coğrafyasından derlediği en değerli eserlerin bulunduğu British Museum, Londra’da yer alıyor. Asur saray odalarından getirtilmiş altın ve mücevherlerden tutun da Mısır galerilerinin en değerli taşlarına, Antik Yunan’dan kalma insan kemiklerine dair aranılan her şey bu müzede bulunabilir. 8 milyondan fazla nesnenin sergilendiği müzenin tamamını görebilmek pek mümkün değil. Fakat diğer müzelerde olduğu gibi, British Museum da iyi bir plan varsa, olabildiğince geniş bir bilgi yelpazesi sunmaya hazır.

Ünlü_sanat_galerileri (2)

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account