DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZE VE SANAT GALERİLERİ – II

DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZE VE SANAT GALERİLERİ – II

Her yıl dünyanın çeşitli bölgelerinden on binlerce turist ağırlayan dünyaca ünlü müze ve galerilerin ilk bölümünü daha önce paylaşmıştık. Şimdi sıra ikinci bölümde. Dünyanın en ünlü müze ve galerilerinin ikinci bölümünü sizler için sıraladık. Bakın listede hangileri var?

PRADO MÜZESİ – MADRİD

İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Prado Müzesi için İspanyol Kraliyet Ailesi’nin sanat deposu ifadesini kullansak hata etmiş olmayız. 1819 yılından beri İspanyol Kraliyet Ailesi’nin dünyanın dört bir yanından edindiği sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede sadece değerli tabloların sayısı 8.600. İspanyol ressamların en ünlü eserlerini görme fırsatı bulabileceğiniz Prado Müzesi, Salı’dan Pazar’a 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Dunyanın_en_unlu_muzeleri (5)

METROPOLİTAN SANAT MÜZESİ – NEW YORK

Batı yarımkürenin en büyük sanat galerisi olarak bilinen Metropolitan Sanat Müzesi, büyüleyici büyüklükte bir sanat koleksiyonuna sahip. Tek seferde gezmenin mümkün olmadığı müzede sergilenen eserler müze koleksiyonunun sadece bir kısmı. Buna rağmen hayli büyük ve karmaşık olan müzenin 1 günde büyük bir bölümünü gezebilirsiniz. Mesela Selçuklu ve Osmanlı sanat eserlerinin sergilendiği bölümde, her eseri incelemek istediğinizde bu 1 gününüzü rahatça alabilir. Eski Mısır ve Antik Yunan da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden paha biçilmesi zor eserlerin sergilendiği sanat müzesinin en değerli eseri ise Albrecht Dürer tarafından yapılar “Adem ve Havva” gravürü.

Dunyanın_en_unlu_muzeleri (6)

VATİKAN MÜZELERİ – VATİKAN

Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen Vatikan Müzeleri, görkemin ve ihtişamın ta kendisi. Hıristiyanlık aleminin en değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri’nde bulunan kimi eserlere paha biçilemiyor. Raphael, Leonardo da Vinci, Giotto ve Ciccarello gibi ünlü Rönesans sanatçılarının en değerli çalışmaları bu müzede sergileniyor. 22 ayrı koleksiyon bölümünden oluşan müzede Raphael tarafından boyanmış “Raphael Odaları” ve ünlü Sistine Şapeli mutlaka görülmesi gereken noktalar.

Dunyanın_en_unlu_muzeleri (3)

UFFİZİ MÜZESİ – FLORANSA

16. yüzyılda Vassari tarafından Floransa’da inşa edilen Uffizi Müzesi, 1. Francesko döneminden beri müze olarak kullanılıyor. “U” şeklindeki muhteşem mimarisiyle içinde bulunan eserlerin hakkını sonuna kadar veren Uffizi, Medici ailesinin sanat koleksiyonlarından oluşuyor. Dünyanın en zengin ailelerinden biri olan ve uzunca bir dönem Floransa yönetimini elinde bulunduran Mediciler’in dünyanın dört bir yanından topladığı eserler bu galeride bulunuyor. Müze olmadan önce Floransa bölgesinin yönetim merkezi olarak kullanılan yapıda sergilenen en değerli eser ise Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” isimli tablosudur. Önünde her daim uzun kuyruklar oluşan Uffizi Müzesi’ni gezmek istiyorsanız online rezervasyon yaptırmanız neredeyse şart.

Dunyanın_en_unlu_muzeleri (4)

RIJKSMUSEUM – AMSTERDAM

Hollanda sanat tarihine ilişkin bilmek istenilen ne varsa hepsi ve daha fazlası Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum’da bulunabilir. Yaklaşık 900 bin eser ile Avrupa’nın en kapsamlı sanat galerilerinden biri olma özelliği taşıyan Rijksmuseum, yaklaşık 210 yıldır nadide sanat eserlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer ve Rembrandt van Rijn gibi dünyaca ünlü Hollandalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müzede en çok dikkat çeken eser Rembrandt’ın “Gece Devriyesi” isimli tablosudur.

Dunyanın_en_unlu_muzeleri (2)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account