Dünyanın En Uzun 25 Köprüsü

Dünyanın En Uzun 25 Köprüsü

En uzun köprüyü bulmak düşünüldüğü kadar kolay bir süreç değil aslında. Birkaç yıl boyunca Dünya’daki en uzun köprüyü bulmak için birçok ölçüm yapıldı. Bu araştırmanın zor olmasının sebeplerinden biri, bir yolu köprü yapan özelliklerin ne olduğunun kesinleştirilmemiş olması.

Köprü olması için yolun bir suyun üzerinden geçiyor olması mı gerekiyor? Suyun üstünde olmayan fakat yüksekten geçen yollar köprü olamıyor mu? Sadece bir kısmı suyun üzerinde olsa köprü oluyor mu?

Evet eğer Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye çalışıyorsa, bu sorular oldukça önemli fakat biz bu sıralama için belli bir köprü tipi koymuyoruz. İşte size Dünya üzerindeki 25 en uzun köprü.

Saratov Köprüsü

2,803.7 metre uzunluğundaki bu köprü, Rusya’nın Saratov şehrinde bulunan Volga nehrinin üzerinden geçmektedir. Köprü batıda bulunan Saratov’u doğudaki Engel şehrine bağlar.

saratov-koprusu


Jubilee Yolu

Jubilee Yolu, Alabama’nın Mobile kasabasında bulunan Mobile Koy’unun üzerinde yer alır. Yol 10 numaralı otobanın devamı olup, Blakeley Adasını, Spanish Fort’a bağlar.

Konfederasyon Köprüsü

Kanada’da yer alan bu köprü, Northumberland’daki Abegweit Geçidini New Brunswick’teki Prince Edward Adası’na bağlar.

konfederasyon- koprusu


 

New Ulyanovsk Köprüsü

Köprü Rusya’daki Volga nehrinin iki yanında bulunan Ulyanovsk şehrini bağlar. 19.98 km uzunluğu ile Rusya’daki ikinci en uzun köprü olan bu köprü aynı zamanda Avrupa’daki uzun köprülerdendir.

ulyanovsk


 

Bhumibol Köprüsü

Diğer bir adı da Industrial Ring Road Köprüsü olan bu köprü, 13 km uzunluğundaki Industrial Ring Road’u güney Bangkok’u Samut Prakan ili ile bağlar. Köprü Chao Phraya Nehrinin üstünden iki kere geçer.

bhumibol- koprusu


 

Rio–Niteroi Köprüsü

Rio de Janerio’daki Guanabara Körfezi’nde yer alan, eski adı Başkan Costa e Silva Köprüsü olan Rio–Niterói Köprüsü, Rio ve Niterói şehirlerini birbirine bağlar.

Penang Köprüsü

Malezya’da bulunan bu çift yönlü ücretli köprü, Penang Adasındaki George şehrini Malay yarımadasının Seberang Prai şehrine bağlar. Uzunluğu 13,5km olan köprü, Malezya’nın en uzun ve güneydoğu Asya’nın 4. en uzun köprüsü unvanını korumakta.

penang-koprusu


 

Kama Köprüsü

Rusya’nın Tataristan bölgesindeki R239 numaralı otobanının devamı olan bu köprü, Rusya’nın en uzun köprülerinden biridir.

Vasco da Gama Köprüsü

Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Tagus Nehrinde yer alan Vasco da Gama Köprüsü 17,2 km uzunluğundadır ve bu köprü viyadüklerini de katarsak Avrupa’nın en uzun köprüsüdür.

vasco-da- gama


 

Aerotrain Test Yolu

Her ne kadar artık kullanılmasa da, bu yol Fransız hızlı trenlerinin 1970’de denendiği yol olarak tanınmaktadır. Bu uzun ve eski yol günümüzde halen görülmektedir.

Incheon Köprüsü

Aynı zamanda Büyük Incheon Köprüsü olarak bilinen bu köprünün yapımı 2009’da tamamlanmıştır. Güney Kore’de bulunan bu köprü, Yeongjong adası ve Incheon arasındaki ikinci bağlantı olmuştur.

incheon- koprusu


 

6 Kasım Köprüsü

20.5 km uzunluğundaki bu köprü, Kahire şehir merkezinde yer almaktadır. Nil Nehrini iki kere kesen bu yol şehri Kahire Uluslar arası Havalimanı’na bağlamaktadır. İsmi 1973’deki Kasım Savaşı’ndan gelmektedir.

6.kasim-koprusu


 

Chesapeak Körfezi Köprüsü/Tüneli

19 km uzunluğundaki köprü, 2 adet 1,6 km uzunluğundaki tünel, 4 adet yapay ada, 3,2 km uzunluğunda 2 yüksek seviye köprü ve 8,9 km uzunluğundaki bağlantı yolundan oluşmaktadır.

chesapeak-korfezi-koprusu


 

Jintang Köprüsü

Çin’deki en uzun açık deniz ada grubu olan Zhoushan Archipelago’da bulunur.

Jiaozhou Körfezi Köprüsü

Teknik olarak su birikintisi üzerindeki en uzun köprü sayılan bu köprü kara üzerindeki parçaları yüzünden bir numarayı listemizde yer alan Pontchartrain Gölü Yolu’na kaptırmıştır.

Atchafalaya Basin Köprüsü

Amerika’nın Lousiana eyaletinde yer alan bu iki paralel parçdanoluşan köprü, Baton Rouge ve Lafayette arasında yer almaktadır.

Shanghai Maglev Treni

30 km uzunluğundaki bu yükseltilmiş yol, Pudong Uluslararası Havalimanını Shanghai şehrine bağlamaktadır.

shanghai-maglev-treni

Donghai Köprüsü

32,5 km uzunluğundaki Çin’de bulunan bu köprü, Shanghai ve Yangshan kıyısını birbirine bağlar.

Runyang Köprüsü

Çin’deki Yangtze nehrinden geçen bu büyük köprü, Beijing-Shanghai otoyolunun bir parçasıdır. Köprü nehrin güney ucu ile kuzeyini birbirine bağlamaktadır.

Hangzhou Körfezi Köprüsü

35,673 km uzunluğundaki bu köprü, okyanusu geçen büyük köprülerdendir.

Manchac Bataklık Köprüsü

Louisiana eyaletinde yer alan bu ikiz ayaklı köprü, Pontchartrain Gölü etrafında yer almaktadır. Göl uzun köprüleri ile tanınmaktadır.

Pontchartrain Gölü Yolu

Pontchartrain Gölünü geçen, iki paralel yoldan oluşan bu köprü, 23,83 km uzunluğunda olup, dünyanın en uzun su üstü köprüsü olma unvanına sahiptir.

Bang Na Ekspres Yolu

55 km uzunluğunda, 6 şeritli bu yol, Tayland’da bulunmaktadır. 2010’a kadar dünyadaki en uzun köprü olarak bilinmekteydi. Fakat köprü bir su birikintisinin üzerinden geçmediği için bu unvanını kaybetti.

Tianjin Bütük Köprüsü

Çin’de Langfang ve Qingxian arasında yer alan viyadüklü bir tren yoludur. Toplam uzunluğu 113,7 km olan bu yol dünyanın en uzun köprülerinden biridir.

Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü

168,8 km uzunluğundaki bu devasa köprü, Beijing-Shanghai yüksek hızlı tren yolunda yer alan bu yol, Çin’in göller ve kanallar bölgesinde yer almaktadır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account