DÜNYAYA BİR DE NEHİRDEN BAKMAYA NE DERSİNİZ?

DÜNYAYA BİR DE NEHİRDEN BAKMAYA NE DERSİNİZ?

Gemiyle yolculuk deyince aklımıza genellikle deniz ve okyanuslardaki devasa kruvaziyer gemileri gelir. Birçok şehri hatta birkaç ülkeyi bavul toplama derdi olmadan rahatça gezme imkanı sağlar bu gemiler. Bu gemilere kıyasla daha küçük nehir gemilerinde seyahat ise bambaşka bir deneyim.  Nehir gemileri, herkesin mutlaka yaşaması gereken bir atmosfere sahip. Seyahat boyunca manzara sürekli sizi takip eder. Ormanlar, köyler, kasabalar, şehirler yanınızdan bir film şeridi gibi akıyor. Doyumsuz manzaralar eşliğinde her gün farklı bir limana uğrayarak, yeni coğrafyalar keşfetme olanağı sunan bu gezilere olan ilgi durmadan artıyor. Sizler için dünyanın değişik nehirlerinde düzenlenen belli başlı turları aşağıda derledik.

Volga Volga Beyaz geceler: Avrupa’nın en uzun nehri Volga, en büyük iki gölü Ladoga ve Onega, kanalları, barajları ve su asansörleriyle insan tarafından oluşturulmuş Rusya’nın en önemli su yolları üzerinde gerçekleşen bu yolculuk, Moskova ve St. Petersburg gibi iki büyük ve önemli şehirden başka, diğer küçük şehir, kasaba ve köyleri de görme imkanı sağlıyor. Volga Turu, Rusya’yı tarihi, kültürü, gelenekleri ve coğrafyası ile tanımak, birçok ortak noktamız olan insanlarıyla yakından tanışmak için ideal. Beyaz geceler diye bilinen aydınlık havanın görülebildi Rusya uzun bir gün yaşamaya da olanak sağlıyor.

Romantik Ren Nehri :  Avrupanın en popüler nehirlerinden biri olan Ren nehri, muhteşem manzaraları, farklı şehirler, kültürler ve kale manzaraları ile delux bir nehir gemisi ambiansı ile seyahat etmeyi keyifli bir hale getiriyor. Batı Avrupa’nın en önemli nehirlerinden Ren, İsviçre Alplerinden doğuyor. Fransa, Almanya ve Hollanda’dan geçerek Kuzey Denizi’ne dökülüyor. Ren Nehrinde iki veya üç katlı 150-200 kişilik delux gemilerle yapılan turlar Almanya, Hollanda, İsviçre gibi üç farklı ülkeyi görmeye olanak sağlıyor. Gezi boyunca; Amsterdam, Nijmegen, Krefeld, Köln, Köenigswinter, Rudesheim, Manheim, Heidelberg, Strasbourg gibi Avrupa’nın önemli şehirleri ziyaret ediliyor. Romantik Ren olarak adlandırılan bu nehir gezisinde geçilen, Koblenz-Mayence arasındaki bölgeye ayrı bir parantez açmak lazım. Geminin her iki tarafında birbirinden güzel köy ve kasabalar, ortaçağdan kalma şato ve kaleler unutulmaz bir güzelliğe sahip.

Tuna Nehri: Volga’dan sonra Avrupa’nın en uzun ikinci nehri Tuna,  Almanya’nın Karaormanlar bölgesinden doğuyor, 2857 Km yol yaparak Karadeniz’e dökülüyor.  Yedi veya sekiz günlük Tuna Nehir turlarında Viyana, Bratislava, Budapeşte gibi Avrupa’nın güzel başkentlerinden başka Avrupa kültür ve tarihinde önemli yere sahip Melk, Durnstein, Kalocsa ve Estergon’da ziyaret ediliyor.

Guadalqivir Nehri ve Endülüs: Endülüs bölgesinin en uzun ırmağı Guadalqivir’in adı Arapçadan al vadi al kebir den geliyor. 58 bin Kilometrekarelik bir alanı sulayan nehir, 657 kilometre uzunluğunda. İspanya’nın güneyinde Endülüs’ü de kapsayan bu gezide Malaga, Sevilla, Cadiz, Jerez, El Puerto De Santa Maria, Flamenko’nun memleketi Jerez, San Lucar De Barrameda, Granada, Cordoba ziyaret edilen şehirler. Oldukça zengin bir programa sahip bu gezi İspanya kültürünü yemekleri, şarapları, dansları ve müziği ile daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

Douro: İspanya’nın Kuzeyinde Kastilya ve Leon Bölgesinden doğan Douro Nehri Portekiz’den geçerek Porto’da Atlas Okyanusu’na dökülüyor. Kuzey Portekiz ve Kuzey İspanya’da geçen Douro Nehir Turu’na ilgi oldukça fazla. Toplam Onbir gün olan gezinin sekiz günlük kısmı gemide geçiyor ve Porto’da başlıyor. Nehirde güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculukta, küçük şehir, kasaba ve köyler ziyaret ediliyor. Gemi yine Porto’ya dönerek turunu tamamlıyor. Sonraki üç gün Portekiz’in başkenti Lizbon ve civarındaki kasabalara ayrılmış.

Yangtze: Çin’de Şangay ve Pekin turistlerce en çok ziyaret edilen popüler iki şehir. Peki oralara kadar gitmişken muhteşem Yangtze nehrinde unutulmaz bir gemi seyahati yapmaya ne dersiniz? Şangay’da başlayan seyahat burada geçirilen iki günün ardından Wuhan ve Yichang’ta devam ediyor. Yichang’ta gemiye biniliyor ve Yangtze nehir gezisi başlıyor. Asya’nın en uzun, Dünya’nın Nil ve Amazon’dan sonra üçüncü en uzun Nehri Yangtze 6370 Km uzunluğunda. Yangtze Çince’de Uzun Nehir anlamına geliyor. Seyir boyunca Üç Boğazlar, Wu ve Quatang Boğazı’nın harika manzaraları, Hayalet şehir olarak bilinen Fengdu ve buradaki katedral, Chonginq şehri görülüyor. Gemiden ayrıldıktan sonra Program Xian ve Pekin ile devam ediyor.

Mekong: Asya’nın diğer önemli ve büyük Irmağı Mekong, Himalaya dağlarından doğar. Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan geçer, Güney Çin Denizi’ne dökülür. Geçtiği bölgelere hayat veren Mekong Güneydoğu Asya’nın can damarıdır. Mekong nehir turu oldukça heyecan verici ve Uzakdoğu’yu bir başka açıdan görme fırsatı sunuyor. Tayland’ın başkenti Bangkok, Kamboçya’da olağanüstü Angkor Tapınakları ve bu tapınaklara ev sahipliği yapan Siem Reap, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh, Vietnam’da Ho Chi Min, Sevgili Romanı’nın Fransız Yazarı Marguerite Duras’nın yaşadığı Sa Dec bu gezide görülen yerler arasında akla ilk gelenler. Yüzen köyler ve nehir boyunca uğranılan köy ve kasabalardaki ilginç yaşamlar insanı şaşırtıyor. Küçük ama oldukça sevimli ve konforlu bir gemiyle yapılan bu gezi insana farklı duygular yaşatırken uzun süre hafızalardan silinmiyor.

Missisippi: Nostaljik, buharlı ve çarklı, 5 Yıldızlı American Queen Gemisi nihayet ülkemiz gezginlerine de kapılarını açtı. Seyahatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Missisippi Nehir Turuna bu yıl Türkiye’ye verilen kontenjan ile artık ülkemiz gezginleri de gidebilecekler. Seyahat Programı Chicago’dan başlıyor. Burada geçirilen iki günün ardından New Orleans’a uçuluyor ve gemiye geçerek kamaranıza yerleşiyorsunuz. Buradan yola çıkan gemi St. James Parish, St. Francisville, Natchez, Vicksburg ve Helena’ya uğrayarak yedi günün sonunda Elvis Presley’in şehri Memphis’e varıyor. Her limanda geziler ve seyir süresince gemi içinde birçok eğlence programı ve aktiviteler düzenleniyor. Baştan sona büyük bir keyif duyarak yapılan Amerika ile özdeşleşmiş birçok yer ve olayı keşfetme fırsatı sunan bu gezideki yerinizi ayırtmak için acele edin.

Afrika Chobe Nehri: Yoğun olarak yapılan Avrupa nehir turlarından sonra renkli seçenekler arayan misafirler için muhteşem manzaraları ve kendine has doğası ile yepyeni kültürler tanımak için Afrika’da nehirden safari yepyeni bir fırsat. Zambia-Zimbawe ve Botswana üçgeninde, Zambezi – Chobe nehri üzerinde deluxe nehir gemisinde suit kabinlerde konaklayıp safari yaparak, beş büyük hayvanı ve ünlü Viktorya şelalelerini görebilirsiniz.

Ganj Nehri: Delux bir nehir gemisi ile Hindistan Altın üçgen ve Ganj nehrinde bir yolculuk. Delhi-Agra-Jaıpur-Kalkuta-Ganj Cruıse-Kalkuta-Delhi.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account