Edebiyatseverler Moskova’ya!

Edebiyatseverler Moskova’ya!

Rusya’nın tarih ve edebiyatla harmanlanmış başkenti Moskova, edebiyat gezginlerinin mutlaka görmeleri gereken yerlerin başında geliyor. Tolstoy, Çehov, Dostoyevski, Lermontov, Bulgakov, Puşkin ve Gogol gibi Rus edebiyatının en ünlü yazarlarını besleyen şehri daha yakından okuyun!

Hemen her meydanında heykelleri bulunan büyük Rus yazarların şehri Moskova’ya giderken valizinize Nazım Hikmet’in bir şiir kitabını yerleştirmeyi sakın unutmayın!

Nereleri görmeli?

Çehov müzesi

Öykü denilince ilk akla gelen Anton Çehov’un müze-evinde yazarın penceresinden hayata bakabilir, koca bir dünyayı sığdırdığı iki sayfalık öykülerinden birini yazarın günlük eşyalarının sergilendiği mekânda okuyabilirsiniz. Yazarın kütüphanesindeki kitaplara göz gezdirebilir, aynı zamanda doktor olan Çehov’un evindeki muayenehanesini dolaşabilir, tiyatro salonuna dönüştürülen odadaki sandalyelerde oturup kendinizi vişne bahçesi oyununu izlerken hayal edebilirsiniz.

Arbat sokağı

Birçok film ve edebiyat eserinde karşılaşılan tarihi Arbat sokağında sokak müzisyenlerinin performanslarını izleyebilir, sahaflardan alışveriş yapabilir; dilerseniz hediyelik eşya dükkanlarından matruşka alabilir, Çehov’un ‘’Üç Kız kardeş’’ oyununu ilk kez sergilediği Prag lokantasında yemek yiyebilirsiniz. Puşkin’in yaşadığı ev de bu sokaktadır.

Screen Shot 2014-10-22 at 6.00.17 PM

Puşkin evi

Evin girişinde sizi Puşkin heykeli karşılar. Büyük şairin tutkulu aşk şiirlerini yazdığı çalışma masası ve kişisel eşyaları burada bulunmakta.

Bulgakov müzesi

Müzede dolaşırken kendinizi ‘’Usta ile Margarita’’ kitabının içerisine girmiş gibi hissedeceksiniz. Sergilenen canlandırmalar ise size çok tanıdık gelecek.

Tolstoy müzesi

Edebiyat tarihinin en büyüklerinden biri Tolstoy’un yaşadığı evi görmek etkileyici bir deneyim olacak. Tolstoy ailesinin yaşadığı evin birebir olarak korunduğu bu müzede kızı Vanya’nın oyuncaklarından Tolstoy’un paltosu ve bisikletine kadar yazara ve ailesine ait bütün eşyaları görebilirsiniz.

Gorki evi

Çocukluğum, Ana, Ekmeğimi Kazanırken kitaplarının yazarının evinde kendisine ait portreleri inceleyebilir, kütüphanesindeki kitaplara göz gezdirebilirsiniz.

Tarih müzesi

Rus tarihinin ihtişamının sergilendiği müzede Rus kızaklarını, Napolyon’un koltuğunu görmek ilgi çekici olacak. Lenin ve Stalin’in heykellerini, ünlü paltolarını ve diğer kıyafetlerini de sergilerde görmeniz mümkün.

Kızıl meydan

Diriliş kapısından geçerek ulaşacağınız Rusların dünyaya meydan okudukları Kızıl Meydan’da Rus mimarisinin örneklerini incelemek heyecan verici olacak. Aziz Vasili Katedrali, Saat Kulesi, Kremlin Sarayı, Lenin’in mumyalanmış halinin bulunduğu mozolesi ve Stalin, Gorbaçov, Yuri Gagarin’in bulunduğu ünlüler mezarlığı mutlaka görülecek yerlerin başında geliyor.

Novodeviçi mezarlığı

Novodeviçi mezarlığında kimler yok ki.. Bir çok yazar, heykeltıraş, siyasetçi ve şair.. Burada istirahat eden yazarların başında Çehov, Gogol, Bulgakov ve Mayakovski geliyor. Ve tabi ki Nazım Hikmet.. Şiirlerinden bir mısra okurken Nazım Hikmet’in mezarına karanfil bırakmanın tadı bir başka olacaktır.

Respublika kitabevi

Edebiyatseverin mutlaka uğraması gereken Rusya’nın en ünlü kitabevi. Rus klasiklerinin yanı sıra yeni dönem kitaplarının da rahatlıkla bulunabileceği modern çizgilerle donatılmış bu kitabevinde kitaplar arasında kaybolabilir, film gösterimlerine katılabilirsiniz.

Bar Strelka

Rus entelektüellerinin adresi olan Bar Strelka’da edebiyat ve sanat buluşmalarına dahil olabilir, Rus mutfağının zengin örneklerinden tadabilirsiniz.

Metro istasyonları

Moskova metro istasyonlarının her bir durağı farklı bir sanat galerisini andırıyor. İstasyonların her köşesine işlenmiş olan sanat eserleri ve ihtişamlı avizeleriyle metro yolculuğunuz estetik bir boyut kazanacak.

Bunları da mutlaka yapın;

*Mayakovski müzesi’ni ziyaret edin

*Alexander bahçelerinde yer alan Rus masal kahramanlarına ait heykelleri görün.

*Moskova sanat tiyatrosu ve Bolşoy Tiyatrosu’nda Çehov, Gorki ve Gogol oyunlarını seyredin.

Ve.. ölümsüz hikayelerle döneceğiniz Moskova yolculuğunuzu tamamlayın.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account