EDİRNE’DE BAHARIN HABERCİSİ KAKAVA ŞENLİKLERİ

EDİRNE’DE BAHARIN HABERCİSİ KAKAVA ŞENLİKLERİ

Camileri, medreseleri, köprüleri ve kervansarayları ile ülkemizin en önemli tarihi şehirlerinden olan Edirne, “Kakava şenlikleri” ile bahara merhaba diyor. Yaklaşık bin yıldır süren bir gelenek olan Kakava şenliklerinde konserler, yarışmalar, dans gösterileri gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan etkinlikte Edirne tam anlamıyla bir karnaval havasına bürünüyor.

Fotoğraf www.edirne.bel.tr’den alınmıştır

Kakava Şenlikleri, Edirne’de baharın habercisi olarak kabul ediliyor. Roman kültürüne özel bir kutlama olan şenlikler için on binlerce kişi Edirne’ye adeta akın ediyor. Şenlikler ise oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Ateş üstünden atlanan, çeşitli yemekler pişirilen, müzik ve dansın bol olduğu bu festivalde eğlencenin tadına varıyorsunuz.

Fotoğraf www.edirne.bel.tr’den alınmıştır

TARİHİ YERLERİ DE GÖRECEĞİZ

Prontotour’un düzenlediği Kakava Şenliği Edirne turu tabii ki, sadece Kakava şenlikleri ile sınırlı değil. Turumuzda dini yapıları, müzeleri ve tarihi mekanları ile Edirne’de görülecek birçok yer var. Bunların başında şüphesiz dünya mimarlık tarihinin de başyapıtları arasında sayılan, Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “Ustalık Eserim” diye adlandırdığı Selimiye Camii geliyor. Unesco dünya miras listesinde bulunan Selimiye Camii ters lale figürüyle, iç süslemeleriyle, kubbesinin yüksekliği ve genişliğiyle tam bir başyapıt.

Edirne, tam bir açıkhava müzesidir. Geçtiğimiz yıllarda “Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen, II.Beyazid Camisi ve Külliyesi (II.Beyazid Kompleksi) içerisindeki Sağlık Müzesi ile Lozan Anıtı ve Müzesi göreceğimiz diğer yerler arasında.

DÜNYANIN EN UZUN TAŞ KÖPRÜSÜ

Edirne köprüleriyle de ünlü bir şehir. Özellikle Osmanlı döneminde yapılan ve eşsiz mimariye sahip olan Edirne köprüleri arasındaki Fatih, Kanuni, Meriç, Tunca Köprülerini fotoğraflama imkanı bulacağız. Ayrıca 2.Murat döneminde yapılan ve dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’yü de göreceğiz. Eski adıyla “Cesri-i Ergene” olarak bilinen Uzunköprü’nün 174 adet kemeri bulunuyor.

EDİRNE TAVA CİĞERİ YEMEDEN DÖNMÜYORUZ

Her bölgenin kendine özgü lezzetleri vardır. Tıpkı Edirne gibi. Buraya kadar gelmişken tava ciğerinin tadına bakmadan dönmek olmaz. Edirne’nin simgesi olan tava ciğerini yerinde yemenin keyfini mutlaka yaşayın. Şehirde ayrıca Kavala kurabiyesi, badem ezmesi gibi lezzetlerin de tadına bakacağız.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account