EKİM DEVRİMİ’NİN 100. YILINDA RUSYA’DA OLMAYA NE DERSİNİZ?

EKİM DEVRİMİ’NİN 100. YILINDA RUSYA’DA OLMAYA NE DERSİNİZ?

20’inci Yüzyılın belki de en önemli siyasal olaylarından biri olarak tarihe geçen Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümü 2017 yılının Kasım ayında Rusya’da törenlerle kutlanacak. Bu dönemde dünyanın hemen her tarafından ziyaretçilerin Rusya’ya akın etmesi bekleniyor. Kasım ayında Türkiye’den de pek çok ziyaretçi hem Ekim Devrimi’ne tanıklık eden şehir ve mekanları görmek hem de güzel bir seyahat deneyimi yaşamak için Rusya’ya gidecek.

Rus Sosyal Demokrat Parti’nin Bolşevik kanadının lideri Vladimir Lenin’in öncülüğünde bir işçi hareketi olarak başlayan, eşitlik ve emeğin gücünü öne çıkaran, çar monarşisine karşı çıkarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nin kurulmasını sağlayan Ekim Devrimi tarihi kaynaklarda Bolşevik Devrimi olarak da biliniyor.

Ekim Devrimi ile eski takvimle 25 Ekim 1917, bugünün takvimiyle 7 Kasım 1917’de işçi sınıfı ve yoksul köylüler siyasi iktidarı ele geçirdiği bir devrim olarak biliniyor. O zamana kadar belki de bir ütopya olarak bakılan sosyalizm ilk defa bir devlet yönetim biçiminde hayat bulmuştu. Ekim Devrimi’nin Rusya’da inişli-çıkışlı Çarlık rejiminin, I. Dünya Savaşı ile yoksullaşan toplumun umudu olduğu söyleniyor.

Dolayısıyla Rus Devrimi ve Bolşevik Devrimi olarak da bilinen Ekim Devrimi her yıl Rusya’da büyük törenlerle kutlanıyor. Proleteryanın gücünü gösteren bu halk hareketi işçi sınıfının bir araya gelerek dünyayı değiştirebileceğine olan inancı da simgeliyor. İşte bu duygu ve düşüncede olan binlerce insanın Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümünde Rusya’ya akın etmesi bekleniyor. Bolşevik’lerin iktidar mücadelesinde öne çıkan iki şehir olan Petersburg (Petrograd) ve başkent Moskova törenlerin merkezi olacak.

MOSKOVA’DA NERELER GÖRÜLMELİ?

Tarihsel geçmişi, güçlü metropol özellikleri, kültür ve sanatçı karakteriyle bir dünya şehri olan Moskova’da ilk görülecek yerlerin başında Kremlin Sarayı geliyor. Yabancı ziyaretçiler için en kıymetli bir diğer yer ise Kızıl Meydan. Turistler burada epey vakit geçirip fotoğraf çektiriyor. Kızıl Meydan aynı zamanda askeri gösterilerin yapıldığı yer konumunda. Ayrıca çeşitli toplumsal hareketlerin merkezi olmuş özel bir meydan. Moskova’da devrimin izini sürmek isteyenler mutlaka Lenin Anıt mezarı ve kendi adını taşıyan müzeyi de görmek isteyeceklerdir. Ayrıca Moskova’da Novodeviçi Mezarlığı’na giderek Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret edebilirsiniz. Moskova’da Assumption Katedrali ve Aziz Vasil Katedrali de önemli görülecek yerler arasında. 16. Yüzyılda inşa edilen ve daha sonra kraliyet hazinelerinin korunduğu bir müzeye dönüşen Cephanelik de ziyaret listesinde yer alabilir. Terem Sarayı, Devlet Müzesi, Bolşoy Tiyatrosu, Gorky Parkı, Moskova Modern Sanatlar Müzesi de diğer görülecek yerlerden bazıları. Moskova’nın metrolarını deneyimlemeyi de unutmayın. Ayrıca gece hayatıyla da yaşayan bir organizma olan Arbat caddesi ve Tverskaya Caddesi’ni de görebilirsiniz.

St. PETERSBUR’DA GÖRÜLECEK YERLER

Baltık Denizi kıyısında yer alan ve Beyaz Geceler’i ile ünlü olan Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg, Çarlık Rusya’nın uzun yıllar idari merkezi olmuş özel bir şehir. Hatta Lenin Bolşevik Devrimi’nin kıvılcımını oluşturan ve geniş halk kitlelerini harekete geçiren konuşmasını St. Petersburg’da yapmıştır. Şehir, monarşinin seçkin üyelerinin mesken tuttuğu Kışlık Saray’ı ile de ünlüdür.  Petersburg denildiği zaman akla mutlaka dünyanın en büyük sanat galerisi olarak kabul edilen Hermitage Müzesi gelir. Petersburg’da Neva Nehri’nin büyüsü, Tavşan Adası, Deli Petro’nun hikayeleri, yazlık saray Peterhof, Nevsky Caddesi üzerindeki cafe ve restoranlar, İshak Katedrali, Kazan Katedrali, Ekim Devrimi denilince akla gelen Bolşevik Karargahı, yine Devrim’in izlerini bulacağınız Kirov Fabrikası görülecek yerlerden sadece bazılarıdır.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account