ELHAMRA’NIN IŞIĞINDA GRANADA

ELHAMRA’NIN IŞIĞINDA GRANADA

Granada, sahip olduğu derin tarihi ve kültürü ile İspanya’daki Endülüs Bölgesi’nin bir aynası durumunda. İslam medeniyetinin uzun bir dönem hakim olduğu şehirde günümüze kadar ulaşan yapılarda da bu etkiyi fazlasıyla görüyorsunuz. Bunun en önemli örneği şüphesiz Elhamra Sarayı. Dönemin Gırnata’sı olarak adlandırılan Granada’da tepede yer alan saray, İslam kültürünün ulaştığı en üst seviyeyi temsil ediyor. Saray; süslemeleri, mimarisi, taşları, bahçelerindeki yeşilliği ile Granada’ya uyum sağlamasının yanı sıra kattığı değerle de şehrin adını hep canlı tutuyor. Yeşilliğiyle cennet bahçesi yakıştırması yapılan saray, geceleri ışıklandırmasıyla da bin bir gece masallarını andıran bir hale bürünüyor. Elhamra Sarayı, günümüzde de İspanya turizminin kalbi haline gelmiş vaziyette. Günde 7 bin 700 kişi tarafından ziyaret edilen saraya girebilmek için dönemine göre haftalar önce bilet alınması gerektiği belirtiliyor. Müslüman mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Elhamra Sarayı, 12. yüzyılda inşa ediliyor. 1492 yılında İslam egemenliğinin bölgede son bulmasının ardından sarayın kontrolü İspanya’ya kalıyor.
elhamra sarayi

ARAP KÜLTÜRÜNÜN ETKİSİ

Granada’nın sokak ve caddelerinde dolaşırken kentin o mistik havasını yaşamak ve geçmişin izlerini bulmak mümkün. Yüzyıllarca Arap kültürüne ev sahipliği yapan şehirde bu kültür, hem genetik hem de kültürel çok güçlü izler bırakmıştır. Bu durumun en güzel etkisini de Dünya Mirası listesinde olan Albayzin’in Eski Müslüman Mahallesi’nde görebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, eski görünümüyle tarihi yaşatan evler mahalleye farklı bir hava katıyor. Akşam saatlerinde buradaki tepeden Elhamra Saraya’nın sizi fazlasıyla etkileyecek. Dünya Mirası listesinde olan bir başka yer de Sacramonte Çingene Mahallesi. Burada da özellikle doğal mağaralarda muhteşem bir çingene şovuna katılabilirsiniz.
granada cadde

ŞEHİRDE ÖNEMLİ YAPILAR BULUNUYOR

Granada’nın merkezinde de önemli yapılar bulunuyor. Granada Katedrali de bunlardan biri. İspanya’da müslüman hakimiyetinin olduğu dönemlerde Granada Camisi olarak ibadete açılan yer, daha sonra yıkılıp katedral olarak hizmet vermeye başlıyor. Katedralin etrafındaki sokaklarda da hediyelik eşya dükkanlarında vakit geçirebilirsiniz.
granada musluman mahallesi

ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ GRANADA

Granada, köklü tarihinin yanı sıra tam bir öğrenci kenti. Özellikle İspanyolca dil eğitimi için dışarıdan çok fazla sayıda öğrenci geliyor. Buradaki üniversitelerde yaklaşık 80 bin civarında öğrenci eğitim alıyor. Şu bir gerçek ki, Granada, İspanya’nın diğer şehirlerine göre daha ekonomik bir yer. Bu durum da Granada’nın tercih edilmesinde önemli bir etken. Akşam saatlerinde şehrin ucuz kafe ve barları adeta öğrenci akınına uğruyor. Ayrıca Granada’da ev partileri de oldukça popüler. Caddelerde yürürken bir apartmandan yüksek sesle gelen müziğe doğru kafanızı çevirdiğinizde gençlerin eğlencelerine tanık oluyorsunuz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account